Jak zostać dyplomatą

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2024 08:43
Podróże, bankiety, pieniądze i szampan? Praca w korpusie dyplomatycznym wiąże się nie tylko z przyjemnościami i honorami. To przede wszystkim wymagająca służba. W czwartkowym "Poranku Czwórki" zdradzimy tajniki dyplomacji i opowiemy, na czym naprawdę polega ta praca. W audycji odbędziemy też hip-hopowy kurs literatury i porozmawiamy o najnowszej płycie Patryka Pietrzaka. 
Jak zostać dyplomatą i osiągnąć sukces w zawodzie? (zdjęcie ilustracyjne)
Jak zostać dyplomatą i osiągnąć sukces w zawodzie? (zdjęcie ilustracyjne)Foto: Pressmaster/Shutterstock.com

24 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Dyplomatów. W pierwszej części czwartkowej audycji "Poranek Czwórki" Jędrzej Rosiewicz przybliży nam arkana tego zawodu. Wielu z nas ta praca kojarzy się głównie z przyjemnościami - podróżami do dalekich krajów, wykwintnymi bankietami i szampanem. Niesłusznie. Praca dyplomaty to nie tylko rozrywki i honory. To przede wszystkim bardzo odpowiedzialna funkcja i zajęcie wymagające wysokich kompetencji i specjalnych predyspozycji. Kluczowe w tym zawodzie są nieprzeciętna inteligencja, zainteresowanie sprawami międzynarodowymi i znajomość języków obcych. Bardzo ważne są też umiejętność nawiązywania kontaktów, takt, dyskrecja oraz nienaganne maniery, bo w końcu dyplomata to człowiek, który potrafi załatwić trudne sprawy tak, by nikogo nie urazić. 


Zobacz także:


Hip-hopowy kurs literatury

W drugiej części audycji (godz. 8.00) odbędziemy... hip-hopowy kurs literatury! Naszym gościem będzie Piotr Szwed - nauczyciel języka polskiego w jednym z łódzkich liceów, doktor od poezji Leśmiana, a przy tym dziennikarz muzyczny zafascynowany współczesnym hip-hopem i autor książki "Patrz trochę szerzej. Hip-hopowy kurs literatury", w której łączy hip-hop z literaturą.

Książka rozprawia się z mitem nudnych lekcji polskiego, pokazując, jak współczesna muzyka i klasyka literacka się przenikają. Od Maty do św. Aleksego, od Młodego Simby do Wertera - Piotr Szwed opowiada o fascynujących powiązaniach między epokami i tekstami. W "Hip-hopowym kursie literatury" znajdziecie doskonale znane nazwiska pisarzy i pisarek, poetek i poetów, wzmianki o ulubionych i znienawidzonych lekturach, wyjaśnienie ważnych pojęć, omówienie idei kluczowych dla kolejnych epok, a wszystko to połączone ze strofami utworów m.in. Pro8l3mu, Quebonafide czy Paktofoniki.



W ostatniej części audycji (godz. 9.00) Czwórkę odwiedzi Patryk Pietrzak, na dzień przed premierą swojej drugiej solowej płyty "Kaprysy i Ruminacje"Nasz gość opowie o wydawnictwie, które stworzył w ścisłej współpracy producenckiej ze swoim bratem - Aleksandrem Borosiem


Zobacz także:



***

Na audycję "Poranek Czwórki" w czwartek (24.10) o godz. 7.00 zaprasza Damian Sikorski

Czytaj także

Kobiety na rynku pracy. "Nie jest źle, ale wciąż może być lepiej". Zetki przynoszą zmiany

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2024 07:24
Współczesny rynek pracy zmienia się błyskawicznie, wraz z nim zmienia się zawodowa pozycja kobiet. Aktualnie 63 procent kobiet w Polsce jest aktywnych zawodowo, ta proporcja jest większa w najmłodszej grupie dorosłych kobiet - jakie zmiany przynoszą kobiety z gen Z?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kobiety w pracy. Działając ramię w ramię, możemy zmienić rynek pracy

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2024 14:23
Kobiety i mężczyźni różnią się w pracy. Socjolożka Dorota Peretiatkowicz podkreśla, że wszyscy jesteśmy po prostu ludźmi i działając ramię w ramię, możemy zmieniać rynek. Zwraca uwagę na kobiece atuty, podkreśla inne podejście do rywalizacji i niezwykły plus mieszanych zespołów. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zielone kołnierzyki to przyszłość rynku pracy!

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2024 12:09
Rynek pracy się zazielenia i czeka na pracowników z umiejętnościami, które przyczyniają się do zmiany naszej gospodarki na tę przyjazną klimatowi. Dlatego tworzenie zielonych kierunków studiów to odpowiedź na zmiany wymagań przyszłych pracodawców - mówi Karolina Skórka ze Związku Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć.
rozwiń zwiń