Sw@da i Niczos po kwalifikacjach do Eurowizji: to była jazda bez trzymanki

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2025 16:55
Ich utwór "Lusterka" zdobył drugie miejsce na polskich kwalifikacjach do Eurowizji, uzyskując 24 proc. głosów i pokazując, że muzyka alternatywna ma w Polsce swoją silną społeczność.
Sw@da i Niczos po kwalifikacjach na Eurowizję (Audycja słowno-muzycznaCzwórka)
Sw@da i Niczos po kwalifikacjach na Eurowizję (Audycja słowno-muzyczna/Czwórka)Foto: FOTON/PAP

Podlasie Bounce to termin, który w ostatnich miesiącach zdobył sporą popularność w alternatywnej scenie muzycznej. Odpowiada za niego duet Sw@da i Niczos, którzy łączą tradycyjne brzmienia Podlasia z nowoczesnymi rytmami bassowymi, reggaetonowymi i dembow. Duet stał się szerzej rozpoznawalny dzięki polskim preselekcjom do Eurowizji. 

Posłuchaj
16:13 CZWORKA Audycja słowno-muzyczna 2025_02_18-13-11-06.mp3 Sw@da i Niczos po kwalifikacjach na Eurowizję (Audycja słowno-muzyczna/Czwórka)

 

- Przygoda z Eurowizją była dla nas jazdą bez trzymanki. Na zgłoszenie namówili nas fani, formularz był dosyć prosty, zrobiliśmy to w 3 minuty. Byliśmy zaskoczeni, że wzięli nas na przesłuchanie. Po przesłuchaniach byliśmy zaskoczeni, że nas zaproszono do finałowej dziesiątki. Po konferencji prasowej i po tym jak w ciągu kilku dni nasz kawałek został wyświetlony ponad trzy miliony razy, to już wiedzieliśmy, że ta jazda, jak była bez trzymanki, to teraz już nie ma pedałów w tym rowerze i lecimy nim przez kosmos - opowiada Sw@da. 

W związku z Eurowizją powstała nowa wersja "Lusterek", bardziej taneczna i dostosowana do eurowizyjnych realiów. Podczas występu zespół zaprezentował nie tylko muzykę, ale i wyjątkową oprawę wizualną, ich stroje, inspirowane podlaskimi tradycjami, zostały wykonane z vintage tkanin i ręcznie wyszywane przez grupę wolontariuszy z Polski, Ukrainy i Białorusi.

Zobacz też:

Podlasie Bounce

Muzyczna podróż Sw@dy i Niczosa zaczęła się na dobre w maju 2023 roku, kiedy duet rozpoczął intensywną pracę nad swoją koncepcją brzmienia. Jak sami przyznają, ich inspiracje pochodzą z różnych stron świata, ale wszystko, co gra im w sercu, ma wspólny mianownik - taniec. - Chcieliśmy stworzyć coś, co będzie brzmiało swojsko, a jednocześnie świeżo i nowocześnie - mówi Sw@da. Ich pierwszy duży sukces przyniósł singiel "Prawa Murawa", który otworzył im drogę do szerszej publiczności. - To był moment, w którym poczuliśmy, że nasza muzyka ma moc łączenia ludzi - dodaje Niczos.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Nika Jurczuk (@niczos_)

Rytualne koncerty

Muzyka Sw@dy i Niczos najlepiej sprawdza się na żywo. - Nasze koncerty to rytuał, rodzaj muzycznej wspólnoty - tłumaczy Sw@da. Jak sami artyści podkreślają, ich celem jest wywołanie wśród słuchaczy uczucia wolności i nieskrępowanej radości. Podczas koncertów w Białymstoku czy Bielsku-Białej widać było, że ich muzyka trafia zarówno do młodszej, jak i starszej publiczności. - Nigdy nie sądziliśmy, że babcia z wnuczkiem będą razem tańczyć do naszej muzyki, a jednak! - śmieje się Niczos.

***

Tytuł audycji: Audycja słowno-muzyczna

Prowadzący: Adam Smolarek

Goście: Sw@da i Niczos (muzycy)

Data emisji: 18.02.2024

Godzina: 13.16

gV