Specyfikę komunikacji pszczół badali w innowacyjnej pasiece studenci i naukowcy Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Podobne badania przeprowadzili też entomolodzy z Krakowa.
03:22 Piknik Naukowy - Pszczoły 04 11 - 4 listopad 2024 10_32_48.mp3 Nowe informacje na temat mowy pszczół (Trójka/Piknik Naukowy)
Jak komunikują się pszczoły?
To "naukowe podsłuchiwanie i podglądanie" pszczół miało wyjaśnić w jaki sposób komunikują się między sobą te owady.
- Pierwszym sposobem komunikacji pszczół są oczywiście feromony, które wydziela zarówno królowa jak i robotnice - mówi Stanisław Łobodziak z Centrum Nauki Kopernik. - Feromony królowej zachęcają robotnice do pracy. Pszczoły potrafią także pokazywać gdzie znajduje się pożywienie. Odległość i kierunek wskazuje odpowiedni taniec pszczół - dodaje.
Czytaj także:
- Używając specjalnej kamery, która rejestrowała tysiące klatek na sekundę, jesteśmy w stanie rozszyfrować ruchy skrzydeł pszczół - mówi prof. Adam Tofilski z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. - To tak, jakbyśmy czytali z ust. Nie jesteśmy w stanie usłyszeć ich dźwięku, ale możemy dokładnie opisać ich ruch. Do tej pory istniało przekonanie, że większość tych pszczelich rozmów dotyczy jedzenia, gdyż wykonywały one tańce wskazujące źródła pokarmu. Z naszych badań wynika, że pszczoły poruszają skrzydłami w różnych kontekstach. Na przykład trutnie "umawiają się" na loty godowe. Można więc powiedzieć, że rozmawiają na różne tematy - dodaje.
Te badania są kolejnym elementem poznawania, wciąż jeszcze nie do końca poznanej, mowy pszczół.
***
Tytuł audycji: Piknik Naukowy
Prowadzi: Monika Suszek
Data emisji: 04.11.2024
Godzina emisji: 10.31
dm