Pigułki gwałtu na imprezach. Jak na nie reagować radzi Kolektyw Chemia

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2024 11:20
Tzw pigułki gwałtu są dużym niebezpieczeństwem na imprezach, zwłaszcza w sezonie letnim. Na co uważać i jak reagować? Na to pytanie odpowiadają Hela Tokarz i Julia Sołowiej z Kolektywu Chemia w piątkowej audycji "Girls’ talk", poświęconej bezpieczeństwu kobiet. 
Tzw pigułki gwałtu są dużym niebezpieczeństwem na imprezach, zwłaszcza w sezonie letnim. Na co uważać i jak reagować? Na to pytanie odpowiadają Hela Tokarz i Julia Sołowiej z Kolektywu Chemia w audycji Girls talk.
Tzw pigułki gwałtu są dużym niebezpieczeństwem na imprezach, zwłaszcza w sezonie letnim. Na co uważać i jak reagować? Na to pytanie odpowiadają Hela Tokarz i Julia Sołowiej z Kolektywu Chemia w audycji “Girls’ talk”. Foto: Czwórka
  • Kolektyw Chemia to inicjatywa, której celem jest edukacja w temacie tzw. pigułek gwałtu
  • Termin "pigułka gwałtu" oznacza wiele różnych substancji, niekoniecznie w formie pigułek
  • Jeśli czujesz się odurzona nieadekwatnie do wypitego alkoholu - możesz być odurzona pigułką gwałtu
  • Nie należy lekceważyć swojego przeczucia jeśli chodzi o swój stan

Edukowanie siebie samych i innych

W trosce o bezpieczeństwo przed odurzeniem tzw pigułką gwałtu powstała inicjatywa Kolektyw Chemia. - Początek kolektywu to historia otrucia - opowiadają w audycji "Girls' talk" Hela Tokarz i Julia Sołowiej. - 3 lata temu, kiedy powstawał kolektyw, nie było zbyt wielu informacji w internecie na temat odurzenia tzw. pigułkami gwałtu, właśnie dlatego rozpoczął się ten projekt, żeby edukować samych siebie ale także innych.



W sieci i na żywo

Zaczęło się od plakatowania miejsc, które sprzedają alkohol. Aktualnie wolontariusze oprócz plakatów mają również ulotki i są aktywni w social mediach, gdzie publikują edukacyjne posty. - Prowadzimy warsztaty w barach i klubach oraz powstał podcast "Safe Girl Summer", czyli 12 odcinków, gdzie prowadzące rozmawiają z osobami z różnych dziedzin, które działają wokół tematu odurzania - opowiada o działaniu kolektywu Hela Tokarz. - Właściciele barów i klubów mogą się z nami skontaktować a my przeprowadzamy warsztaty dla całego personelu. Personel powinien mieć wiedzę jak reagować na zgłoszenie odurzenia i jak pomóc osobie odurzonej. - dodaje Julia Sołowiej.

Wiele twarzy pigułki gwałtu

Powszechne wyobrażenie o tym, czym jest tzw. pigułka gwałtu jest jedynie jednym z wielu wariantów jej występowania. - Jest wiele stereotypów dotyczących odurzenia tzw. pigułką gwałtu, a chcemy zaznaczyć, że do takiej sytuacji może dojść wszędzie - tłumaczy Julia Sołowiej. - Może się to zdarzyć na przykład w relacjach partnerskich w domu albo imprezie firmowej.


Posłuchaj
35:46 CZWORKA girls talk - pigułki gwałtu (mp3) 2024_08_09-19-03-59.mp3 Tzw pigułki gwałtu są dużym niebezpieczeństwem na imprezach, zwłaszcza w sezonie letnim. Na co uważać i jak reagować? Na to pytanie odpowiadają Hela Tokarz i Julia Sołowiej z Kolektywu Chemia w audycji “Girls’ talk”. (Czwórka/Girls talk)

 

- Tzw. pigułka gwałtu łączy się najczęściej z przemocą seksualną, ale może wiązać się również z kradzieżą albo chęcią upokorzenia kogoś - zaznacza Hela Tokarz. - Nie jest też tak, że jest to jedna substancja i występuje tylko w formie pigułki, mamy tu do czynienia z setką różnych substancji.

Pilnuj drinka

Na imprezie warto mieć oczy szeroko otwarte i zadbać o swoje bezpieczeństwo. - Zachęcamy, żeby zawsze pilnować swojego drinka i nie zostawiać go bez opieki np. jak idziemy zapalić, ale warto też pamiętać, że można zostać odurzonym nie tylko przez napój - przestrzega Hela Tokarz. Może to być namoczny czymś papieros albo joint, liquid w e-papierosie albo nawet jedzenie.

Objawy odurzenia

- Skutki odurzenia zależą od wielu czynników, ale głównym objawem jaki występuje jest uczucie upojenia alkoholowego nieadekwatne do ilości alkoholu jaką spożyliśmy, z czym wiążą się problemy z równowagą, utrata przytomności, nudności wymioty itd - zwracają uwagę dziewczyny z Kolektywu Chemia. Jeśli zauważysz u siebie takie objawy warto wiedzieć jak się zachować.



Zaufaj intuicji

W sytuacji, w której podejrzewasz, że coś jest nie tak przede wszystkim nie lekceważ tego co czujesz.- Zaufaj swojej intuicji i swojemu osądowi, a następnie poinformuj o tym ludzi ze swojego otoczenia, żeby w razie czego mogli udzielić Ci pomocy - radzi Julia Sołowiej. - Następnym krokiem jest nieopuszczanie miejsca, w którym się znajdujemy i jest dużo ludzi, chociaż jest to kuszące by wyjść i odetchnąć, ale w takiej sytuacji możemy stracić przytomność i zrobić sobie krzywdę.

- Jeśli ktoś nam zgłasza, że jest coś nie tak, to należy zawsze wysłuchać i nie lekceważyć i nie podważać sytuacji takiej osoby ani nie zmuszać jej do niczego, co mogłoby narazić ją na większy stres np. do zgłoszenia sprawy na policję - zaznaczają przedstawicielki Kolektywu Chemia. 

W piątkowej audycji "Girls' talk", poświęconej bezpieczeństwu kobiet, prowadząca Marta Zienkiewicz porozmawiała ze swoimi gośćmi również o aplikacjach zwiększających bezpieczeństwo kobiet i samoobronie. 

Zobacz także:

***

Tytuł audycji: "Girls' talk"

Prowadzi: Marta Zinkiewicz

Gość: Hela Tokarz i Julia Sołowiej (Kolektyw Chemia)

Data emisji: 09.08.2024

Godzina emisji: 19.15

Czytaj także

Aplikacje zwiększające bezpieczeństwo kobiet. Test Sylwii Błach

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2024 11:27
W piątkowej audycji “Girls' talk” usłyszeliśmy o technologii, która ma wychodzić naprzeciw potrzebom kobiet. Sylwia Błach, pisarka i dziennikarka, która opowiedziała słuchaczom Czwórki o aplikacjach zwiększających bezpieczeństwo dziewczyn.
rozwiń zwiń