- Datura debiutuje albumem długogrającym "Obsidian".
- Alber Stąpór, założyciel grupy, wykorzystał czas pandemii na tworzenie utworów i komponowanie składu zespołu.
- Maja dołączyła jako pierwsza, dziś jest jego wokalistką i tekściarką. Później przyszli Marcin - perkusista, Robert - basista i Krzysiek - gitarzysta.
- Wydanie albumu "Obsidian" poprzedziła epka, która nauczyła muzyków pracy studyjnej.
Czwórkowe studio odwiedzili Albert Stąpór, gitarzysta i założyciel grupy, oraz Robert Gancarczyk, basista oraz osoba odpowiedzialna za instrumenty klawiszowe i sound design płyty. Datura to również: wokalistka Maja, perkusista Marcin i drugi gitarzysta Krzysiek.
- Zespół założyłem w marcu 2020 roku. Już wcześniej miałem pomysł na ten projekt, ale pandemia rzeczywiście trochę pokrzyżowała nam plany. Już mieliśmy szukać składu na próby, ale zostało to opóźnione - przyznaje Albert Stąpór. - Jeszcze trochę posiedzieliśmy w domu, pomyśleliśmy nad kawałkami i dopiero po solidnym czasie zebraliśmy resztę kapeli.
Datura to pierwszy zespół Alberta - taki na poważnie, nie licząc nastoletniego grania. Robert Gancarczyk przyznaje się do własnej, poważniejszej twórczości, ale zdradza, że nigdy nie doszło do nagrania albumu. - Trafiłem do Warszawy tuż przed pandemią, szukałem zespołu, znalazłem przejściowy. Po jakimś czasie odkryłem ogłoszenie Datury. Od razu się pisałem na próbę, było jasne, że idę w to - podkreśla.
Datûra – temat/Venom
Kobiecy wokal
Datura to kobiecy wokal. - W tych kompozycjach, które miałem, widziałem damski głos - przyznaje Albert Stąpór. - Dałem ogłoszenie na grupie na Facebooku i szukałem wokalistki. Chciałem, żeby ta osoba potrafiła też pisać utwory, żebyśmy wspólnie mogli dopracować to, co mam, napisać coś nowego i znaleźć resztę kapeli.
Albert i Maja przez jakiś czas pracowali jedynie przez internet. Dopiero po około pół roku spotkali się razem na próbie. Jako pierwszy dołączył do nich Marcin, perkusista, później Robert, a najpóźniejszym nabytkiem zespołu jest Krzysiek, drugi gitarzysta.
Datura to łacińska nazwa bielunia. Dość przypadkowo stała się również nazwą zespołu. - Kiedyś Maja przyszła na próbę w koszulce z takim napisem - wspominają muzycy. - Tytuł naszego albumu to "Obsidian" - kamień szlachetny. Wybraliśmy najbardziej reprezentacyjną piosenkę i użyliśmy jako tytułu. To wdzięczna, krótka nazwa.
Teksty piosenek Datury piszę Maja. Jak podkreślają goście Bartka Koziczyńskiego, artystka chce, żeby poszukiwanie ich znaczenia zostawić słuchaczom.
Do albumu Datury przyciąga również okładka i książeczka dołączona do płyty. Filetowa grafika na froncie, mniejsze rysunki przy każdym z utworów to dzieła Basi, której muzycy powierzyli poprawę graficzną. - Jej styl nam odpowiadał, zleciliśmy jej tę pracę i wykonała ją świetnie.
Datûra – temat/The Valley
"Obsidian" to debiutancki album zespołu, ale poprzedziła go epka. - Z naszej dzisiejszej wiedzy wynika, że podjęliśmy mądrą decyzję, by zrobić sobie rozbiegówkę w postaci epki, by dowiedzieć się, z czym wiąże się nagrywanie materiału w studiu, miksowanie go - opowiadają goście Czwórki. Dobrze, że naszym utworom daliśmy trochę czasu, one ewoluowały.
***
Tytuł audycji: Rock Blok
Prowadzi: Bartek Koziczyński
Goście: Datura (Robert Gancarczyk, Albert Stąpór)
Data emisji: 28.03.2024
Godzina emisji: 22.11
pj/wmkor