- Nowe technologie, oprócz korzyści, niosą ze sobą także zagrożenia.
- Coraz więcej czasu spędzamy w sieci. Zbyt długie przebywanie online ma jednak negatywny wpływ na nasze zdrowie fizyczne, psychiczne oraz relacje.
- W Czwórce o tym problemie opowiada Maciej Dębski, prezes fundacji "Dbam o mój zasięg".
- Specjalista radzi także, jak zachować równowagę między życiem w sieci i w realu.
Wiele się mówi o nowych technologiach i ich niekorzystnym wpływie na nasze życie. W mediach jest mnóstwo materiałów na temat tego, jak oddziałują na relacje i zdrowie. Coraz więcej i głośniej mówi się o wprowadzaniu higieny cyfrowej i balansu pomiędzy życiem w realu i online. Jedną z takich organizacji jest fundacja "Dbam o mój zasięg". Co się w ogóle kryje pod tym hasłem?
Dbam o zasięg - co to znaczy?
- Wymyślając nazwę fundacji "Dbam o mój zasięg", myśleliśmy sobie, że przede wszystkim dbanie o coś jest wartością. Że dbanie o coś łatwo nie przychodzi, że jest to pewnego rodzaju proces rozciągnięty w czasie. To może być dbanie o zasięg, czyli jak bardzo ja dbam o to, żeby nie popaść w spiralę bezsensownego korzystania z telefonu komórkowego - tłumaczy gość Czwórki. - Może to też być dbanie o zasięg relacji. Każdy powie, że relacja jest najważniejszym czynnikiem chroniącym nas przed jakimkolwiek wejściem w problem, w tym problem uzależnień, uzależnień od nowych technologii. Więc sama nazwa fundacji jest dość pojemna.
- Trzeba stwierdzić, że rzeczywiście i młodzi, i starzy, i kobiety, i mężczyźni, małe dzieci i ich rodzice - mamy coraz częściej problem z dbaniem o coś, co się nazywa higieną cyfrową. Nowe technologie miały nas w jakiś sposób zbliżyć do siebie, spowodować, że będziemy mieli więcej czasu dla siebie - zauważa rozmówca Piotra Firana. - Ich rozwój jednak powoduje, że niekiedy, a nawet bardzo często, jest zupełnie odwrotnie. Więc dzisiaj dla mnie, jako założyciela fundacji, dbanie o zasięg jest rzeczywiście przede wszystkim wyzwaniem XXI wieku. Jeżeli nie będziemy dbać o to, aby żyć w balansie i równowadze między światem cyfrowym a światem analogowym, to tylko będziemy tracić.
Samotność - syndrom naszych czasów?
Maciej Dębski zwraca uwagę, że współcześnie pojawia się coraz więcej problemów związanych z relacjami, zdrowiem psychicznym, ale także coraz powszechniejszą samotnością.
- Jeśli doprowadzimy do sytuacji, w której młoda osoba zanurzy się całkowicie w sieć, to taka osoba nie będzie miała żadnych kompetencji nawiązywania i utrzymywania realnych więzi - zauważa gość audycji. - Naprawdę bardzo dużo szkoleń robię z dzieciakami w okresie szkolnym i widać, że one mają problem choćby z patrzeniem sobie w oczy. To są podstawowe rzeczy.
- Mówimy tutaj nie tylko o nadużywaniu nowych technologii w kontekście zdrowia psychicznego. Myślę, że powinniśmy spojrzeć na problem zdecydowanie szerzej, a mianowicie, że jest to bardzo duży problem społeczny atrofii więzi międzyludzkich - dodaje Dębski. - Dzisiaj ludzie nie chcą się spotykać ze sobą, wolą siedzieć przed ekranem. Mamy społeczeństwa coraz bardziej samotne. My w Polsce jeszcze tej samotności życiowej tak mocno nie doświadczamy jak np. ludzie w Korei Południowej. Ale po co czekać?
Jak dbać o higienę cyfrową?
Dlatego tak ważne jest, żeby zadbać o równowagę i higienę cyfrową na co dzień. Wydzielać sobie i dzieciom czas spędzany na scrollowaniu i obecności w mediach społecznościowych, spędzać więcej czasu na świeżym powietrzu wśród zieleni, włączać regularną aktywność fizyczną do swojego harmonogramu. Można także skorzystać z inicjatyw, które pomagają w detoksie cyfrowym.
31:28 CZWORKA/Świat_4.0_- cyfrowy detoks - nowe technologie 09.07.2024.mp3 O cyfrowym detoksie mówi Maciej Dębski, prezes fundacji "Dbam o mój zasięg" (Świat 4.0/Czwórka)
- W fundacji "Dbam o mój zasięg" rozwinęliśmy takie działanie jak weekendowe wyjazdy offline dla osób dorosłych. W piątek spotykamy się w ustalonym miejscu w Polsce. Odkładamy telefon od siedemnastej. Przez weekend, do niedzielnego popołudnia, jesteśmy bez telefonów i bez żadnych nowych technologii - mówi Maciej Dębski. - Prowadzimy także 10-dniowe kolonie offline dla dzieci. W ciągu ich trwania można raz skorzystać z telefonu przez pół godziny. I tu się okazuje, że jak dobrze zaplanujesz wypoczynek dziecku i on będzie atrakcyjny, odpowiednio dopasowany, to może bez problemu stanowić alternatywę do świata cyfrowego.
***
Tytuł audycji: Świat 4.0
Prowadzi: Piotr Firan
Gość: Maciej Dębski (prezes fundacji "Dbam o mój zasięg")
Data emisji: 13.07.2024
Godzina emisji: 18.15
aw/wmkor