Kierunek Kielce. Podróż do serca województwa świętokrzyskiego

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2025 11:18
Z czym kojarzą się nam Kielce? Przede wszystkim to drużyny piłki nożnej i ręcznej czy majonez, ale miasto może dla kogoś być również przystankiem na drodze w Góry Świętokrzyskie lub miejscem narodzin kilku legendarnych już polskich raperów. Tymczasem Kielce mają dużo więcej do zaoferowania, między innymi pod względem kulinarnym i architektonicznym.
Dworzec autobusowy w Kielcach to jeden z najciekawszych obiektów architektonicznych w tym mieście
Dworzec autobusowy w Kielcach to jeden z najciekawszych obiektów architektonicznych w tym mieścieFoto: photomaster/Shutterstock

W audycji "City break Polska" o stolicy województwa świętokrzyskiego opowiedzieli Tomasz Wojtyś, autor profilu "Kielce Od Czapy", oraz Dominika Janicka z Instytutu Dizajnu w Kielcach.


Posłuchaj
52:15 CZWORKA (mp3) 2025_02_02-16-06-28.mp3 Kierunek Kielce. Podróż do serca województwa świętokrzyskiego (City Break Polska/Czwórka)

 

Kiedy najlepiej odwiedzić Kielce?

W przypadku wielu miast warto zaplanować podróż do nich na lato, kiedy to odbywają się imprezy plenerowe czy festiwale. Tomasz Wojtyś radzi jednak, by Kielce odwiedzić również w... walentynki. Do tego zaznacza, że jest to miasto miłości. - Kielce dla zakochanych to cudowny pomysł. Kiedy na dworze jest zimno, plucha, i nic się nie chce, to wystarczy wsiąść w samochód i w półtorej godziny można przyjechać tu z Warszawy czy Krakowa. A Kielce takich cudownych miejsc dla zakochanych mają przynajmniej kilka - zdradza rozmówca Marty Zinkiewicz.

- Pierwsze miejsce, które przychodzi mi do głowy, to źródełko Biruty. Jeżeli ktoś uczył się pilnie na lekcjach polskiego i czytał "Syzyfowe prace", z pewnością pamięta takiego typa jak Marcin Borowiec. Właśnie on, chodząc na spacery, przy źródełku zastał swoją miłość: pannę Stogowską "Birutę". Na jej cześć źródełko do dziś nazywają od jej imienia. A przy nim, od którego wielu kielczan i przyjezdnych zaczyna spacery, stoi przepiękny pomnik "Przysięga Miłości" - opowiada Tomasz Wojtyś.

Kulinarne tradycje w Kielcach

Będąc w Kielcach lub okolicach, warto też spróbować lokalnej kuchni. Jedną z najpopularniejszych potraw jest zalewajka. - To taki rodzaj żurku z ziemniakami, jakimś boczkiem, grzybami. W wersji niedzielnej lub świątecznej z kawałkiem mięsa; w codziennej to bardziej postne danie - opowiada gość Czwórki. Oprócz tego zainteresowaniem cieszą się dania kuchni żydowskiej, na przykład gęsie pipki. - To szyje gęsie; wszystkie te potrawy z gęsiny to najbardziej charakterystyczne dania kuchni żydowskiej. A że miasteczka podkieleckie w dużej mierze były zaludnione mniejszością żydowską, to ta kuchnia wciąż jest w Kielcach i okolicy lubiana i przebiła się do mainstreamu - podpowiada ekspert oraz radzi, by spróbować także pierogów z wątróbką i miętą czy ciaparachy, czyli kapusty z grochem w odmianie świętokrzyskiej.

Jedna z kolebek polskiego rapu

Wiele osób kojarzy Kielce również z narodzinami polskiego rapu i graffiti. To z tego miasta, przypomnijmy, wywodzą się tacy wykonawcy jak Liroy czy skład Wzgórze Ya-Pa 3. - Tych śladów jest bardzo dużo, to między innymi graffiti, które przypominają nam kieleckich muzyków - opowiada Tomasz Wojtyś. - Tuż między Wzgórzem Zamkowym a wzgórzem Kadzielnia znajduje się chyba najbardziej znane wzgórze. Chyba każdy miłośnik muzyki w Polsce zna Wzgórze Ya-Pa 3, zna jako nazwę zespołu. Natomiast było to faktycznie funkcjonujące wzgórze. (...) Mieszkańcy nazwali je Wzgórzem Apaczy, a powstała w 1993 roku formacja przyjęła od niego nazwę. A dziś ze znanych raperów tworzy tu między innymi Tau - dodaje.

Zobacz także:

Kielce designem stoją

Stolica województwa świętokrzyskiego w ostatnich latach staje się również miejscem, gdzie podziwiać można wiele architektonicznych perełek. Odpowiada za to między innymi kielecki Instytut Designu. - Nasza instytucja obchodziła w zeszłym roku dziesiąte urodziny. Z roku na rok obserwujemy, że coraz więcej osób, nie tylko z branży, przyjeżdża do nas. To również osoby z zagranicy, więc większość wystaw zaczynamy produkować w dwóch językach - opowiada Dominika Janicka z Instytutu Dizajnu w Kielcach.

Spacer szlakiem kieleckich dzieł architektury warto zacząć od siedziby samego instytutu. Budynek powstał pod koniec XIX wieku; pierwotnie pełnił funkcję magazynową, lecz kilkadziesiąt lat później został zmieniony w więzienie. Współcześnie, po transformacji ustrojowej i renowacji, w budynku poza Instytutem Dizajnu mieści się Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej.

Architektoniczne must see w Kielcach

Rozmówczyni Marty Zinkiewicz podkreśla, że przebywając w Kielcach, koniecznie trzeba zobaczyć tamtejszy dworzec autobusowy. Obiekt wyróżnia nietypowy układ komunikacyjny. - Normalnie autobus, wjeżdżając na dworzec, dokuje prostopadle do peronu. Tutaj wjeżdża po kole, więc tak naprawdę nie musi za bardzo manewrować. Cały budynek przez tę okrągłą formę komunikacji przypomina trochę spodek kosmiczny; to na pewno budynek, który trzeba zobaczyć - zaznacza Dominika Janicka.

Poza dworcem warto odwiedzić również m.in. wygaszony kamieniołom. Znajdziemy go niecałe 10 minut drogi od centrum miasta. - Możemy zanurzyć się w naturze i zobaczyć położony tam amfiteatr oraz przejść się bardzo malowniczą ścieżką - zachęca gościni Czwórki. - Kielce to oczywiście architektura i design, ale też bliskość natury - zaznacza.

***

Tytuł audycji: City Break Polska

Prowadzi: Marta Zinkiewicz

Goście: Tomasz Wojtyś (autor profilu "Kielce Od Czapy"), Dominika Janicka (Instytut Dizajnu w Kielcach)

Data emisji: 02.02.2025

Godzina emisji: 16.06

qch/kor

Czytaj także

Czeska Praga - śladami lokalsów i polskich akcentów

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2025 18:28
Stolica Czech to nie tylko most Karola i Rynek Staromiejski. Dorota Švancerová i Maciej Świerczyński oprowadzili słuchaczy po dzielnicach, artystycznych, industrialnych i pełnych polskich akcentów. 
rozwiń zwiń