City break w mieście zakochanych. Paryż na weekend

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2024 12:43
Romantyczne, malownicze uliczki, Luwr, wieża Eiffla, tajemnice cmentarze to oczywiste atrakcje, którymi przyciąga stolica Francji. A jak się tam dostać, z którego z trzech lotnisk w centrum Paryża znajdziemy się najszybciej i czy warto tam wypożyczyć samochód by zwiedzać efektywniej?
Paryż. Weekend to za mało, by poznać wszystkie jego atrakcje, ale od czegoś trzeba zacząć
Paryż. Weekend to za mało, by poznać wszystkie jego atrakcje, ale od czegoś trzeba zacząćFoto: Shutterstock

Niezależnie od tego czy znamy francuski czy nie, to większość z nas marzy o tym, by zwiedzić europejską stolicę zakochanych, miasto, gdzie dzieje się akcja wielu komedii romantycznych i nie tylko. 

Francuskie rozmówki

Jacek Mulczyk-Skarżyński, Polak mieszkający w Paryżu, znany w sieci jako Pan od francuskiego, poleca by wyjazd do Paryża skrupulatnie zaplanować, zadbać o rezerwację i nauczyć się kilku grzecznościowych zwrotów po francusku. 


Posłuchaj
38:39 czwórka city break europa 02.11.2024 paryż jacek 16.04.mp3 Jacek Mulczyk-Skarżyński podpowiada jak zaplanować city break w Paryżu (City break Europa/Czwórka)

 

Na start wystarczą trzy:

  • Bonjour - Dzień dobry
  • s'il vous plaît - proszę 
  • Au revoir - Do widzenia

- Francuzi, a wypowiadam się głównie o paryżanach, są bardzo serdeczni, pomocni. Gdy spotkają się z naszą uprzejmością odwzajemnią ją, pomogą, uśmiechną się - mówi gość Jędrzeja Rosiewicza. - Nie trzeba się stresować tym, że mówimy słabo po francusku. W Paryżu wiele osób zna angielski, ale rozmowę warto zacząć od francuskich słów. 

Paryskie lotniska - które wybrać?

Stolica Francji ma trzy lotniska Paryż Orly, Paryż Charles de Gaulle i Paryż Beauvais. Wybierając swój lot warto pamiętać, że Paryż Beauvais mieści się aż 60 km od stolicy Francji i niezbędna jest dodatkowa podróż autobusem, która może nam zająć sporo czasu. - Orly jest na południu Paryża, de Gaulle na północy - wybierzmy to bliżej naszego noclegu - mówi Jacek Mulczyk-Skarżyński. - Do centrum dojedziemy szybką kolejką - koszt około 20 euro, albo możemy złapać taksówkę - ich ceny są zryczałtowane. 

Gdzie nocować w Paryżu?

Każda z dzielnic Paryża ma swój numer. - Najbardziej polecam wybrać nocleg w dzielnicy 1, 2, 3 lub 4 - blisko centrum, 6 i 7 to dzielnice blisko wieży Eiffla. Za to ja lubię dzielnicę numer 9 - bardzo lokalną, spokojną, pełną fantastycznych butików, knajpek. Stąd szybko dostaniemy się do Luwru i paryskiej opery - zachwala gość Czwórki. 



Cena noclegu w Paryżu to około 100 euro za dobę. Można oczywiście znaleźć tańsze i droższe opcje - tu wszystko zależy od naszych preferencji. 

Jak poruszać się po mieście?

Paryż nie jest wielkim miastem, jest nawet mniejszy od Radomia. Można go zwiedzać na piechotę, rowerem lub komunikacją miejską. Jacek Mulczyk-Skarżyński uważa, że wybór samochodu będzie tu najgorszą opcją. - To idealne miejsce dla pieszych i rowerzystów. Mamy tu duże ograniczenia prędkości, wiele ulic zamkniętych dla ruchu samochodowego na stałe lub czasowo - opowiada. 


Co zwiedzić i jak?

