Niedźwiedzie pośród nas. Co zrobić, kiedy jeden z nich stanie nam na drodze?

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2024 14:11
W domu pluszowe misie, a w lesie niebezpieczne zwierzęta. Niedźwiedzie nie są tak urocze i miłe, jak jest to ogólnie przedstawiane. Anna Maziuk, reporterka i autorka książki "Niedźwiedź szuka domu" wskazała, co robić, aby żyć z nimi w zgodzie i nie wchodzić sobie wzajemnie w drogę.
Jak bezpiecznie się zachować w towarzystwie niedźwiedzia?
Jak bezpiecznie się zachować w towarzystwie niedźwiedzia?Foto: Shutterstock

Dzikie niedźwiedzie

W przeciwieństwie do misiów na Krupówkach, dzikie niedźwiedzie nie są chętne na wspólne selfie. - Jeżeli chcemy je obserwować, to tylko z długim obiektywem i z bezpiecznej odległości. Ja większość zdjęć niedźwiedzi zrobiłam w Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie. Tam są zupełnie inne warunki do obserwowania niedźwiedzi; można zobaczyć na własne oczy, jak te zwierzęta łowią łososie - mówi Anna Maziuk, reporterka szerząca wiedzę o przyrodzie i niedźwiedziach.


Posłuchaj
22:58 czwórka szanuj zieleń 09.11.24 9.13.mp3 Anna Maziuk o ludziach i niedźwiedziach (Szanuj zieleń/Czwórka)

 

- U nas w październiku niedźwiedzie jedzą borówki wysoko w górach. Wtedy można się gdzieś zaczaić i z bezpiecznej odległości robić zdjęcia i obserwować. Bieszczady, Tatry czy Beskid Żywiecki to miejsca, w których w Polsce możemy spotkać niedźwiedzie - tłumaczy gościni Czwórki.

Niedźwiedzie, nie misie

Pluszowe misie sprawiły, że nie myślimy o niedźwiedziach w taki sam sposób jak o innych dzikich zwierzętach. Anna Maziuk twierdzi, że przez zakorzeniony w naszej świadomości obraz misia, ludziom zdarza się podchodzić do niedźwiedzi lub dawać im jedzenie. Takie działania sprawiają, że zaczynają się one oswajać z ludźmi, co w dłuższej perspektywie będzie generowało kłopoty. - Dlatego to nie jest miś, a niedźwiedź, od którego trzymamy się z daleka - stwierdza rozmówczyni Marty Hoppe.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Anna Maziuk (@anna_maziuk)

Niezabezpieczone śmieci również mogą stanowić potencjalne zagrożenie. Niedźwiedzie bardzo szybko się uczą i z dużą chęcią będą odwiedzały miejsca, w których wcześniej znalazły resztki jedzenia.

Zobacz także:

Niedźwiedzie na świecie

Na świecie żyje osiem gatunków niedźwiedzi. Obok brunatnego, najczęściej spotykany jest niedźwiedź czarny. Coraz rzadsze są niedźwiedzie polarne i pandy wielkie. Wargacz rezyduje w okolicach Indii, a w Azji można jeszcze spotkać niedźwiedzia malajskiego i himalajskiego. Zaś w Ameryce Południowej występuje andoniedźwiedź okularowy.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez WWF Polska (@wwfpolska)

- Niedźwiedzie są wszystkożerne, ale przede wszystkim są oportunistami. Człowiek nie należy do niedźwiedziego menu; to dla nich duże ryzyko. Niemniej, każde spotkanie z dzikim zwierzęciem jest dla nas groźne. Samce niedźwiedzia brunatnego potrafią ważyć ponad 300 kilogramów - mówi gościni Marty Hoppe. - One nie są zainteresowane ludźmi, jeżeli nie zbliżamy się zbyt bardzo i nie damy im powodu do ataku - dodaje.

***

Tytuł audycji: "Szanuj zieleń"

Prowadząca: Marta Hoppe

Gościni: Anna Maziuk (reporterka, autorka książki "Niedźwiedź szuka domu")

Data emisji: 09.11.2024

Godzina: 9.13

kajz

Czytaj także

Co mówi nasz kot? Jak odczytywać kocie ruchy?

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2024 11:12
W Polsce 40 proc. gospodarstw domowych ma kota. Nie wszystkie koty to urocze mruczki, z niektórymi bywają problemy - wtedy warto umieć odczytywać ich zachowania. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mniejsza ochrona wilków. Czy nowe przepisy zaszkodzą gatunkowi?

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2024 14:18
Unia Europejska podaje, że w 2012 roku na całym kontynencie było zaledwie 11 tysięcy wilków. Rok temu odnotowano ich ponad 20 tysięcy. Wzrost jest imponujący, jednak to może się szybko zmienić. Jędrzej Rosiewicz przedstawił obecną sytuację prawną wilków oraz omówił nadchodzące zmiany w ochronie tego gatunku.
rozwiń zwiń