Jak wygląda życie Polki w Indiach?

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2024 14:20
- Indie są głośne. To nie jest stereotyp, to po prostu prawda - mówi Aleksandra Zalewska, autorka książki "Indie. W moim hinduskim domu", która obecnie mieszka właśnie w Indiach. Jak mówi gościni "Popołudniówy", jest to kraj zupełnie innej, choć fascynującej kultury. Gościni Weroniki Puszkar opowiedziała na antenie Czwórki o przeprowadzce do dalekiej Azji i swoim obecnym, indyjskim życiu.
Ruch uliczny w Indiach
Ruch uliczny w IndiachFoto: Shutterstock/George Trumpeter

Życie w Indiach

Indie i Indusi są przedmiotami wielu stereotypów: hałas, bród, tłok i wszechobecne krowy. Jak mówi Aleksandra Zalewska, autorka książki "Indie. W moim hinduskim domu", wiele - choć nie wszystkie - z tych szkodliwych opinii nie mają odzwierciedlenia w rzeczywistości. - Indie są głośne. To nie jest stereotyp, to po prostu prawda. Kierowcy samochodów i motocykli często trąbią. W taki sposób się komunikują i sygnalizują, że się zbliżają. Takie dźwięki w Indiach są nieuniknione. Miasta nie są jednak tłoczne, jak się to często przedstawia - opowiada rozmówczyni Weroniki Puszkar.


Posłuchaj
33:32 czwórka popołudniówa 18.10.24 14.12.mp3 Jak mieszka się w Indiach? Odpowiada Aleksandra Zalewska (Popołudniówa/Czwórka)

 

Wielu Polaków żyje w przekonaniu, że Indie to kraj skrajności, w którym slumsy graniczą z pałacami. Według statystyk, aż 80% społeczeństwa należy do klasy średniej, a osób w ubóstwie jest stosunkowo mało. Rodziny klasy średniej mogą sobie pozwolić na pomoc domową, która w Indiach jest codziennością. Jak mówi Aleksandra Zalewska, średnia stawka miesięczna za tą usługę to mniej więcej 300 złotych.

Indus czy Hindus?

Wielu z nas nie ma świadomości różnicy między tymi dwoma bardzo podobnymi, lecz odmiennymi określeniami. - Indie to kraj, a Indus to mieszkaniec lub obywatel. Określenie Hindus odnosi się do hinduizmu, czyli religii. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że istnieje ta różnica. Ponadto, w tym ogromnym narodzie co najmniej 15% osób to muzułmanie, więc nie każdy mieszkaniec, czyli Indus, jest Hindusem - wyjaśnia gościni "Popołudniówy".

- Krowy w większości indyjskich stanów są pod ochroną i nie można ich krzywdzić. Kiedy już nie dają mleka, wypuszcza się je na wolność. Wtedy pasą się na przedmieściach i żywią się głównie resztkami jedzenia. W mieście takim jak Dźajpur nie ma trawników czy łąk, więc krowy wałęsają się po ulicach - zaznacza Aleksandra Zalewska.

Zobacz także:

W środku indyjskiego domu

Autorka książki "Indie. W moim hinduskim domu" w rozmowie z Weroniką Puszkar opowiedziała o tym, jak wygląda typowe indyjskie mieszkanie. - Tradycyjne mieszkanie w Indiach można określić jako typowy dom naszej babci. Jest lekko zagracone; Indusi mają tendencję do zbierania i trzymania rzeczy, które kiedyś mogą się przydać. To, co przyprawia mnie o ból głowy, to indyjskie okna. Są one przesuwane, a nie otwierane, więc nie da się ich dokładnie umyć - mówi Zalewska.

Dodatkowym elementem każdego hinduskiego domu jest świątynia, czyli własne miejsce kultywowania religii. Zazwyczaj nie jest ona widoczna na pierwszy rzut oka - ta część domu jest przeznaczona tylko dla mieszkającej tam rodziny.

***

Tytuł audycji: Popołudniówa

Prowadzący: Weronika Puszkar

Gościni: Aleksandra Zalewska

Data emisji: 16.10.2024

Godzina emisji: 14.12

kajz

Czytaj także

Indie kontra Islandia. Jak podróżować niskim kosztem?

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2017 17:58
- W Indiach byli miesiąc, w tym czasie m.in. spontanicznie gościli na tamtejszym tradycyjnym weselu. Na Islandii zaś nocowali pod wodospadami. Michał Papke, Maciej Rembowski radzili w Czwórce, jak zwiedzić świat i nie wydać majątku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak znaleźć tanie loty na drugi koniec świata?

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2024 10:45
- Wiele osób nadal ma przeświadczenie, że wycieczki last minute pozwalają zaoszczędzić - mówi Deniz Rymkiewicz, ekspert platformy podróży eSky.pl w audycji "Poranek Czwórki". Gość Damiana Sikorskiego przedstawił najciekawsze miejsca na wypoczynek oraz najlepsze sposoby na zoptymalizowanie wydatków związanych z podróżami.
rozwiń zwiń