Muzyka na fali. Zespół The Surfers i wyprawa do świata surf rocka

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2024 15:23
W Stanach Zjednoczonych był Dick Dale, a w Polsce mamy The Surfers. Pochodzący z Gdańska zespół w swojej twórczości powraca do muzyki z przełomu lat 50. i 60., oferując covery i autorskie utwory w klimacie surf rocka. Na antenie Czwórki jego przedstawiciele opowiedzieli, czy surf jest wciąż żywym gatunkiem muzycznym oraz jak grać w tym klimacie.
Igor Jeziak i Kacper Kwiatkowski, czyli połowa składu The Surfers
Igor Jeziak i Kacper Kwiatkowski, czyli połowa składu The SurfersFoto: Kamil Jasieński/Polskie Radio

Surf rock jest stylem w muzyce, którego początki sięgają lat 50. XX wieku. Jego największa popularność przypada natomiast na lata 60.; na trochę ponad dekadę przytłumiło go przybycie Beatlesów do USA. Nurt łączy w sobie elementy kultury surfingu i rocka. Z czasem wykonawcy zaczęli również nawiązywać do muzyki latynoskiej.

Za pierwszego wykonawcę surf rocka uważa się Duane’a Eddy’ego z utworem "Movin’ n' Groovin'", wydanym w 1958 roku. Z kolei nieformalnym hymnem podgatunku stało się "Misirlou" nagrane przez Dicka Dale'a (1962 r.), spopularyzowane również za sprawą filmu "Pulp Fiction" i piosenki "Pump It", gdzie piosenkę sampluje zespół Black Eyed Peas. Oprócz tego do wykonawców surf rocka można zaliczyć między innymi zespoły The Beach Boys i The Ghastly Ones. Styl zainspirował również niektórych twórców punkowych; słychać to chociażby w wybranych piosenkach Dead Kennedys.

Źródło: Dick Dale/YouTube

Kolejna fala surf rocka

- W dwutysięcznych latach bardzo trudno trafić na tę muzykę, by powstawało coś nowego - przyznają Igor Jeziak (gitara solowa) i Kacper Kwiatkowski (perkusja), czyli połowa zespołu The Surfers. Poza gośćmi Czwórki w skład formacji wchodzą Igor Kielar (gitara rytmiczna) oraz Sławomir Nowak (gitara basowa).

Rozmówcy Kamila Jasieńskiego wyjaśniają, że od lat 90. można mówić o trzeciej fali surf rocka. Przyczyniła się do tego między innymi premiera "Pulp Fiction". - Trzecia fala trwa właściwie do dzisiaj. Tarantino im o tym przypomniał - komentują Igor i Kacper.

Źródło: The Surfers/YouTube

Jak grać surf rock?

- Klasyczne brzmienie surfowe, z lat 60., to reverb sprężynowy. Urządzenie wynalazł Fender; był produkowany od 1961 jakoś do 1966 roku. Tam jest tylko właśnie pogłos, ma swoje specyficzne brzmienie sprężynowe - wyjaśnia Igor Jeziak i dodaje, że surf rockowe brzmienie można uzyskać również z pomocą technologii cyfrowej. Aby grać w tym klimacie, trzeba oczywiście zapoznać się z twórczością innych wykonawców z tego nurtu, wszak sam Dick Dale nie wystarczy. A panowie z The Surfers zaznaczają, że w Europie, a nawet Japonii, wciąż funkcjonują surf rockowe składy.

Co ciekawe, styl może być dobrym punktem wyjścia do nauki gry na perkusji. - Jest taki podstawowy surfowy rytm, i na tym jest budowany cały surf rock. Ale można dodawać jakieś smaczki, jeśli ktoś ma umiejętności. Z mojej perspektywy to bardzo fajny gatunek dla perkusistów, aby zaczynać grać z ludźmi. Można nauczyć się tego podstawowego bitu i pociągnąć kawałek - podpowiada Kacper Kwiatkowski.


Posłuchaj
16:56 CZWORKA (mp3) 2024_08_14-15-12-13.mp3 Muzyka na fali. Zespół The Surfers i wyprawa do świata surf rocka (Popołudniówa/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Popołudniówa

Prowadzący: Kamil Jasieński

Goście: Igor Jeziak, Kacper Kwiatkowski (The Surfers)

Data emisji: 14.08.2024

Godzina emisji: 15.12

qch/wmkor