- Żaby to płazy ciepłolubne.
- Szczyt ich aktywności przypada latem, kiedy jest ciepło i jest dużo wody.
- Zimą żaby hibernują.
- Największą żabą żyjącą w Polsce jest śmieszka.
- Najwięcej empatii u ludzi wywołują rzekotki.
Latem płazy radują się
- Wiele płazów - w tym żaby - to zwierzęta ciepłolubne. Szczyt ich aktywności, zwyczaje godowe i rozmnażanie - to wszystko dzieje się, kiedy jest ciepło i mokro - tłumaczy dr hab. Paweł Koperski z Uniwersytetu Warszawskiego. - Jak jest słońce i woda, to wszystkie płazy się radują.
Gdzie hibernują żaby?
Wraz z nadejściem chłodniejszych dni i pór roku takich jak jesień i zima czują się mniej komfortowo i zapadają w hibernację - tak jak wszystkie zwierzęta zmiennocieplne, których temperatura ciała jest taka jak temperatura otoczenia. Wtedy chowają się w roślinnych resztkach - w stertach gałęzi, między kamieniami albo w przydomowych ogródkach.
Ile lat żyją?
Niektóre płazy żyją bardzo długo. - Żaby brunatne i żaby zielone, które występuję w Polsce, potrafią żyć ładnych parę lat. Średnio do 7-8. Ale płazy trzymane w niewoli, w kontrolowanych warunkach, są w stanie żyć dużo dłużej, nawet do kilkudziesięciu lat - tłumaczy naukowiec.
Jak rechocze śmieszka?
Największą żabą, która żyje w naszym kraju, jest żaba śmieszka. - Nazwa prawdopodobnie pochodzi od głosu, jaki wydaje - wyjaśnia dr Kotarski. - W okresie godowym, czyli wiosną, wszystkie żaby chętnie wydają odgłosy, czyli wokalizują. Stadnie rechoczą, nawołując do spotkania. Jeden z tych gatunków, czyli śmieszka, wydaje odgłosy, które naszym przodkom skojarzyły się ze śmiechem.
19:37 CZWÓRKA Zabie lato - zaba 27.07.2024.mp3 Co żaby robią w lecie? (Żabie lato/Czwórka)
Wygląd ma znaczenie?
- Ropucha od żaby różni się dramatycznie - podkreśla rozmówca Weroniki Puszkar. - Żaba skacze, ropucha tego unika. Dodatkowo ma skórę pokrytą brodawkami. To gruczoły, które wydzielają odstraszający płyn. Żaba jest gładka, śliska i zielona, a ropucha jest szorstka.
Zobacz także:
Żaba, która wzbudza empatię
- Żaba to określenie zwyczajowe. Dla przeciętnego człowieka jak coś nie ma ogona, ma cztery nogi i jest płazem, to jest to żaba. Ale z zoologicznego punktu widzenia nie jest to precyzyjne określenie. Mamy jeszcze m.in. rzekotki, które u ludzi wywołują najwięcej empatii, grzebiuszki, które zagrzebują się w ziemi, i kumaki z kolorowymi brzuszkami - dodaje dr hab. Paweł Koperski.
prof. Paweł Koperski, Weronika Puszkar i "Żabie lato".
***
Tytuł audycji: Żabie lato
Prowadzi: Weronika Puszkar
Gość: Dr hab. Paweł Koperski (prof. Uniwersytetu Warszawskiego, Wydział Biologii UW)
Data emisji: 27.07.2024
Godzina emisji: 9.15
kul/wmkor