Rzuć palenie dla planety!

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2024 12:47
Najnowsze badania polskich naukowców wskazują, że dym papierosowy szkodzi nie tylko ludziom, ale i roślinom. To jeszcze jeden dobry powód, by rzucić palenie! W sobotniej audycji "Szanuj zieleń" opowiemy o tym odkryciu. Zdamy Wam też relację z trwającego szczytu COP 16 w sprawie ochrony bioróżnorodności. 
Dym papierosowy szkodzi nie tylko ludziom, ale i roślinom
Dym papierosowy szkodzi nie tylko ludziom, ale i roślinom Foto: Shutterstock

Dane dot. negatywnego wpływu dymu tytoniowego na ludzki organizm są powszechnie znane. W trakcie spalania tytoniu wydziela się ponad 7000 substancji chemicznych, w tym około 70 substancji rakotwórczych, takich jak formaldehyd, benzen i arsen. Dym tytoniowy zawiera również tlenek węgla, smołę oraz duże ilości nikotyny, która uzależnia. Smoła gromadzi się w płucach, co zwiększa ryzyko chorób serca, raka płuc, chorób układu oddechowego i innych schorzeń.

Okazało się, że dym papierosowy szkodzi nie tylko ludziom, ale i roślinom. Wyniki wspólnego badania naukowców ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego i Uniwersytetu Jagiellońskiego dowiodły, że zarówno palenie klasycznych wyrobów tytoniowych, jak i e-papierosów znacznie ogranicza fotosyntezę roślin. Był to pierwszy tego typu eksperyment na świecie, nikt wcześniej nie badał bowiem wpływu dymu papierosowego na procesy fizjologiczne roślin. 

W pierwszej części audycji "Szanuj zieleń" Martyna Ogonek w swoim materiale reporterskim omówi wyniki badania z jego twórcami. 


Zobacz także:


COP 16 

W drugiej części naszej audycji (godz. 9.00) wraz z Martą Gregorczyk z Greenpeace porozmawiamy o trwającej 16. Konferencji COP 16. Światowi liderzy w dziedzinie ochrony środowiska zebrali się na niej, aby podsumować malejący poziom różnorodności biologicznej na świecie i zobowiązania krajów do ochrony roślin, zwierząt i krytycznych siedlisk. Społeczność międzynarodowa zamierza wypracować dalsze konkretne kroki mające na celu wdrożenie globalnego porozumienia w sprawie ochrony przyrody, wypracowanego podczas COP 15 w grudniu 2022 roku.

Określono w nim globalne założenia mające rozwiązać problem trwającej utraty różnorodności biologicznej. M.in. około 200 krajów zobowiązało się do ochrony co najmniej 30% światowych obszarów lądowych i morskich. 

Z naszą gościnią porozmawiamy m.in. o tym, na jakim etapie jest realizacja celów porozumienia. Czy obecnie trwający COP przyspieszy ich realizację? 



***

Na audycję z cyklu "Szanuj zieleń" w sobotę (26.10) o godz. 8.00 zaprasza Marta Hoppe

wmkor

Czytaj także

Światowy Dzień Środowiska. W jaki sposób dbać o przyrodę?

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2024 11:06
Światowy Dzień Środowiska to doskonała okazja, by zastanowić się nad kondycją przyrody. Choć w Polsce, od roku 1989, czystość powietrza i wód poprawiła się, to jednak sytuacja wciąż jest trudna i wymaga konkretnych działań. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kimchi a zmiany klimatyczne. Czy ten przysmak zniknie z koreańskich stołów?

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2024 09:31
Korea boryka się ze zmianami klimatycznymi. Ocieplenie klimatu już niedługo uniemożliwić może uprawianie w tym kraju kapusty pekińskiej, z której robi się tutaj narodowe danie, kimchi. W sobotniej audycji "Szanuj zieleń" zastanowimy się nad kondycją przyrody, również w kontekście odbywającej się w ten weekend akcji "Sprzątania świata".  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak dbać o ekologiczny obieg książek?

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2024 11:43
Bookcrossing jest dobry dla nas i dla planety! Jak wkręcić się w ten książkowo-ekologiczny trend, w audycji "Szanuj zieleń" podpowiada Michał Klimczyk, czyli Szyszkodar, który od kilku lat zajmuje się ratowaniem niechcianych i wyrzucanych do śmietnika książek. 
rozwiń zwiń