Ile zarabiać, żeby być szczęśliwym? Odpowiadają Kamil Fejfer i Łukasz Komuda

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2024 22:13
Autorzy książki "Ile trzeba zarabiać, żeby być szczęśliwym? Oraz 12 innych pytań o ekonomię i naszą przyszłość" odpowiedzieli na część z tych pytań na antenie Czwórki w audycji "Świat 4.0". W rozmowie poruszyli ważne tematy ekonomiczne, gospodarcze i społeczne. 
Kamil Fejfer i Łukasz Komuda, autorzy książki Ile trzeba zarabiać, żeby być szczęśliwym?
Kamil Fejfer i Łukasz Komuda, autorzy książki "Ile trzeba zarabiać, żeby być szczęśliwym?"Foto: Michał Piwowarek/Czwórka

Kamil Fejfer i Łukasz Komuda są ekspertami rynku pracy, którzy prowadzą razem podcast "Ekonomia i cała reszta", a niedawno wydali razem książkę "Ile trzeba zarabiać, żeby być szczęśliwym? Oraz 12 innych pytań o ekonomię i naszą przyszłość".

Posłuchaj
34:42 CZWORKA Świat 4.0 - Kamil Fejfer i Łukasz Komuda (mp3) 2024_09_24-17-12-22.mp3 Kamil Fejfer i Łukasz Komuda prowadzą razem podcast "Ekonomia i cała reszta" i wydali książkę "Ile trzeba zarabiać, żeby być szczęśliwym? Oraz 12 innych pytań o ekonomię i naszą przyszłość" (Świat 4.0/Czwórka)

- Przez pewien czas był taki konsensus, który mówił o tym, że istnieje jakieś takie plateau naszego szczęścia i im więcej zarabiamy, tym jesteśmy szczęśliwsi, aż dochodzimy do pewnego punktu nasycenia i wtedy okazuje się, że więcej pieniędzy nie daje nam więcej szczęścia - mówią eksperci. - To dlatego, że to szczęście jest redukowane na przykład przez godziny pracy, przez to, że tracimy kontakt z rodziną, że nie poświęcamy się swojemu hobby itd., albo martwimy się o te pieniądze, które już mamy, że je stracimy. Po czym ukazały się nowsze badania, przeprowadził je Matthew Killingsworth, który poprosił kilkadziesiąt tysięcy osób, żeby zainstalowały aplikacje w swoich telefonach, które wysyłały im pytania na temat tego, jak się czują, a następnie porównywał te wskaźniki samopoczucia z ich dochodem, i okazało się, że właściwie sufitu nie ma i im zarabiamy więcej, tym jesteśmy szczęśliwsi. 

 

Dlaczego pieniądze dają szczęście?

Jednak jedno badanie nie rozwiązuje całej sprawy, pojawia się jedynie więcej pytań, np. dlaczego tak jest? - W kapitalizmie za pieniądze kupuje się życie, kupuje się wygodę, bezpieczeństwo, dobra materialne, kupuje się czas - odpowiadają goście Czwórki. - Im więcej mamy pieniędzy, tym więcej mamy tych zasobów plus jeszcze mamy więcej prestiżu, który również wpływa na nasze dobre samopoczucie. 

Zobacz też:

Obiektywnie mamy dobrze

Wokół tematu relacji pieniędzy i szczęścia pojawiają się pytania dotyczące tego, na jakim poziomie szczęścia jesteśmy sami jako kraj i jak to się ma do ogólnej sytuacji ekonomicznej Polski? Z badań wynika, że na tle Europy w Polsce żyje się całkiem dobrze i sytuacja ekonomiczna większości Polaków, mimo powszechnej opinii, ma się dobrze. - Jednym z mitów, który jest dosyć powszechny, jest to, że Polska, a może nawet świat, zmierza ku katastrofie - mówią autorzy "Ekonomii i całej reszty". - A to wielka inflacja, a to wyczerpuje się nasz model gospodarczy, wzrost PKB zaraz przyhamuje i żyje się coraz ciężej, natomiast jeżeli popatrzymy w dane, w badania, to tego wszystkiego właśnie nie widać.


Płaca minimalna w Polsce Płaca minimalna w Polsce

Lepiej i bezpieczniej?

O tym, że w Polsce żyje się coraz lepiej, świadczy chociażby mniejszy odsetek przestępstw. - Coraz mniej opłaca się popełniać przestępstwa. Im bogatsze są społeczeństwa i im bardziej równe, tym mamy mniej przestępczości, bo ona po prostu przestaje się opłacać i to widać - tłumaczą publicyści. - Przypomnieliśmy sobie o takiej instytucji jak kradzież samochodu i to się oczywiście nadal zdarza, ale częstotliwość tego zjawiska jest nieporównywalna do tego, co miało miejsce w latach 90.

A co jest do poprawy?

Jeśli mamy w Polsce, ale również w Europie, taką świetną sytuację, to co tak naprawdę jest do poprawy? 
Wciąż mamy osoby skrajnie biedne i osoby bezdomne, a być może Polskę byłoby stać na to, żeby całkowicie rozwiązać problem bezdomności.
Można by było stworzyć program streetworkerski, zapewnić darmowe mieszkania, albo stworzyć system, który wyłapywałby takie osoby w najcięższej sytuacji i po prostu oferował im mieszkania, i nie byłby to program za 200 mld zł, tylko byłoby to na naszą kieszeń.


Wynagrodzenie w Polsce Wynagrodzenie w Polsce

***

Tytuł audycji: Świat 4.0

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Kamil Fejfer i Łukasz Komuda

Data emisji: 24.09.2024

Godzina emisji: 16.12

gV/kmp

Czytaj także

WIRON zamiast WIBOR-u. Szansa na niższe raty?

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2022 17:00
WIRON już niedługo ma zastąpić WIBOR. To ważna zmiana dla kredytobiorców, bo od WIBOR-u zależy wysokość oprocentowania kredytu, czyli i wysokość płaconych rat.
rozwiń zwiń