Powodzie w Europie Środkowej. Jak i dlaczego powstają?

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2024 21:41
Gościem audycji "Świat 4.0" był Michał Brennek, klimatolog, geograf i meteorolog. Opowiadał o mechanizmach powstawania fali powodziowej, przyczynach powstawania powodzi i infrastrukturach, które im sprzyjają.  
Powódź na południu Polski.
Powódź na południu Polski. Foto: PAP/ Michał Meissner

Od paru dni na południowy-zachód Polski zmaga się z powodziami. Podobna sytuacja ma miejsce w innych rejonach Europy Środkowej np. w Czechach, Rumunii i Austrii. Michał Brennek z Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk z zakładu Fizyki Atmosfery opowiedział na antenie Czwórki w audycji "Świat 4.0" o przyczynach powodzi oraz o sposobie ich zapobiegania. 

Posłuchaj
17:17 CZWORKA Świat 4.0 - Powodzie w Europie Środkowej (mp3) 2024_09_17-16-10-30.mp3 Michał Brennek z z Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk z zakładu Fizyki Atmosfery opowiada o powstawaniu i przeciwdziałaniu powodzi (Świat 4.0/Czwórka)

 

- Mam doniesienia od moich przyjaciół z terenów zalewowych, że władze odrobiły lekcje po powodziach z 1997 roku i wszystko dzieje się sprawnie, są wykorzystywane nowoczesne technologie i nie ma problemu z komunikacją - mówi Michał Brennek. - Od strony reagowania na to zjawisko wiele rzeczy się poprawiło.

Zobacz też:


Powody powstania powodzi

Teren południowo-zachodniej części Polski nie pierwszy raz był dotknięty powodziami. Michał Brennek tłumaczy dlaczego doszło do takiej sytuacji. - To jest teren, na którym gospodarowanie człowieka było zawsze intensywne i krajobraz się zmieniał niekorzystnie dla zapobiegania powodziom, przez co dochodzi do takich katastrofalnych zjawisk. To co się wydarzyło w tym roku jest spowodowane również olbrzymią energią magazynowaną w morzu śródziemnym, ponieważ temperatura tego morza przekroczyła granicę 30 stopni Celcjusza, więc jest to potężne źródło pary wodnej, która u nas spada w postaci deszczu, powodując powodzie - mówi ekspert.

Przeciwdziałanie powodziom

Piotr Firan w audycji "Świat 4.0" zapytał klimatologa o to, co można było zrobić, żeby zapobiec aż takim zniszczeniom powodziowym. - Można byłoby sprawić, że zniszczenia byłyby mniejsze poprzez konsekwentne stosowanie zielonej infrastruktury, czyli przygotowywanie terenów, które przyjmują wodę, do tego potrzebne byłoby zaprzestanie wycinania lasów, albo chociaż inaczej prowadzić zalesianie i wycinkę drzew - tłumaczy badacz z z Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk. - Drugą rzeczą, którą powinnismy zrobić było dbanie o infrastrukturę, którą mamy, a niestety wały przeciwpowodziowe zostały przerwane.


Niż genueńska przyniosła silne opady Niż genueńska przyniosła silne opady

Zmiana klimatu a powodzie

Michał Brennek opowiedział również o zależności między zmianami klimatycznymi a powodziami. - Wraz z postępującą zmianą klimatu i zwiększaniem się temperatury powietrza, w tym powietrzu będzie się mieściło więcej pary wodnej, a do tego mamy coraz większe źródła parowania - opowiada gość Czwórki. - Stabilizacja klimatu niestety się nie udaje, więc będziemy musieli się do takich katastrofalnych zjawisk przygotować. 

Przyszłe powodzie

W obliczu takich wydarzeń wszyscy zastanawiają się co można zrobić, żeby w przyszłości temu zapobiec. - W walce z klimatem potrzebna jest mądra przebudowa lasów z jak najmniejszymi odsłoniętymi powierzchniami - radzi Michał Brennek. - Niestety przez lata osuszaliśmy bagna i torfowiska i teraz za to płacimy, ponieważ te podmokłe tematy pełnią ważną funkcję ekologiczną i zachowuje się jak gąbka i odbiera nadmiar wody. 


Stan klęski żywiołowej w Polsce Stan klęski żywiołowej w Polsce
Po więcej informacji na temat sytuacji powodziowej zachęcamy do słuchania Polskiego Radia i Podcastu "Powódź 2024"

***

Tytuł audycji: Świat 4.0

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Michał Brennek

Data emisji: 17.09.2024

Godzina emisji: 16.05

gV