Słowiński Park Narodowy. Tam wydmy śpiewają i tańczą

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2024 13:20
- By wydmy śpiewały, potrzebne są piach i wiatr. Mnie kilka razy udało się usłyszeć śpiew wydm, choć nie jest to częste zjawisko. Trzeba się na wydmy wybrać w pogodę niesprzyjającą spacerom, gdy silnie dmucha - mówi Andrzej Demczak, zastępca dyrektora Słowińskiego Parku Narodowego. 
Słowiński Park Narodowy
Słowiński Park NarodowyFoto: Shutterstock/R_Szatkowski
  • Słowiński Park Narodowy to jeden z 23 polskich parków narodowych. 
  • Jego krajobraz został w większości ukształtowany przez ostatnie zlodowacenie. 
  • Chlubą parku są wydmy ruchome, które potrafią śpiewać. 
  • Jak śpiewają wydmy? I czy umieją tańczyć?

Słowiński Park Narodowy to jeden 23 polskich parków narodowych. To, co go wyróżnia, to piaszczyste wydmy - wydmy ruchome. - Nasz piasek to dzieło ostatniego zlodowacenia, nasz krajobraz jest typowo polodowcowy - mówi Andrzej Demczak, zastępca dyrektora Słowińskiego Parku Narodowego. - Ten piasek powstał z rozdrobnionych skał. Pewnie pochodzi z północy, okolic Skandynawii, a przyniósł go tu lodowiec. 

Czwórkowy gość wyjaśnia, że obecne procesy wydmotwórcze zostały zainicjowane w XVI wieku na skutek współdziałania czterech żywiołów - oczywiście ziemi, a następnie: ognia, potem wody, a na końcu wiatru, czyli powietrza. 

- Krajobraz parku co roku się zmienia. Ja pracuję w parku już ponad 30 lat i pamiętam, że kiedyś do Wydmy Łąckiej należało iść od lasu około 100 metrów, dziś wychodzimy z lasu bezpośrednio na wydmę - opowiada ekspert. - Należy pamiętać, że wstęp na wydmy jest zakazany i u nas, jak w każdym innym parku narodowym, należy poruszać się wytyczonymi ścieżkami. Nasz park otwarty jest od zmierzchu do świtu, warto wybrać się raniutko, by usłyszeć odgłosy przyrody, odnaleźć tropy zwierząt, ale też zrobić sobie zdjęcie bez tłumu turystów. 


Posłuchaj
21:47 czwórka żabie lato 20.07.2024 wydmy 10.10.mp3 O śpiewaniu wydm i Słowińskim Parku Narodowym opowiada Andrzej Demczak (Żabie lato/Czwórka)

 


Śpiewające wydmy

Mówi się też, że wydmy śpiewają. Gość Marty Hoppe potwierdza istnienie tego zjawiska, choć przyznaje, że nie jest łatwo to usłyszeć. 

- Potrzebny są piach i wiatr. Mnie kilka razy udało się usłyszeć śpiew wydm, choć nie jest to częste zjawisko. Trzeba się na wydmy wybrać w pogodę niesprzyjającą spacerom, gdy silnie dmucha - podpowiada. - Wiatr powoduje przemieszczanie się ziarenek piasku. Jeśli ziarenek są miliardy i wiatr zaczyna je przemieszczać, to między nimi występują interakcje, piasek uderza też o powierzchnię, wtedy następują drgania, co wzbudza falę dźwiękową - słychać gwizdy, jęki, wycie, dudnienie. 

Polskie wydmy śpiewają dość cicho, ale na świecie są takie, które potrafią "wrzeszczeć" aż do 100 decybeli - takie wydmy znajdziemy w Kalifornii, Michigan czy w Walii lub na pustyni w Nevadzie, pustyni Namib czy w Egipcie. - W Europie można się wybrać na Bornholm i do Francji na Wydmę Piłata. 

Wydmy przybierają różne kolory, w zależności od pory dnia, pojawia się tam też piasek niemal granatowy, to piasek z magnetytami. Andrzej Demczak zdradza, że wraz z wiatrem wydmy też tańczą - co nazywa się kurzeniem. By usłyszeć śpiew wydm i zobaczyć ich taniec, najlepiej wybrać się do Słowińskiego Parku Narodowego w okresie sztormowym, czyli jesienią i zimą. 

***

Tytuł audycji: Żabie lato

Prowadzi: Marta Hoppe

Gość: Andrzej Demczak (zastępca dyrektora Słowińskiego Parku Narodowego) 

Data emisji: 20.07.2024

Godzina emisji: 10.10

pj/kmp

Czytaj także

Turnicki Park Narodowy. "Miejsce, którego nie ma, a być powinno"

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2024 16:00
"Nadzieja. Film o Turnickim" to opowieść o miejscu, którego nie ma. Tymczasem to właśnie tam żyją największe polskie drapieżniki i rosną drzewa o wymiarach pomnikowych. Mowa o Pogórzu Przemyskim, na którym miał powstać Turnicki Park Narodowy. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Overtourism. Jakich miejsc najlepiej unikać w wakacje?

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2024 12:58
Nadmierna liczba turystów, czyli overtourism jest od lat bolączką najsłynniejszych europejskich miast, takich jak Wenecja, Rzym, Paryż czy Barcelona. W wielu z nich wprowadzono wiele restrykcji, które mają ograniczyć ruch turystyczny. W Czwórce sprawdzamy z czym trzeba się liczyć planując wakacyjną podróż.
rozwiń zwiń