Łukasz Śledziecki o pokonywaniu długodystansowych szlaków na piechotę

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2024 21:48
Z Polski do Hiszpanii na piechotę? Gość Czwórki, Łukasz Śledziecki pokazał, że jest to możliwe. Za sprawą tej wędrówki zmieniło się jego życie. Czy każdy może przebyć podobną podróż? 
Jak przygotować się do samotnej wyprawy?
Jak przygotować się do samotnej wyprawy?Foto: Shutterstock

Samotne wędrówki

- W pewnym momencie swojego życia zobaczyłem, że lepiej poznaje mi się świat, kiedy poruszam się pieszo. Nigdy nie zrobiłem prawa jazdy ani nie nauczyłem się jeździć na rowerze, więc chodzenie było najbardziej naturalne - opowiada Łukasz Śledziecki, pieszy pielgrzym i przewodnik po Drodze św. Jakuba w Hiszpanii.


Posłuchaj
41:00 PR4_13_12_2024_16_12_Świat_4.0.mp3 Łukasz Śledziecki o pieszych wędrówkach na długich dystansach (Świat 4.0/Czwórka)

 

Jak wyjaśnia gość audycji, kiedyś uznał, że uporządkuje swoje życie, patrząc na nie z pewnego dystansu, także odległościowego. Wyszedł ze swojego domu w Warszawie i poszedł do Santiago de Compostela w Hiszpanii. Od tej podróży zaczęło się jego zamiłowanie do długodystansowych wędrówek, które przerodziło się także w pracę.

Psychiczne wyzwanie

Tak długa wyprawa to bardzo duże wyzwanie nie tylko pod względem fizycznym, ale także psychicznym. - Z czasem wypracowałem sobie mechanizm, który pozwala wyłączyć głowę. Zupełnie się odciąć i pozwolić nogom iść; od tego one są. Jest również metoda przegadania drogi. Rozmowa bardzo pomaga odpłynąć. Jednak często wędrówka to walka i liczymy, że będzie zwycięska - stwierdza Śledziecki.

Według pielgrzyma, pytanie "kim ja jestem?" bardzo często pojawia się w głowach ludzi na szlakach długodystansowych. Wędrówka zrównuje statusy społeczne, pozycje i finanse, bo niezależnie od tego, w co są ubrani lub co posiadają, wszyscy są równi wobec szlaku, który przemierzają.

Podróż do Ameryki Łacińskiej

Łukasz Śledziecki opowiedział o swojej ostatniej wyprawie za ocean. Rozmówca Piotra Firana wyznał, że jego partnerka bardzo chciała zwiedzić Kolumbię, zaś jemu marzył się Meksyk. Postanowili to połączyć i dodatkowo zobaczyć wyspy Galapagos. Ostatecznie w Ameryce Łacińskiej spędzili pięć i pół miesiąca.

- Poznawanie się w podróży jest dobrym sposobem na weryfikację relacji. Możemy wtedy zobaczyć drugą osobę w warunkach ekstremalnych i niecodziennych - tłumaczy gość Czwórki.

***

Tytuł audycji: Świat 4.0

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Łukasz Śledziecki

Data emisji: 4.12.2024

Godzina emisji: 17.11

kajz

Czytaj także

Spacerem na Maltę. Piesza podróż przez Europę

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2023 08:59
Tomek Doktorski zdecydował się na pieszą podróż przez Europę. W 133 dni przeszedł niemal 4000 kilometrów. Spacerem dotarł na Maltę. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bilet w jedną stronę. Wyprawa "bez planu" do Ameryki Łacińskiej

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2023 11:05
Natalia i Kris, znani jako Triphajowie, to para podróżników, która ruszyła z biletem w jedną stronę do Ameryki Łacińskiej. Idą na południe, ale nie mają planu, gdzie skończy się ich podróż. Mają za to dwa plecaki, siebie i zapał do podróży.
rozwiń zwiń