"Ojczysty - dodaj do ulubionych". Jak namiot stał się namiotem?

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2024 11:25
W cyklu "Ojczysty - dodaj do ulubionych" zdradzamy tajemnice języka polskiego. Tym razem odkrywaliśmy, w jaki sposób namiot zyskał swoją nazwę.
Pochodzenia nazwy namiotu należy się doszukiwać w języku prasłowiańskim
Pochodzenia nazwy namiotu należy się doszukiwać w języku prasłowiańskimFoto: Zelenaya Tropa/Shutterstock
  • W ramach kampanii "Ojczysty - dodaj do ulubionych" tym razem sprawdziliśmy pochodzenie nazwy "namiot".
  • Pierwsze wystąpienie formy "namiot" notuje się na XV wiek.

W ramach kampanii "Ojczysty - dodaj do ulubionych" poznajemy ciekawostki językowe. Tym razem Martyna Matwiejuk wyjaśniła pochodzenie nazwy namiotu. Forma notowana jest od XV wieku, a jej ogólne znaczenie "przenośne pomieszczenie z tkaniny (lub skóry) rozpiętej na rusztowaniu" nie zmienia się od wieków.

Znaczenie to powstało najprawdopodobniej z wcześniejszego, jeszcze ogólniejszego "narzucane przykrycie czegoś", bo sam wyraz pochodzi od prasłowiańskiego rzeczownika "namet" "coś narzuconego, ponarzucanego, nasypanego", od czasownika dokonanego "na-metat", a więc od tego samego, od którego pochodzi do dziś zachowany czasownik miotać.

Namiot zatem pierwotnie to coś, co można było "namiotać", czyli narzucić, narzucać na coś innego; osłona, którą "miotano", rzucano na jakieś podpory, np. szałas z gałęzi.


Posłuchaj
01:04 CZWORKA (mp3) 2024_07_13-08-47-40.mp3 "Ojczysty - dodaj do ulubionych". Jak namiot stał się namiotem? (Żabie lato/Czwórka)

 

Audycja powstała we współpracy z Narodowym Centrum Kultury.

___

Kampania społeczno-edukacyjna "Ojczysty - dodaj do ulubionych" ma na celu propagowanie dbałości o poprawność polszczyzny oraz kształtowanie świadomości językowej Polaków. Dziennikarze Czwórki angażują się w projekt, prezentując w formie dźwiękowej ciekawostki językowe.

O pochodzeniu wyrażeń z życia codziennego opowiada Martyna Matwiejuk

POSŁUCHAJ POPRZEDNICH ODCINKÓW <<<

 

Organizatorem akcji "Ojczysty - dodaj do ulubionych" jest Narodowe Centrum Kultury. Kampania trwa nieprzerwanie od 20 lutego 2012 roku, dnia poprzedzającego Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. "Ojczysty - dodaj do ulubionych" to najpopularniejszy kanał prowadzony przez centralne instytucje kultury poświęcony poprawnej polszczyźnie.

***

mat. pras./qch

Czytaj także

"Ojczysty - dodaj do ulubionych". Babie lato to stare lato? A może prawdziwa jest inna hipoteza?

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2024 09:00
W cyklu "Ojczysty - dodaj do ulubionych" zdradzamy tajemnice języka polskiego. Próbujemy odnaleźć genezę wyrażenia "babie lato" - czy to w ogóle możliwe?
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Ojczysty - dodaj do ulubionych". Ludyczny, czyli jaki?

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2024 13:00
W cyklu "Ojczysty - dodaj do ulubionych" zdradzamy tajemnice języka polskiego. Tym razem spróbowaliśmy zrozumieć, co dokładnie oznacza wyraz "ludyczny".
rozwiń zwiń