Herbata - jak poprawnie zaparzyć, aby nie była gorzka

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2024 15:13
Od chińskich plantacji, przez angielskie salony, aż po codzienne życie. Herbata towarzyszy ludzkości od tysiącleci. Ekspert od herbat, Rafał Przybylok przedstawia rozmaite rodzaje naparów i przybliża bardzo długą historię parzenia herbaty.
Czy herbata może rosnąć w Polsce?
Czy herbata może rosnąć w Polsce?Foto: Shutterstock

Kawa czy herbata? To częste pytanie, które pojawia się przy polskich stołach. Wbrew pozorom, te dwa napoje mają parę cech wspólnych. - Kofeina jest obecna w herbacie. Jest jej mniej niż w naparze kawowym, ale wielu osobom wystarcza, żeby się w pełni pobudzić. Z baristami często się kłócimy, co jest zdrowsze. Ja uważam, że herbata zdecydowanie lepiej na nas wpływa - twierdzi Rafał Przybylok, ekspert herbaciany.


Posłuchaj
35:44 PR4_15_12_2024_9_15_Szanuj_zieleń.mp3 Rafał Przybylok o herbacie (Szanuj zieleń/Czwórka)

 

Jak dobrze zaparzyć herbatę?

Jak mówi gość audycji, kluczem w parzeniu herbaty jest pilnowanie temperatury oraz czasu. Warto pamiętać, że przy niektórych rodzajach jest to ważniejsze. Zielona herbata zaparzona zbyt ciepłą wodą lub trzymana zbyt długo robi się bardzo niesmaczna. Rafał Przybylok uważa, że wiele osób nie lubi zielonej herbaty, a najczęściej nigdy nie pili jej dobrze zaparzonej.


Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Czajnikowy.pl (@czajnikowypl)


- Dobrze zaparzona herbata nie potrzebuje cukru. Dodajemy go tylko dlatego, że napar jest gorzki i wydaje się trudny do wypicia. Jeżeli się przyłożymy do parzenia i zrobimy to jak trzeba, to nie ma powodu aby dodawać cukru i zmieniać smak - wyjaśnia ekspert.


Historia herbaty

Herbata przybywa do Polski głównie z Azji. Pierwotnie pochodziła z południowych Chin i północnych Indii, stamtąd rozeszła się na cały świat. W czasach kolonialnych zaczęto ją uprawiać na innych kontynentach, choć to Chiny i Indie są nadal największymi eksporterami. 


Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Czajnikowy.pl (@czajnikowypl)


- Najbardziej ceniona jest herbata chińska. To ojczyzna herbaty, tam jest najwięcej rodzajów oraz najdłuższa kultura i historia - mówi Rafał Przybylok.

Zobacz także:

Herbata z Polski

Czy możliwa jest uprawa herbaty w Polsce? Wszystko wskazuje na to, że tak. - Herbata nie wymaga bardzo konkretnych warunków klimatycznych jak kawa. Herbatę produkuje się na całym świecie i to nawet w takich miejscach jak północna Szkocja. Jednak na drodze stoi bardzo zmienna pogoda w Polsce - twierdzi rozmówca Marty Hoppe.

***

Tytuł audycji: "Szanuj zieleń"

Prowadzi: Marta Hoppe

Gość: Rafał Przybylok (ekspert herbaciany, czajnikowy.pl)

Data emisji: 15.12.2024

Godzina: 9.15

kajz/DS

Czytaj także

Pani Eteryczna: "kadzidła naturalne można zrobić samodzielnie"

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2024 10:40
Iwona  Łapińska, znana jako Pani Eteryczna, namawia, żeby korzystać z tego, co daje nam przyroda. Naturalne kadzidła można wykonać samemu z roślin rosnących w lasach, na łąkach, polach i w ogrodach. - Uważam, że każde okadzanie jest lepsze niż żadne i zawsze ma ono efekt oczyszczający - mówi w Czwórce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Miejskie pasieki. Uzyskiwanie złotego skarbu natury

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2024 16:11
Pszczoły odgrywają kluczową rolę w naturze, a produkcja miodu to tylko jedna z ich zalet. Hodowlę pszczół można również prowadzić w warunkach miejskich. Kamil Baj, gość audycji "Szanuj zieleń" opowiedział, jak wygląda prowadzenie pasieki oraz jak pszczoły radzą sobie w czasie ulewnych deszczów.
rozwiń zwiń