Donald Trump i media społecznościowe. Powrót w wielkim stylu?

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2025 22:08
Elon Musk u boku Prezydenta USA? Mark Zuckelberg z nowymi przepisami na Facebooku? Jak ostatnie wybory prezydenckie w USA wpłyną na media społecznościowe? 
Prezydentura Trumpa a social media
Prezydentura Trumpa a social media Foto: Shutterstock

Powrót Donalda Trumpa na platformy społecznościowe wywołał ożywioną debatę. - Amerykańskie korporacje, w tym Big Tech, przygotowują się na zmianę - zauważa Mateusz Piotrowski, amerykanista z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Zuckeberg, czując się wykluczonym w kontekście bliskich relacji Muska z Trumpem, musiał dostosować strategię Mety do nowej rzeczywistości, stąd ostatnie informacje o zmianie przepisów w serwisach Meta, dotyczących fact-checkerów. 


Posłuchaj
28:14 CZWORKA Świat 4.0 2025_01_14-17-11-27.mp3 Donald Trump i media społecznościowe (Świat 4.0/Czwórka)

Ruchy te są zrozumiałe w świetle doświadczeń Trumpa z przeszłości. Po ataku na Kapitol jego konta zostały zablokowane, co zmusiło go do stworzenia własnej platformy społecznościowej - Truth Social. - Platforma ta okazała się nieskuteczna, a Trump pozostawał przez lata w cyfrowej banicji - zwraca uwagę ekspert. Dopiero pod koniec 2023 roku jego konto na Facebooku zostało odblokowane, a Twitter, choć formalnie dostępny, nie stał się ponownie jego głównym narzędziem komunikacji.

Czy media społecznościowe pomogły Trumpowi wygrać wybory?

Piotrowski nie ma wątpliwości, że media społecznościowe odegrały kluczową rolę w pierwszej kampanii Trumpa. Instagram i Twitter stały się jego głównymi kanałami komunikacji. - Obecność w mediach społecznościowych i informowanie o swoich działaniach skraca dystans między nim, a wyborcami - mówi amerykanista. Jednakże korzystanie z mediów społecznościowych przez głowę państwa jest ryzykowne.

Zobacz też:

Korporacje a regulacje

W audycji "Świat 4.0" ekspert z PISMu i prowadzący Piotr Firan zwrócili uwagę na różnice regulacyjne między Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską. Trump, promując deregulację rynku cyfrowego, z pewnością odsunie amerykańskie korporacje od europejskiego modelu, który Piotrowski określił jako "bardziej odpowiedzialny wobec użytkowników". - Unia Europejska jako globalny regulator nie będzie najszczęśliwsza z powodu braku przychylności Białego Domu - mówi Piotrowski. Oznacza to potencjalny rozjazd w podejściu do zarządzania danymi i ochrony prywatności użytkowników.

Trump a wojna na Ukrainie

Podczas rozmowy padło pytanie, czy Trump będzie w stanie zakończyć wojnę na Ukrainie. - Trump będzie dążył do tego, żeby tę wojnę zakończyć, ale potrzeba zgody zarówno Władimira Putina, jak i Wołodymyra Zełenskiego - podkreśla gość Czwórki. Obietnice Trumpa jako "gołąbka pokoju" są postrzegane sceptycznie, zwłaszcza w kontekście globalnych wyzwań i geopolityki. Jednak jedno jest pewne – jego powrót na scenę polityczną będzie miał znaczący wpływ nie tylko na politykę amerykańską, ale i na światowy krajobraz cyfrowy.

***

Tytuł audycji: Świat 4.0 

Prowadzący: Piotr Firan

Gość: Mateusz Piotrowski (amerykanista z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych)

Data emisji: 14.01.2025

Godzina emisji: 17.14

gV

 

Czytaj także

"Digitine", czyli cyfrowa gilotyna

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2025 21:54
W social mediach panuje nowy trend, który wywodzi się z "cancel culture". - Nie płacimy naszym idolom w tradycyjnej walucie. Wspieramy ich naszą uwagą, czasem i aktywnością w mediach społecznościowych. Wycofując te zasoby, realnie przyczyniamy się do spadku ich popularności i dochodów - zauważa dr Justyna Kopczyńska. 
rozwiń zwiń