Fotograficy potwierdzają, że przy robieniu zdjęć pod wodą pracy jest dwa razy więcej niż w przypadku zwykłych fotografii. Nie dość, że trzeba obsłużyć sprzęt fotograficzny, należy też uważać na cały akwalung. Do tego dochodzą ograniczenia w dostępie do światła. Dlatego po pierwsze trzeba się zastanowić, gdzie chcemy robić zdjęcia. Możliwości jest wiele: mamy do dyspozycji morza, oceany i jeziora, w których niestety widoczność jest najczęściej znikoma. - Najbardziej znane są zdjęcia kolorowych raf koralowych z Egiptu czy Australii, ale piękne jest także wnętrze jezior. Przy czym jest to bardziej fotografia surwiwalowa, bo żeby zrobić dobre zdjęcie, trzeba się sporo natrudzić - wyjaśnia fotograf i muzyk Bartosz Stróżyński. - Ja fotografuję głównie w Antarktyce i w Arktyce. Uwieczniam na zdjęciach foki, orki, lamparty morskie i góry lodowe.
Specjalistyczny sprzęt, który służy do robienia zdjęć pod wodą, może ważyć nawet do 30 kilogramów. Objuczony takim ekwipunkiem fotograf wygląda trochę jak samolot, ale - jak podkreśla gość Czwórki - dobre podwodne zdjęcia można też robić mniej wymagającym aparatem. Podobno najlepiej nadają się do tego lustrzanki. Warto też zaopatrzyć się we własne oświetlenie. - Są takie małe aparaciki, które działają jak kombajny. I każda marka ma w ofercie coś takiego. To nie są drogie rozwiązania, a pozwalają robić zdjęcia "na powierzchni" i do 5 metrów głębokości - mówi Stróżyński. - Poza tymi aparatami są przenośne "kamery akcji", które zakładamy sobie na kask w trakcie jazdy na rowerze. Te urządzenia sprawdzają się także w wakacyjnych miejscówkach i pod wodą. Można nimi nakręcić film i można zrobić zdjęcie. Co więcej - jeśli dopiszą nam warunki oświetleniowe, bez wysiłku jesteśmy w stanie zrobić zdjęcie, które niewiele będzie się różnić od tego zrobionego profesjonalnym sprzętem.
09:02 CZWORKA TOP - zdjecia pod woda 29.08.2022.mp3 Gdzie i jakim sprzętem robić zdjęcia pod wodą? (TOP/Czwórka)
Dzięki nowym technologiom pod wodą można nie tylko robić zdjęcia, ale nawet kręcić teledyski. Jako pierwszy w Polsce zrobił to zespół Nieme Kino, który akcję klipu do utworu "Szaman" umieścił pod wodą. - Dla mnie praca pod wodą była dobrą zabawą, ale dla reszty muzyków - dużym wysiłkiem. Woda wypycha, więc musieliśmy być odpowiednio obciążeni. Instrumenty niekoniecznie nas słuchały, bo wypływały, a największy problem mieliśmy z pianinem - wspomina Bartosz Stróżyński, który jest także liderem Niemego Kina oraz autorem zdjęć do teledysku. - To był kompletny live, bez blue screenów i studyjnego montażu.
Szaman | Nieme Kino
***
Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem
Prowadzi: Mateusz Kulik
Materiał przygotowała: Oliwia Krettek
Data emisji: 29.08.2022
Godzina emisji: 17.15
kul