- "Portret artysty" to wystawa, którą można oglądać w Galerii Fotografii w Muzeum Narodowym w Warszawie.
- Na zdjęcia i portretach zobaczymy wizerunki wybitnych artystek i artystów: Olgi Boznańskiej, Jana Matejki, Józefa Mehoffera.
- - Fotografie były ważnym elementem promowania i budowania artystycznej biografii - mówi kuratorka Anna Masłowska.
- Wystawa "Portret artysty" będzie czynna do 21 lipca 2024 roku.
Jak wyglądał Julian Fałat?
Gabinet Fotografii jest częścią Galerii Sztuki XIX Wieku, która prezentuje malarstwo i rzeźbę. - Te obiekty zainspirowały nas do stworzenia wystawy "Portret artysty". Pomyśleliśmy, że osoby, które odwiedzają Galerię, niekoniecznie muszą wiedzieć, jak na przykład wyglądał Julian Fałat - autor przepięknych pejzaży - opowiada kuratorka Anna Masłowska. - Zależało nam także, żeby artystki i artystów pokazać też w różnych okresach ich życia.
Fotografia jako dowód istnienia
Fotograficzne portrety jako element twórczych biografii artystów są istotnymi świadectwami ich funkcjonowania w przestrzeni społecznej i na rynku sztuki w II połowie XIX stulecia. - Na fotografiach widać, jak na przestrzeni lat zmienia się ich osobowość - dodaje gościni Czwórki.
W Muzeum Narodowym w Warszawie znajduje się bogaty zbiór fotograficznych wizerunków artystów polskich II połowy XIX wieku. W Gabinecie Fotografii prezentowana jest część tej kolekcji, obejmująca tzw. portrety oficjalne - wykonane w atelier profesjonalnych fotografów, w tradycyjnej, znanej z malarstwa konwencji. Portrety indywidualne to najczęściej hieratyczne popiersia na neutralnym tle, rzadziej wizerunki ukazujące półpostać lub całą postać z elementami wyposażenia studia fotograficznego w tle.
19:10 CZWÓRKA Stacja Kultura - muzeum narodowe 19.06.2024.mp3 Gabinet Fotografii - z wizytą w Muzeum Narodowym w Warszawie (Stacja Kultura/Czwórka)
Kto robił zdjęcia, kto chciał się fotografować?
- Fotografia narodziła się w środowisku artystycznym i choć przeglądając nasze zdjęcia, szybko można ocenić, który fotograf miał talent, a który nie, to była sztuką, a wielu pionierów fotografii było wykształconymi malarzami, grafikami i rysownikami - wyjaśnia rozmówczyni Kasi Dydo. - Robili oni zdjęcia innym artystom oraz fotografowali ich prace. W ten sposób reprodukcje graficzne zostały zastąpione fotograficznymi, a artyści - oprócz pamiątki - otrzymywali narzędzie do promowania własnego wizerunku i budowania artystycznej biografii.
Co znajduje się w Dziale Zbiorów Fotografii i Ikonografii?
Prezentowane zdjęcia pochodzą z Działu Zbiorów Fotografii i Ikonografii, który - wbrew pozorom - jest jednym z największych działów Muzeum Narodowego w Warszawie. Jego zbiory szacuje się na ok. 300 tys. różnorodnych obiektów. - Głównym trzonem jest zbiór fotografii historycznej, ale mamy też fotografię współczesną - opowiada Anna Masłowska. - Dysponujemy także drzeworytami, rysunkami, pocztówkami i drukami reprezentującymi polską i światową kulturę.
Zobacz także:
Wystawa "Portret artysty" będzie czynna do 21 lipca 2024 roku. Archiwalne fotografie można też oglądać online.
***
Tytuł audycji: Stacja Kultura
Prowadzi: Kasia Dydo
Gościni: Anna Masłowska (kuratorka wystawy, Dział Zbiorów Fotografii i Ikonografii, Muzeum Narodowe w Warszawie)
Data emisji: 19.06.2024
Godzina emisji: 10.15
kul/kormp