Dia de Muertos. Święto Zmarłych w Meksyku

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2024 20:41
Zbliża się Święto Zmarłych. Jak świętujemy je w Polsce, wszyscy wiemy - a jak świętują je w Meksyku? O tym opowiedziała nam Ola Synowiec.
Święto Zmarłych w Meksyku
Święto Zmarłych w MeksykuFoto: Shutterstock

Ola Synowiec to dziennikarka i autorka książek o Meksyku. W audycji "Świat 4.0" opowiedziała między innymi o Dia de Muertos, czyli o Dniu Zmarłych. Jest to szczególnie ważne święto dla Meksykanów. 


Posłuchaj
29:26 CZWORKA Świat 4.0 2024_10_29-16-12-17.mp3 Ola Synowiec opowiedziała o Dniu Zmarłych w Meksyku (Świat 4.0/Czwórka)

 


- Dia de Muertos wypada tak jak Święto Zmarłych w Polsce, czyli 1-2 listopada, ale przygotowania do niego zaczynają się dużo wcześniej. Meksykanie przygotowują się do tego dnia tak, jak my do Bożego Narodzenia - mówi Ola Synowiec.



Chodzi o życie, a nie o śmierć

Wielu osobom Dia de Muertos kojarzy się z pogodniejszym świętem niż nasze Święto Zmarłych. - Wspominanie o śmierci jest u nich przypominaniem o życiu. Chodzi w nim o to, że skoro wiemy, że umrzemy, to powinniśmy się cieszyć tym, co jest teraz - tłumaczy miłośniczka Meksyku. 

Dekoracje świąteczne

Ważnym elementem Dnia Zmarłych w Meksyku są dekoracje. Najpopularniejszym symbolem tego święta są kolorowe czaszki, ozdobione kwiatowymi motywami. Innym ważnym elementem są kwiaty aksamitki, najczęściej w kolorze pomarańczowym. Według tradycji meksykańskiej zapach aksamitek przyciąga dusze zmarłych i pomaga im znaleźć drogę do domu. 



Ołtarze

Istotnym elementem Dia de Muertos są ołtarze budowane dla zmarłych bliskich. Wystrój tych ołtarzy jest zależny od danej rodziny. Ola Synowiec porównała strojenie ołtarzy do naszych choinek na Boże Narodzenie. Takie ołtarze są budowane nie tylko w domach, ale również w szkołach, a nawet restauracjach. 

Cmentarze

Podobnie jak w Polsce, w Meksyku ludzie spotykają się na cmentarzach, tylko spędzają tam czasem całe noce, jedzą i piją, a pod cmentarzami powstają miasteczka z punktami gastronomicznymi. Często pojawia się element muzyczny, na cmentarzach grają zespoły i można zapłacić im za to, żeby zagrali utwór, który kojarzy się ze zmarłym. 

Zobacz też:

- Najważniejsze w tym święcie jest upamiętnienie bliskich zmarłych, gotowanie ich ulubionych potraw i przygotowanie wszystkiego tak, jak by chcieli to ujrzeć podczas swojej "krótkiej wizyty" na ziemi - opowiada gościni Czwórki.

***

Tytuł audycji: Świat 4.0

Prowadzi: Weronika Puszkar

Gość: Ola Synowiec

Data emisji: 29.10.2024

Godzina emisji: 16.12

gV/wmkor