Katowice, czyli zamiast zamku i starówki - Spodek i osiedla robotnicze

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2024 08:21
- Katowice to wyjątkowe miasto, różniące się od innych miejsc w Polsce. To jedno z najmłodszych miast w kraju, którego historia sięga zaledwie 150 lat, a rozwój związany był z budową kolei. Brak tu tradycyjnej starówki czy zamku, a miasto, zmieniając się co kilka dekad, wciąż na nowo kształtuje swoją tożsamość - tak o Katowicach mówi Kamil Iwanicki, autor książki "Familoki. Śląskie mikrokosmosy". 
Kamil Iwanicki, młody autor książki Familoki. Śłąskie mikrokosmosy pokazał nam ciekawe miejsca w Katowicach
Kamil Iwanicki, młody autor książki "Familoki. Śłąskie mikrokosmosy" pokazał nam ciekawe miejsca w KatowicachFoto: Shutterstock

Mimo swojej krótkiej historii, Katowice przez lata bardzo się zmieniały. Pamiątką po tych zmianach jest wiele kontrastów, chociażby w architekturze


Posłuchaj
40:11 CZWORKA City break Polska 2024_12_08-16-13-58.mp3 Kamil Iwanicki, młody autor książki "Familoki. Śłąskie mikrokosmosy" pokazał nam ciekawe miejsca w Katowicach (City break Polska/Czwórka)

Obok Muzeum Śląskiego powstaje obecnie nowoczesna dzielnica apartamentowców, gdzie najdroższe, nowoczesne mieszkania sąsiadują z familokami, czyli niewielkimi, piętrowymi domami robotniczymi. To pokazuje niezwykły kontrast między starymi, przemysłowymi Katowicami a nowoczesnością i zmianami, które zachodzą w mieście w ostatnich latach - mówi autor "Familioków". 

Familioki

Familoki to robotnicze domy z czerwonej cegły, charakterystyczne dla Górnego Śląska. Powstawały przy kopalniach, hutach i zakładach pracy, tworząc osiedla obecne w miastach takich jak Gliwice, Bytom, Chorzów czy Katowice. W samych Katowicach znajduje się kilkadziesiąt takich osiedli, między innymi Nikiszowiec i Giszowiec. - Giszowiec, zaprojektowany przez spółkę Giesche, która wybudowała kopalnię w lesie i stworzyła kompleks mieszkalny dla pracowników. Były tam nie tylko domy, ale też szkoły, sklepy zwane konsumami, gospoda, magiel, ogródki i chlewiki - wszystko, co potrzebne do życia. Te osiedla robotnicze to mikrokosmos Śląska, gdzie przez lata przetrwały tradycje i kultura regionu, stanowiąc doskonały sposób na opowiadanie o jego historii i specyfice - tłumaczy autor. 

Zobacz też:

Spodek 

Jednym z najpopularniejszych budynków w Katowicach i dla wielu symbol tego miasta jest kosmicznie wyglądający Spodek, czyli centrum wydarzeń kulturalnych i sportowych. - Spodek nie jest jedynym "kosmicznym" budynkiem w Katowicach. W okolicy znajdziemy także Planetarium Śląskie w stylu space modernizmu oraz dawną, futurystyczną kawiarnię Arizona w Parku Śląskim. Spodek jednak stał się ikoną miasta, które w latach 60. i 70. przekształcało się w stolicę robotniczej Polski. W ramach ciekawostki warto wspomnieć, że Fidela Castro był w Spodku jakieś 50 lat temu i przemawiał tam przez prawie 7 godzin. Na pamiątkę dostał mundur górniczy, w którym sfotografowano go podczas pobytu w Katowicach - opowiada przewodnik. 


Spodek w Katowicach Spodek w Katowicach

Festiwale

W sezonie letnim warto wybrać się do Katowic posłuchać muzyki. - W Katowicach odbywa się festiwal Tauron, jeden z mniejszych, ale bardzo cenionych festiwali muzyki elektronicznej. Wydarzenie przyciąga fanów muzyki elektronicznej z całego świata i odbywa się co roku od wielu lat. Oprócz tego odbywa się tu słynny OFF Festival, organizowany przez Artura Rojka, który początkowo odbywał się w Mysłowicach, ale od wielu lat ma swoją siedzibę na Muchowcu - mówi Kamil Iwanicki. 



W audycji "City break Polska" o Katowicach opowiedziała nam również Anna Malinowska, autorka książki "Od Katowic idzie słońce". 

Posłuchaj
20:17 CZWORKA City break Polska 2024_12_08-17-10-29.mp3 Anna Malinowska, autorka książki "Od Katowic idzie słońce" opowiedziała o Katowicach (City break Polska/Czwórka)


***

Tytuł audycji: City Break Polska

Prowadzi: Alicja Michalska

Goście: Kamil Iwanicki, Anna Malinowska

Data emisji: 8.12.2024 

Godzina emisji: 16.15

gV/pj

 

Czytaj także

Zamość - Padwa północy. Tam poczujesz się jak w Toskanii

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2024 10:38
Zamość nazywany jest perłą renesansu, za jego założenie architektoniczne odpowiedzialny był Bernardo Morando. Miasto, choć zaledwie 444-letnie, było świadkiem wielu wydarzeń historycznych, może też pochwalić się silną herstorią. 
rozwiń zwiń