Zalewajka, krańcówka, kinematografia. Podróż po Łodzi

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2024 13:50
Na kolejny City Break proponujemy Łódź - miasto filmów, streetartu i odnowionych fabryk. Przez to piękne miasto oprowadziła nas przewodniczka Edyta Jerzyńska. 
Łódź, pl. Wolności
Łódź, pl. WolnościFoto: Shutterstock

Łódź to miasto położone w samym centrum Polski i można wygodnie dojechać tam z całego kraju. O tym, jak się tam dostać, co zobaczyć i co zjeść, opowiedziała Edyta Jerzyńska w audycji "City break Polska". 


Posłuchaj
30:52 CZWORKA City break Polska - Łódź (mp3) 2024_10_06-16-11-08.mp3 Edyta Jerzyńska oprowadziła słuchaczy Czwórki po Łodzi (City break Polska/Czwórka)

 


Głównym dworcem w Łodzi jest Łódź Fabryczna w centrum miasta, jednak większość pociągów jeździ przez Łódź Widzew. - Łódź Fabryczna jest jednym z najlepszych dworców w Europie. Niedługo powstanie tunel średnicowy, który ma połączyć wszystkie dworce ze sobą, czyli Łódź Fabryczną, Łódź Widzew, Łódź Kaliską, i Łódź Chojny, co na pewno ułatwi przemieszczanie się między dworcami pod miastem - mówi Edyta Jerzyńska. 


Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Łódź (@kochamlodz)


Komunikacja miejska

Łódź ma bardzo rozwiniętą komunikację miejską. Można kupić bilet okresowy, czyli tzw. migawkę, albo kupić zwykły bilet w automacie w tramwaju czy autobusie. - Co ciekawe, można dojechać tramwajem z podmiejskich miejscowości aż do samego centrum Łodzi. Swego czasu istniała bardzo długa, bo licząca aż 43 km, linia tramwajowa z Ozorkowa - opowiada przewodniczka. Na pętlę autobusową lub tramwajową w Łodzi mówi się "krańcówka". 

Zobacz też:

Festiwale 

Wybierając się do Łodzi, warto sprawdzić, czy akurat nie odbywa się tam jeden z wielu organizowanych w tym mieście festiwali. - Od ponad 20 lat jest organizowany Festiwal Łódź Wielu Kultur, który wcześniej istniał pod nazwą Festiwal Łódź Czterech Kultur - tłumaczy gościni Czwórki. 



Ze względu na wielki związek Łodzi z filmem przez lata odbywał się tu festiwal Camera Image, który przeniósł się niedawno do Bydgoszczy, a jego miejsce zajął festiwal Kamera, Akcja. - W tym roku na tej edycji ma być spotkanie z aktorem, który zagrał rolę Rudolfa Hössa w filmie "Strefa interesów" - informuje ekspertka. 


 

Muzeum Kinematografii

Innym filmowym wydarzeniem jest, organizowany przez łódzkie Muzeum Kinematografii, Festiwal Mediów Człowiek w Zagrożeniu, poświęcony filmom dokumentalnym i reportażom. 

Samo Muzeum Kinematografii jest ważnym punktem na mapie Łodzi. - To miejsce, które jak soczewka skupia wszystko to, co najważniejsze dla polskiego kina. Możemy obejrzeć tam rekwizyty używane w polskich filmach. Jest tam pokazany fragment "Ziemi obiecanej" z 1927 roku, który kończy się happy endem. Są tam też kostiumy z filmów nakręconych w Łódzkiej Wytwórni Filmów Fabularnych. 

Murale i fabryki

Spacerując po Łodzi, można zobaczyć też wiele wielkich murali, m.in. jeden nawiązujący do powieści łodzianina Andrzeja Sapkowskiego - "Wiedźmin". Swego czasu Łódź miała u siebie największy mural w Europie. Oprócz tego znajdowało się tam około 200 fabryk, wiele z nich jest dzisiaj odnowionych, m.in. słynna Manufaktura, w której znajdują się kino, restauracje, park rozrywki i wiele sklepów.



Łódzkie przysmaki

Edyta Jerzyńska poleciła również słuchaczom Czwórki, czego warto w Łodzi spróbować. Do regionalnych łódzkich przysmaków należą: zupa Zalewajka, chleb Żulik czy np. Prażoki. Można te potrawy przygotować samemu, a przewodniczka poleca kupić produkty na słynnym Rynku Bałuckim. - Najlepszy pod słońcem. Jestem stałą bywalczynią. Tam przyjeżdżają ludzie nie tylko z Łodzi, ale i z podłódzkich miejscowości po to, żeby zrobić zakupy - mówi ekspertka.

***

Tytuł audycji: City Break Polska

Prowadzi: Weronika Puszkar

Gość: Edyta Jerzyńska

Data emisji: 6.10.2024 

Godzina emisji: 16.15

gV/kmp