Madera - Europejskie Hawaje i Wyspa Wiecznej Wiosny

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2025 14:40
- Madera jest kierunkiem dla osób aktywnych, mamy bardzo dużo szlaków, są góry, ale również można chodzić wzdłuż kanałów, które nazywamy lewadami. To miejsce dla tych, którzy lubią ciszę i spokój - opowiada Renata Sadko Nóberga, przewodniczka po Maderze. 
Madera
MaderaFoto: Shutterstock

Madera to portugalska wyspa, która od lat przyciąga turystów swoją niezwykłą przyrodą, łagodnym klimatem i bogatą kulturą. Nazywana "Hawajami Europy", zachwyca stromymi klifami, zielonymi wzgórzami oraz niezwykłą różnorodnością krajobrazów. O jej urokach opowiedziała na antenie Czwórki Renata Sadko Nóbrega, przewodniczka, która od ponad 20 lat mieszka na tej malowniczej wyspie i prowadzi profil "Madera z nami - polski przewodnik na Maderze.  


Posłuchaj
30:46 CZWORKA City break Europa 2025_02_08-16-12-01.mp3 Renata Sadko Nóbrega oprowadziła słuchaczy po Maderze (City break Europa/Czwórka)


Wielu turystów myśli o Maderze jako o pojedynczej wyspie, a jest to archipelag składający się z czterech grup wysp. Oprócz głównej, zamieszkałej Madery, mamy również Porto Santo, słynące z pięknych plaż oraz grupy wysp Dezertas i Selvagens, które nie są zamieszkane, ale stanowią cenny rezerwat przyrody.

Jak się tam dostać? 

Najlepszym sposobem, żeby się dostać na Maderę jest oczywiście samolot, chociaż z lotem na Maderę wiążą się różne problemy. Lotnisko na Maderze często uchodzi za jedno z najtrudniejszych do lądowania, ale w rzeczywistości jest jednym z najbezpieczniejszych na świecie. Piloci, którzy lądują na Maderze, muszą przejść specjalne szkolenie i posiadać dodatkową licencję. Głównym wyzwaniem są silne boczne wiatry, które mogą powodować przekierowanie lotów na inne lotniska, np. na Wyspy Kanaryjskie lub do Portugalii kontynentalnej.

Zobacz też:

Jeszcze kilkanaście lat temu Madera nie była taka dostępna dla polskich turystów. Dzisiaj można tam dolecieć bezpośrednimi lotami czarterowymi z Warszawy, Katowic, Gdańska oraz, w sezonie, z Poznania. Podróż trwa około 4,5 godziny. 

Wyspa Wiecznej Wiosny

Madera jest znana jako "Wyspy Wiecznej Wiosny" ze względu na swój unikalny klimat. Temperatury rzadko przekraczają 25°C latem i nie spadają poniżej 15°C zimą. Dodatkowo wyspa charakteryzuje się mikroklimatami - w zależności od wysokości temperatury znacząco się różnią. Na południowym zachodzie panują cieplejsze warunki, podczas gdy północ jest chłodniejsza i bardziej wilgotna.

Półwysep Świętego Wawrzyńca

Jednym z najbardziej niezwykłych miejsc na Maderze jest Półwysep Świętego Wawrzyńca, wyróżniający się pustynnym, surowym krajobrazem. Wszystko tam jest w odcieniu żółci, brązu i czerwieni, a wulkaniczne skały przypominają krajobraz z innej planety. W przeciwieństwie do bujnych, zielonych terenów Madery, ten rejon jest najbardziej suchą i poddaną erozji częścią wyspy.


Życie na Maderze

Madera przyciąga nie tylko turystów, ale też osoby, które postanowiły związać z nią swoje życie. Ewa Brok de Baraban, autorka profilu @kierunek_madera. opowiedziała o tym, jak wygląda życie na wyspie oczami kogoś, kto tam zamieszkał. 


Posłuchaj
33:08 CZWORKA City break Europa 2025_02_08-17-12-38.mp3 Jak się mieszka na Maderze? Odpowiada Ewa Brok de Baraban (City break Europa/Czwórka)

Jakie są plusy i minusy życia na Maderze? Jak wygląda lokalna społeczność i codzienność na wyspie? 

***

Tytuł audycji: City break Europa

Prowadzi: Jędrzej Rosiewicz

Goście: Ewa Brok de Baraban, Renata Sadko Nóbrega

Data emisji: 09.02.2025

Godzina emisji: 16.14

gV

Czytaj także

Malaga - serce Andaluzji

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2025 17:31
Razem z Marcinem Chudym, przewodnikiem turystycznym po Andaluzji, przenieśliśmy się do jednego z najpiękniejszych miast w Hiszpanii. To miejsce łączy w sobie bogatą historię, kosmopolityczny charakter oraz wyjątkowy, południowy klimat.
rozwiń zwiń