Każda pierwsza niedziela miesiąca w Paryżu oznacza bezpłatny wstęp do wszystkich państwowych muzeów. - To nie znaczy, że np. do Luwru wejdziemy z marszu. Trzeba zadbać o rezerwacje, a i ta nie oznacza, że ominą nas kolejki - mówi gość Czwórki. - W taki darmowy dzień turystów jest bardzo dużo. Czasem warto zastanowić się czy nie lepiej zwiedzić mniej znane muzeum np. Muzeum Historii Miasta Paryża - Musée Carnavalet. 

Jacek Mulczyk-Skarżyński poleca również wystawę surrealistów w Centre Pompidou. Wiosną Centrum zostanie zamknięte na około 5 lat - niezbędny jest tam remont - dlatego to jednak z ostatnich okazji by zwiedzić to miejsce w najbliższym czasie. 

Co zjeść w Paryżu? Żaby, ślimaki, bagietka?

W 2022 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO trafiła francuska bagietka. Ta decyzja ekspertów nie podbiła ceny wypieku - dostaniemy ją za około 1,20-1,30 euro. - Są trzy rodzaje bagietek - normalna, tradycyjna i z ziarnami. Ja polecam tę tradycyjną - mówi gość Czwórki. - Chciałbym też podpowiedzieć, że pieczywo w restauracji do posiłku zawsze dostaniemy za darmo. Tak samo wodę - warto poprosić o "carafe". 



Gość Jędrzeja Rosiewicza poleca skosztować też francuskich serów, których w tym kraju produkuje się aż 1200 gatunków. Można tam też zjeść ślimaki i skosztować trufle. 

"Bonjour" otwiera drzwi

Na kulturę i francuskie przywitanie "Bonjour" zwraca też uwagę drugi gość Jędrzeja Rosiewicza, Monika Kwaśkiewicz, pilotka wycieczek. Podpowiada, że dzięki temu wiele spraw, będzie nam łatwiej załatwić. Zdradza również, że mając mniej niż 26 lat i będąc obywatelem UE do wielu miejsc wejdziemy za darmo. 
- Na wieczorne zwiedzanie polecam Łuk Triumfalny i pola elizejskie. Wieżę Eiffla warto zostawić na dzień - mówi. - Warto wiedzieć, że tu mamy kilka "tras" do wyboru - możemy wybrać wjazd windą na 3 piętro, albo windą lub schodami na piętro drugie. Pamiętajmy, że wyboru musimy dokonać na dole przy kasie. Będąc na wieży nie musimy się martwić o toaletę - jest na każdym piętrze. Wjazd na najwyższy poziom wieży kosztuje 35 euro. 
Posłuchaj
34:39 czwórka city break europa 02.11.2024 przewodniczka paryż 17.04.mp3 Monika Kwaśkiewicz, pilotka wycieczek, opowiada o atrakcjach Paryża - tych bardziej i mniej oczywistych (City Break Europa/Czwórka)
Paryż to też miasto podziemi i katakumb. Wybierając się w te mniej oczywiste do zwiedzania miejsca warto zabrać ze sobą cieplejsze ubranie i własną latarkę. 

Tytuł audycji: City break Europa

Prowadzi: Jędrzej Rosiewicz

Goście: Jacek Mulczyk-Skarżyński (Polak mieszkający w Paryżu), Monika Kwaśkiewicz (pilot wycieczek)

Data emisji: 02.11.2024

Godzina emisji: 16.05

pj

Czytaj także

Przepełnione miasta. Protesty mieszkańców przeciwko turystyce

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2024 22:06
Współczesny świat stał się bardziej dostępny niż kiedykolwiek. Przekraczanie granic kontynentów jest łatwiejsze, a wachlarz możliwości turystycznych stale się poszerza. Jednak mieszkańcy najchętniej odwiedzanych miast zaczynają protestować przeciwko napływającym masom podróżnych. W audycji "Świat 4.0" Wiktoria Pielak opowiedziała o trudnej sytuacji lokalnych społeczności w miastach najbardziej obleganych przez turystów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Düsseldorf - perła wśród kominów! Dostojne miasto i kawałek Japonii

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2024 10:04
Wolny weekend może oznaczać doskonałą okazję na city break. Tym razem zapraszamy do Düsseldorfu, niezwykle dostojnego miasta. To też okazja, by nieco poznać Japonię. 
rozwiń zwiń