Fexting, czyli skąd się biorą problemy z komunikacją między nami?

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2024 12:42
Fexting to nazwa dość nowa, jednak zjawisko znane od dawna. Jest to nic innego jak kłócenie się przez komunikator internetowy lub SMS-y. W Czwórce zastanawiamy się, dlaczego ludzie decydują się na tę formę komunikacji zamiast rozmowy twarzą w twarz. Mówimy także o relacjach.
W Czwórce tematami był fexting, komunikacja i relacje. Naszą gościnią była m.in. Anna Kolasińska, autorka profilu Rozmowy w dresie.
W Czwórce tematami był fexting, komunikacja i relacje. Naszą gościnią była m.in. Anna Kolasińska, autorka profilu "Rozmowy w dresie".Foto: Czwórka/Adam Świetlicki
  • Fexting to rodzaj kłótni prowadzonej za pomocą wiadomości tekstowych, wykorzystujący komunikatory internetowe lub SMS-y.
  • Ta forma często jest stosowana przez osoby, które mają trudność w wyrażaniu siebie i swoich emocji w realu.
  • Podczas takiej wymiany nie zawsze dobrze zostają odczytanie intencje rozmówców.
  • Fexting wiele mówi o naszej gotowości do konfrontacji i relacjach w realu.
  • O fextingu, komunikacji i relacjach mówią: Magdalena Fritz, psycholożka, seksuolożka i certyfikowana psychoterapeutka poznawczo-behawioralna, Agnieszka Stein, psycholożka oraz Anna Kolasińska, autorka profilu i podcastu "Rozmowy w dresie". 

Fexting - co to jest?

Fexting to kłótnia za pomocą komunikatów tekstowych. Słowo pochodzi z języka angielskiego i jest połączeniem dwóch słów "fight", czyli walczyć, oraz "texting" - pisać wiadomości. - To pojęcie jeszcze do końca nie znane, ale forma komunikacji funkcjonuje od dawna. Spotykam się z tym zjawiskiem nie tylko podczas pracy terapeutycznej, ale w ogóle ludzie komunikują się i kłócą w takiej formie - mówi Magdalena Fritz. - W gabinetach terapeutycznych wiele miejsca poświęca się tematom relacji i komunikacji.

Jak zwracają uwagę ekspertki, czasem łatwiej jest schować się za ekranem i wysłać SMS-a, niż powiedzieć komuś o tym, jak jego zachowanie na nas wpłynęło i jakie wywołało emocje. Taka forma komunikacji także może oznaczać, że nie potrafimy ze sobą rozmawiać w realu, co ma olbrzymie znaczenie w relacjach.

 

Wyrażanie siebie w realu ma znaczenie

Gościnie Czwórki zachęcają, żeby zatrzymać się i zastanowić, co dana osoba napisała, ale też to, co chcemy odpowiedzieć. - Mogę zrozumieć, że pisanie to dla niektórych łatwiejsza forma, która pomaga zebrać myśli, opanować być może emocje. Można to wszystko przelać, a też napisać odręcznie w formie listu - tłumaczy Magdalena Fritz. - Zachęcałabym, żeby to, co czujemy, nawet czytając, jednak wyrazić osobiście lub przynajmniej przez telefon. To pomaga nawiązać kontakt. Istotne jest, żeby nie były to tylko wiadomości. To jest też kolejny krok, do którego warto dążyć pod kątem budowania bliskości w relacji.


Sprawdź także:


- Czasem na wiadomości decydujemy się, bo brak nam pewności siebie. Wyobrażam sobie sytuację, że gdy piszemy komuś o czymś, co trudno nam powiedzieć, powoduje, że później łatwiej o tym rozmawiać - dodaje Agnieszka Stein. - Pierwsza bariera jest przełamana i potem być może łatwiej o tym powiedzieć. Dobrze o rzeczach ważnych, które generują emocje, rozmawiać twarzą w twarz.


Posłuchaj
63:06 CZWORKA_Bezt Tabu - fexting, ekspertki 16.07.2024.mp3 O fextingu, mówią Magdalena Fritz, psycholożka, seksuolożka i psychoterapeutka, oraz Agnieszka Stein, psycholożka (Bez tabu/Czwórka)

 

Istotne, żeby widzieć rozmówcę

W studiu Czwórki pojawiła się także Ania Kolasińska, autorka profilu "Rozmowy w dresie", która zwraca uwagę, że osobiste rozmowy mają olbrzymie znaczenie. - Problem komunikacji przez wiadomości polega na tym, że nie widzimy innej osoby, nie mamy jej reakcji - zaznacza. - A czasami to gesty i mimika zmieniają kontekst tego, co chcemy powiedzieć. Czasami coś, co chcemy powiedzieć, może zostać źle odebrane, i niezgodnie z intencjami.



Przewietrz głowę i nie działaj impulsywnie

Radzi także, żeby przed ważną rozmową trochę przewietrzyć głowę i nie działać impulsywnie. - Słyszałam, że jeśli chcemy komuś coś wygarnąć lub napisać, to dobrze wcześniej pobiegać - tłumaczy. - Gdy zaczynamy bieg, jest jeszcze wiele emocji. Jesteśmy podbuzowani i źli, ale po trzydziestu minutach to wszystko jest na innym poziomie.


Posłuchaj
18:51 CZWORKA/Bez tabu Ania Kolasińska (mp3) 2024_07_16-22-37-10.mp3 Anna Kolasińska i jej recepta na dobrą komunikację (Bez tabu/Czwórka)

 


Konstruktywna kłótnia

Na przykładzie swojego związku przekonuje, że kłótnie mogą być konstruktywne. - Zupełne niekłócenie się w związku jest swojego rodzaju "czerwoną flagą", bo to jest niemówienie wszystkiego. Myślę, że z kłótni prowadzonych z szacunkiem para jest w stanie coś wynieść i wdrożyć - zauważa. - Zapewne nie jesteśmy w stanie zmienić się z dnia na dzień, ale w wielu aspektach możemy się dostosować albo znaleźć kompromis. Tak naprawdę może się okazać, że kłótnie mogą być czymś rozwojowym dla związku, ale warto rozmawiać w realu.

W audycji rozmawialiśmy także o tym: 

  • Jakie są psychologiczne skutki fextingu dla obu stron?
  • W jaki sposób fexting może eskalować konflikt?
  • Czy istnieją sytuacje, w których fexting może być korzystny?
  • Dlaczego słuchanie bywa trudne i jak sobie możemy z tym radzić?
  • Na czym polega skuteczna komunikacja i dlaczego jest trudna?
  • Czy można się jej nauczyć i od czego zacząć?
  • Jaki związek z komunikacją z innymi ludźmi ma komunikacja z nami samymi?
  • W jaki sposób pisanie i ekspresja artystyczna mogą być sposobem na komunikację ze sobą?

***

Tytuł audycji: Bez tabu

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Goście: Magdalena Fritz (psycholożka, seksuolożka i certyfikowana psychoterapeutka poznawczo-behawioralna), Agnieszka Stein (psycholożka, autorka książki "Komunikacja"), Anna Kolasińska (autorka podcastu "Rozmowy w dresie")

Data emisji: 16.07.2024

Godzina emisji: 21.15

aw/wmkor