"Bieżące lęki i obawy Polaków". Czego boimy się najbardziej?

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2024 17:04
- Nasze badanie, które przeprowadziliśmy na reprezentatywnej próbie Polaków, pokazuje, że zdrowie najbliższych jest na pierwszym miejscu naszych obaw - mówi Michał Murgrabia, psycholog i prezes platformy ePsycholodzy.pl. - Na drugim miejscu mamy anomalie pogodowe, czyli upały, gradobicia, obfite deszcze, a dopiero na trzecim miejscu własne zdrowie. 
Wielu z nas na co dzień towarzyszą różnego rodzaju lęki. W Czwórce sprawdzamy, czego boją się Polacy
Wielu z nas na co dzień towarzyszą różnego rodzaju lęki. W Czwórce sprawdzamy, czego boją się PolacyFoto: shutterstock/Ground Picture
  • W Czwórce mówimy o wnioskach płynących z badania "Bieżące lęki i obawy Polaków".
  • Wynika z niego, że najbardziej obawiamy się o zdrowie bliskich, ale niepokój budzą w nas również zmiany klimatu i konflikty zbrojne.
  • Nasze podejście do lęków ewoluuje i zmienia się w zależności od warunków, które nas otaczają.
  • Na ten temat w Czwórce rozmawiamy ze specjalistami.

W cyklicznym badaniu "Bieżące lęki i obawy Polaków", zrealizowanym przez UCE Research i platformę ePsycholodzy.pl, ankietowani mogli wskazać spośród blisko 40 różnych lęków te, których doświadczają w odniesieniu do najbliższej przyszłości.

Raport jest okazją do zadania pytań: czego boją się młodzi, a czego ich rodzice? Jakie są źródła lęku, z czego wynikają? Jak radzić sobie z codziennymi lękami? Do dyskusji zaprosiliśmy specjalistów, którymi są: Michał Murgrabia, psycholog i prezes ePsycholodzy pl., Aleksandra Sobolewska, psycholog, psychoterapeutka w trakcie szkolenia, Karolina Szymańska z Fundacji Ocalenie oraz Olga Ślepowrońska, psycholożka, podróżniczka, autorka bloga i książek. 


Bieżące lęki i obawy Polaków - z czego wynikają?

Żyjemy w dość szczególnych czasach. Jesteśmy w czasie po pandemii, za naszą wschodnią granicą trwa wojna, to wszystko wpływa na to, jakie lęki odczuwamy. Jak wynika ze wspomnianego badania, najwięcej Polaków obawia się chorób najbliższych osób. Następnie boimy się anomalii pogodowych, na trzecim miejscu wśród niepokojów znalazły się choroby i utrata własnego zdrowia. Wśród nasilających się lęków pojawiło się zagrożenie wojną i napływem imigrantów.



- Nasze podejście do lęków zdecydowanie ewoluuje i zmienia się w zależności od warunków: społecznych, ekonomicznych, środowiskowych, które nas otaczają - mówi Michał Murgrabia. - Widzimy wzrost świadomości w niektórych obszarach, podczas gdy w innych nasze skupienie zostaje przesunięte w inną stronę. Chociażby ten lęk przed chorobą najbliższych, który teraz jest na pierwszym miejscu, zmienił się i zmalał tak naprawdę, mimo to nadal jest na pierwszym miejscu.

Badanie i statystyki 

Rozmówca Kuby Jamrozka zwraca uwagę, że to dość złożone zależności i zauważalne są pewne wyraźne tendencje. - Na przykład zmiany klimatyczne i anomalie pogodowe, które jeszcze jakiś czas temu stanowiły źródło niepokoju u 35 procent badanych osób, obecnie wzrosły do blisko 42 procent respondentów - tłumaczy. - Więc te zmiany rzeczywiście są obecne. Możemy także zauważyć, że zdecydowanie wzrósł lęk przed konfliktem zbrojnym na terenie Polski. W tym wypadku mówimy o wzroście z prawie 20 procent do ponad 36 procent. Obawa o napływ imigrantów wzrosła z 25 do 37 procent.

 

Posłuchaj
42:35 CZWORKA/Bez tabu - Lęki, obawy Polaków - 22.07.2024.mp3 W Czwórce wraz z ekspertami rozmawiamy o tym, czego się boją Polacy i jakie są źródła tych lęków (Bez tabu/Czwórka)

 

Mass media też mają wpływ

Jak zaznaczają goście Czwórki, na poziom i rodzaj lęku mają wpływ środki masowego przekazu. - Myślę, że te obawy naturalnie pojawiają się w odpowiedzi na to, co słyszymy z mediów. Być może stąd wynika też wzrost obaw, na które wskazują badani ze względu na napływ informacji wiadomości z internetu czy mediów społecznościowych - zauważa Aleksandra Sobolewska. - I to jest także odpowiedź respondentów na to, co słyszą i na co zwracana jest uwaga w przestrzeni publicznej.


***

Tytuł audycji: Bez tabu

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Goście: Michał Murgrabia (psycholog, prezes ePsycholodzy pl), Aleksandra Sobolewska (psycholog, psychoterapeutka w trakcie szkolenia), Karolina Szymańska (Fundacjia Ocalenie), Olga Ślepowrońska (psycholożka, podróżniczka, autorka bloga i książek). 

Data emisji: 22.07.2024

Godzina emisji: 21.15

wmkor