Jak wygląda wymiana studencka?

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2024 21:36
Jest drożej, intensywniej i ciekawiej. W audycji "Świat 4.0" Jędrzej Rosiewicz porozmawiał ze studentami o nauce za granicą podczas uczelnianych wymian. Listę gości dopełniła Monika Satała, koordynatorka programu Erasmus+ na Uniwersytecie Warszawskim.
Gdzie pojechać na Erasmusa?
Gdzie pojechać na Erasmusa?Foto: Shutterstock/Below the Sky

Wymiana studencka - czego się spodziewać?

Decydując się na wymianę trzeba pamiętać o dobrym przygotowaniu. Wyjazd na Erasmusa to nie tylko zabawa; student musi na własną rękę poradzić sobie w nowym mieście i dopełnić formalności z zagraniczną uczelnią. - Erasmus to wyzwanie i tego trzeba być świadom. Trzeba to przemyśleć, bo siłą rzeczy spędzimy co najmniej sześć miesięcy w obcym kraju, gdzie jesteśmy zdani tylko na siebie - Maciej Sidorowicz. - Są pewne wyzwania, szczególnie logistyczne. Zorganizowanie się na nowym uniwersytecie bywa ciężkie - dodaje Jeremi Angowski.


Posłuchaj
38:47 czwórka świat4.0 01.10.24 17.13.mp3 Erasmus - czego się spodziewać? (Świat 4.0/Czwórka)

 

Codzienność na zagranicznej uczelni może być zupełnie inna względem tego, do czego przyzwyczaiły nas rodzime uniwersytety. - Trudno porównać naukę na uniwersytetach podczas wymiany do studiowania w Polsce. Standard, programy i sposób nauczania jest zupełnie inny niż u nas. Odchodzi się również od egzaminów. Ich miejsce wypełniają obszerne, wielostronicowe eseje - opowiada Maciej Sidorowicz, który studiował na wymianie w berlińskim Freie Universität. - Trudno stwierdzić, czy to bardziej efektywny sposób nauczania. Samo doświadczenie jest niezastąpione.

Czytaj także:

Według gości Jędrzeja Rosiewicza, poziom nauczania polskich uniwersytetów stoi na wysokim poziomie. Bartek Krupa zaznacza, że włoskie czy francuskie uczelnie wypadają znacznie gorzej w zestawieniach z polskimi uniwersytetami.

W jaki sposób dostać się na Erasmusa?

Kwalifikacja do wymiany w ramach programu Erasmus odbywa się według kryteriów określonych przez poszczególne uniwersytety. - Uczestnictwo w programie Erasmus+ zależy od zasad uniwersyteckich. Każda uczelniami, która uczestniczy w programie musi opracować transparentne zasady aplikacji - mówi Monika Satała, koordynatorka programu Erasmus+ na Uniwersytecie Warszawskim. - Wymiana może trwać maksymalnie rok, a minimum dwa miesiące. To zależy od tego, ile trwa cykl dydaktyczny na danej uczelni.

Wsparcie finansowe podczas wymiany

Uczestnicy Erasmusa otrzymują stypendium, które pozwala utrzymać się studentom podczas pobytu za granicą. Jak mówi jeden z gości audycji, miesięczne wsparcie wynosi od 600 do 700 euro w zależności od kraju, do którego trafił student.

- To finansowe "doładowanie" od uniwersytetu wystarcza na podstawowe potrzeby. W Polsce również się trzeba za coś utrzymać, podobnie jest na Erasmusie - tłumaczy Jeremi Angowski.

***

Tytuł audycji: Świat 4.0

Prowadzi: Jędrzej Rosiewicz

Gość: Maciej Sidorowicz, Bartek Krupa, Jeremi Angowski, Monika Satała

Data emisji: 01.10.2024

Godzina emisji: 17.13

kajz

Czytaj także

Po co nam studia? "Nie muszą zaważyć na późniejszym życiu"

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2022 18:00
- To, czy iść na studia, jest sprawą indywidualną. Uczelnie otworzą przed nami pewnie niektóre drzwi do przyszłej kariery zawodowej, ale najczęściej najważniejsza i tak jest własna praca i samorozwój - podkreślał przedsiębiorca Michał Barczak. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Studia za granicą. "Nie tylko dla wybranych"

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2024 20:30
- Studia za granicą nie są tylko dla wybranych. Uczyłem się w Wielkiej Brytanii i wróciłem do Polski, bo ten kraj wydaje mi się dużo fajniejszy - mówi Stefan Ravensdale i tłumaczy, jakie są plus i minusy zagranicznej edukacji. 
rozwiń zwiń