Jest wiele popularnych miejsc nad polskim morzem, jednak nie wiele jest miast, z takim charakterem jakie ma Sopot.
32:39 CZWORKA City break Polska - Sopot (mp3) 2024_09_22-16-14-43.mp3 O Sopocie opowiedział słuchaczom Czwórki Tomasz Kot, autor "Spacerownika sopockiego" (City break Polska/Czwórka)
- Sielskość prowincji, magia kurortu i powiew wielkiego świata. Morze, szerokie, piaszczyste plaże, a zaraz obok strome wzniesienia pokryte gęstym lasem, a do tego ludzie. I ci bardzo sławni, i ci zupełnie nieznani, którzy wzbogacają to miejsce, stanowią o jego charakterze i kolorycie - Tak o Sopocie pisze Tomasz Kot, dziennikarz, fotograf oraz pasjonat historii i życia codziennego Sopotu oraz Trójmiasta, który odwiedził studio Czwórki, żeby opowiedzieć trochę o tym mieście.
Historia Sopotu
Żeby lepiej zrozumieć to miasto, warto poznać jego historię. - Uroki Sopotu odkryli mieszczanie gdańscy już w XVI wieku i zaczęli budować tam swoje rezydencje letnie, ale ten Sopot niestety odszedł w niepamięć w 1738 roku, kiedy został zniszczony przez wojska rosyjskie, które oblegały Gdańsk - opowiada dziennikarz. - Na przełomie XVIII i XIX rozpowszechniła się w Europie moda na zdrowie i zaczęły powstawać kąpieliska, w Sopocie zbudował takie Jan Jerzy Hafner i od tego momentu, można powiedzieć, że rozpoczął się Sopot jaki znamy.
Zobacz też:
Spacery po Sopocie
W książce Tomasz Kota "Spacerownik sopocki" znajdziemy parę propozycji na zwiedzanie ten nadmorskiej miejscowości. Jeśli zaczniemy trasę od Dworca Głównego to możemy udać się najpierw np. do ratusza. - To jest bardzo ciekawe miejsce, wcześniej znajdowała się tam willa prywatna tajnego radcy dworu carskiego, który tam postanowił spędzić emeryturę, a przez ostatnie 200 lat bardzo wiele osób tutaj przyjeżdżało, żeby spędzić emeryturę - proponuje pisarz. - Obok ratusza płynie malowniczy potok Elizy, który też warto zobaczyć.
Grand Hotel
Jednym z najpopularniejszych miejsc w Sopocie jest Grand Hotel, który stoi przy głównej ulicy miasta, czyli Monte Cassino. - Hotel powstał za pieniądze i dla klientów kasyna, które funkcjonowało w Sopocie w latach 1920 do 1944 roku i był to wówczas największy, najdroższy i najbardziej ekskluzywny hotel w tej części Europy - mówi Tomasz Kot. - Wejść do środka, jako zwiedzający, jest możliwe po wcześniejszym umówieniu się i jest nawet przewodnik.
Molo Sopockie
W Sopocie znajduje się najdłuższe drewniane molo w Europie, które dla wielu jest punktem obowiązkowym na liście rzeczy do zobaczenia. - To molo cały czas kojarzy się z wakacjami, z przygodą, z odpoczynkiem i z niezwykłymi wrażeniami, zwłaszcza o świcie, czy o zachodzie słońca można zobaczyć niezwykłe zjawiska - opowiada gość Czwórki. - Jest stamtąd wspaniały widok, na Klif Orłowski, budynki Brzeźna, wejście do portu w Gdańsku czy wierzę kościoła Świętego Jerzego.
Górny Sopot
Jeśli chcemy uniknąć tłumów i zgiełku centrum Sopotu, to możemy udać się na tzw. Górny Sopot. - To jest oaza spokoju, stoi tu Opera Leśna, wiele pięknych willi oraz oczywiście mnóstwo zieleni.
***