Jak oni to robią? Czyli seks osób z niepełnosprawnością

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2024 22:17
Niektórych to nadal dziwi, ale osoby z niepełnosprawnościami także wchodzą w relacje i uprawiają seks. Mają nawet dzieci. W audycji "Bez tabu", wraz z zaproszonymi gośćmi, rozmawiamy o różnych aspektach seksu osób z niepełnosprawnością.
Temat seksu osób z niepełnosprawności oswajały dla nas Renata Orłowska, członkini Zespołu Eksperckiego projektu Sekson Fundacji Avalon, i Medroxy, pracownica seksualna. Na zdj. z Kubą Jamrozkiem
Temat seksu osób z niepełnosprawności oswajały dla nas Renata Orłowska, członkini Zespołu Eksperckiego projektu Sekson Fundacji Avalon, i Medroxy, pracownica seksualna. Na zdj. z Kubą JamrozkiemFoto: Czwórka/Adam Świetlicki
  • W audycji "Bez tabu" rozmawiamy o temacie seksu osób z niepełnosprawnością. 
  • Gościniami Kuby Jamrozka są Renata Orłowska, członkini Zespołu Eksperckiego projektu Sekson Fundacji Avalon, i Medroxy, pracownica seksualna.

Od poniedziałku do piątku, w wieczornej audycji "Bez tabu", oswajamy to, co nieoswojone. Otwieramy przestrzeń, w której hasło "nie wypada" przestaje mieć znaczenie. Rozmawiamy na trudne tematy, a gospodarz audycji Jakub Jamrozek zaprasza psychologów, aktywistów, specjalistów oraz ludzi, których doświadczenia życiowe skłaniają do zadania pytania - "dlaczego?".

W czwartkowym wydaniu audycji zajęliśmy się tematem seksu osób z niepełnosprawnością. W naszym studiu pojawiły się Renata Orłowska, członkini Zespołu Eksperckiego projektu Sekson Fundacji Avalon, i Medroxy, pracownica seksualna. Wraz z nimi zastanawialiśmy się m.in. nad tematami:

  • Jak osoby z niepełnosprawnością postrzegają swoje ciała?
  • Na ile nowoczesne technologie ułatwiają im kontakty seksualne?
  • Czy w Polsce istnieje zawód asystentki/asystenta seksualnej/seksualnego.

 

"Seks z osób z niepełnosprawnością nie jest mi obcy"

- Jestem osobą pracującą seksualnie. W tej chwili prowadzę pokazy online, natomiast mam doświadczenie pracy w bezpośrednim kontakcie z różnymi osobami. Także mam doświadczenie w pracy z osobami z niepełnosprawnością - mówi Medroxy. - Jestem także świadoma, że każdy ma swoje potrzeby seksualne, że nie każda osoba z niepełnosprawnością jest też heteroseksualna.



 

Seksualność - szerokie pojęcie

Gościnie zwracają uwagę, że nie w każdym przypadku chodzi o seks, ale często o potrzebę bliskości. - Seksualność to bardzo szerokie pojęcie. To jest też praca emocjonalna. Kontakt z człowiekiem, który potrzebuje dotyku, np. przytulenia czy pocałunku, jak my wszyscy - tłumaczy Renata Orłowska. - Osoby z niepełnosprawnościami potrzebują takiego wsparcia chociażby w poznaniu własnego ciała. My nie mamy tej możliwości często ze względu na nasze ograniczenia fizyczne. Dlatego z Medroxy uznałyśmy, że potrzebna jest taka osoba, jak asystentka seksualna, która po odpowiednim przeszkoleniu mogłaby być wsparciem. Praca asystencka jest bardzo istotna i potrzebna jest też wrażliwość na doświadczenie w pracy z klientem w bardzo intymnych warunkach. W tym zakresie mamy duże wsparcie Fundacji Avalon.



Co to jest projekt Sekson?

Fundacja Avalon prowadzi projekt Sekson, której celem jest obalanie stereotypów i zmiana postrzegania osób z niepełnosprawnością ruchową w kontekście życia intymnego. To także zwiększanie świadomości społecznej w zakresie potrzeb i barier, z jakimi osoby z niepełnosprawnościami spotykają się na co dzień. Fundacja dąży do tego, by osoby z niepełnosprawnością ruchową były postrzegane i czuły się jako osoby autonomiczne, niezależne, traktowane równościowo. 


 


Posłuchaj
83:59 CZWORKA/Bez tabu - Jak oni to robią? Seks osób z niepełnosprawnośćią 12.07.2024.mp3 Jak oni to robią? Czyli seks osób z niepełnosprawnością (Bez tabu/Czwórka

 


***

Tytuł audycji: Bez tabu

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gościnie: Renata Orłowska (członkini Zespołu Eksperckiego projektu Sekson Fundacji Avalon), Medroxy (pracownica seksualna)

Data emisji: 11.07.2024

Godzina emisji: 21.15

aw/mat. Fundacja Avalon/wmkor