Warszawska Praga. Spacerkiem po ulicach prawobrzeżnej części stolicy

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2024 18:40
W Czwórce wybieramy się na prawy brzeg Wisły. Naszym przewodnikiem jest Jarosław Kaczorowski, znany jako Spacerolog Praski z Praskiej Ferajny. W rozmowie z Piotrem Firanem zdradza  tajemnice jakie kryje warszawska Praga.  
Warszawska Praga to miejsce, gdzie można zobaczyć zachowane przedwojenne budynki. Zwiedzanie można zacząć od Katedry św. Floriana.
Warszawska Praga to miejsce, gdzie można zobaczyć zachowane przedwojenne budynki. Zwiedzanie można zacząć od Katedry św. Floriana.Foto: shutterstock/agsaz
  • Warszawska Praga to dzielnica stolicy, która przetrwała II wojnę światową prawie w całości.
  • W audycji "Świat 4." wyruszamy na jej zwiedzanie, a naszym przewodnikiem jest Jarosław Kaczorowski, Spacerolog Praski.

- Nazwa Praga pochodzi od wyprażania. Kiedyś trzeba było wypalić puszczę, więc była tam pożoga . I to wyprażanie, wypalanie dało nazwę warszawskiej  Pradze - mówi gość Czwórki. - I tu od razu trzeba powiedzieć, że Praga Czeska pochodzi od czegoś innego. Mianowicie od "prahów", czyli progów na Wełtawie. Więc ma zupełnie inny źródłosłów, tylko zupełnie przypadkiem, w języku polskim akurat te słowa są takie same. W innych językach nie ma tej koincydencji.


Warszawska Praga - układ ulic jak sprzed wojny

Warszawska Praga nie ucierpiała tak bardzo podczas II wojny. To czyni ją unikatowym miejscem na mapie stolicy.  - Dzięki temu przetrwała z siecią ulic i podwórek pamiętających jeszcze okres międzywojenny - mówi Jarosław Kaczorowski. - Panuje tu specyficzny klimat i jest to miejsce dla osób, które chcą się poczuć troszeczkę inaczej w stolicy. Praga to gąszcz starych zaułków i kamienic - niektóre są już wyremontowane, niektóre mniej zadbane, ale także fascynujące. To wszystko czeka na odkrycie.


Z czego słynęła stołeczna Praga przed wojną?

Życie przedwojenne Pragi toczyło się wokół handlu. Tam znajdowały się składy soli, ale też handlowano skórami, drewnem czy futrami. - Tu odbywał się także handel wołami, które sprowadzano ze wschodu. Można powiedzieć, że Praga była spichlerzem Warszawy - opowiada gość Czwórki. - Drugą rzeczą był przemysł, który dynamicznie się rozwijał po tym, jak w latach 60. XIX wieku doprowadzono tu kolej żelazną wiodącą do Petersburga. Po kulturę raczej jeżdżono na lewy brzeg, chociaż i na Pradze mieściły się nieliczne teatry. 



Lata 90.XX wieku przyniosły upadek przemysłu i handlu. - Zaczęły się hipermarkety, i w tamtych pustych przestrzeniach pojawili się artyści, którzy zakładali swoje teatry, pracownie plastyczne, rzeźbiarskie, malarskie, czy fotograficzne - mówi rozmówca Piotra Firana. - Swoją przystań znaleźli tutaj także rzemieślnicy.   


Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez The Neon Muzeum (@neonmuzeum)


Co warto zobaczyć na warszawskiej Pradze?

Jak radzi przewodnik zwiedzanie dobrze zacząć od starej Pragi i od miejsc popularnych. - To jest Koneser, centrum rozrywkowo-handlowo-artystyczne, które powstało na dawnym terenie Warszawskiej Wytwórni Wódek. Jest też cerkiew, która jest zauważana szczególnie przez tych, którzy pochodzą ze wschodniej części kraju. Jeśli chodzi o inne rzeczy, to oczywiście na uwagę zasługuje katedra św. Floriana - tłumaczy Jarosław Kaczorowski. - Są także inne ważne obiekty, jak np. Teatr Baj, który był kiedyś żydowskim sierocińcem, jest również komora wodna. Są to bardziej mainstreamowe atrakcje, ale jest też mnóstwo innych ciekawych rzeczy. Np. wśród turystów zagranicznych dużą popularnością cieszy się leżące na Kamionku Muzeum Neonów. Jednak zwiedzanie Pragi to przede wszystkim spacer z przyglądaniem się zachowanym podwórkom i kamienicom.


Posłuchaj
26:19 CZWORKA/Świat 4.0 - spacer warszawska Praga 14.07.2024.mp3 Po warszawskiej Pradze oprowadza nas Jarosław Kaczorowski, znanym też jako Spacerolog Praski (Świat 4.0/Czwórka)

 


***

Tytuł audycji: Świat 4.0

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Jarosław Kaczorowski (Spacerolog Praski z Praskiej Ferajny)

Data emisji: 13.07.2024

Godzina emisji: 14.15

aw


Czytaj także

Dzikie Bieszczady. Odkrywamy nieznane miejsca tych gór

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2024 13:50
Martin Martinger jest znanym bieszczadzkim przewodnikiem. Dzieli się swoimi doświadczeniami z podróży i poleca miejsca warte odwiedzenia. Niedawno ukazała się jego książka "Dzikie Bieszczady. 100 nieznanych miejsc blisko natury". - Odkrywam w niej świat bieszczadzkiej przyrody, ślady dawnych mieszkańców gór, a także niezwykłe zakątki nieopisane wcześniej w przewodnikach turystycznych - mówi.
rozwiń zwiń