Mieszkańcy Augustowa goszczący w studiu Czwórki zgodnie potwierdzają - dziś do Augustowa jedzie się sprawniej i szybciej. Kiedyś podróż ze stolicy na Podlasie potrafiła zająć nawet 5-6 godzin, dziś autem krajową ósemką dotrzemy tam w 2,5 godziny, ale i pociągiem dotrzemy tam szybko. Mariusz Korzeniecki mówi o połączeniu kolejowym z przesiadką w Białystoku. Łukasz Hiero poleca podróż szynobusem, ale są też linie PKS i prywatne busy.
36:16 PR4_29.12.2024_16.12_City_break_Polska 16.12.50 16.49.06.mp3 O kulturalnych atrakcjach Augustowa opowiada Mariusz Korzeniecki z DKF "Kinochłon" (City break Polska/Czwórka)
Gdzie spać i co zobaczyć w Augustowie?
Gdy już dotrzemy na miejsce to znajdziemy się w krainie kultury, przyrody i jezior. Beata Żukowska, prezes Koła Przewodników PTTK, przewodniczka miejska, zdradza, że miejsc na nocleg jest wiele. Możemy skorzystać z kwater przy samym rynku (choć ten latem bywa bardzo gwarnym miejscem), jak też w dalszych rejonach miasta. W Augustowie są też liczne campingi.
- Szczególnie zachęcam do spacerów i rowerowych, a nawet konnych, wycieczek po mieście i okolicach. Ja bardzo lubię bulwary nad rzeką Nettą i Kanałem Augustowskim, ale i cała Puszczę Augustowską - przyznaje. - Augustów jest bardzo rozległym miastem, na jego terenie leży kilka jezior.
13:38 Czwórka city break polska 29.12.2024 beata 17.12.mp3 O zabytkach i atrakcjach Augustowa opowiada Beata Żukowska, przewodniczka miejska (City break Polska/Czwórka)
Centralnym miejscem Augustowa jest rynek, jeden z największych rynków w Polsce - jego wymiary to 160 na 190 metrów. Niestety położenie geograficzne Augustowa sprawiło, że miasto wielokrotnie dotykały zniszczenia wojenne i nawałnice. II wojna światowa przyniosła duże spustoszenie. - Warto zobaczyć wschodnią pierzeję rynku, która przetrwała wojenną zawieruchę - zdradza przewodniczka. - W kamienicy pod adresem Rynek Zygmunta Augusta 28, pochodzącej z 1801 roku nocował też w 1812 roku sam Napoleon. Ten budynek nazywamy "Domem Napoleona".
Beata Żukowska podkreśla, że większość zabytków Augustowa jest już po renowacji. Perełkami okolicy są budynki przedwojennych hoteli Oficerski Jacht Klub i Hotel na Białej Górze, ale przede wszystkim Kanał Augustowski - zwany inżynieryjnym majstersztykiem.
Czytaj także:
Augustów - kultura i rozrywka
Od 13 lat w Augustowie działa DKF Kinochłon, który powstał z inicjatywy Bartka Świerkowskiego. - Bartek to mój augustowski guru kulturalny - mówi Mariusz Korzeniecki z DKF "Kinochłon". - Augustów ma szczęście, że Bartek zdecydowała się tam zostać i zaangażował się w kulturalne życie miasta. To on stoi za powstanie DKFu, który dziś wspólnie aranżujemy. Puszczamy przeróżne filmy - są premiery, ale i klasyka. Decydujemy się na filmy, które mają potencjał do dyskusji.
Mariusz Korzeniowski zdradza, że Augustowskie Placówki Kultury odpowiedzialne są za liczne koncerty, pokazy filmowe, spektakle teatralne w mieście i robią to bardzo dobrze.
Przypomina też, że w Augustowie wciąż działa restauracja Albatros, o której śpiewał Janusz Laskowski, a przed budynkiem stoi pomnik Beaty, z którą koniecznie trzeba zrobić sobie zdjęcie.
Zobacz także:
Łukasz Hiero, kolektyw DJ-ski Beach Boys i Weronika Puszkar fot. Karina Terzoni/Czwórka
W kulturalne atrakcje Augustowa włącza się też DJ-ski kolektyw Beach Boys, którego członkiem jest Łukasz Hiero. - Jako grupa Beach Boys staramy się zaszczepić kulturę klubową w tym regionie - zdradza.
11:41 czwórka city break polska 29.12.2024 łukasz hiero.mp3 Łukasz Hiero opowiada o rozwoju kultury klubowej w Augustowie (City break Polska/Czwórka)
***
Tytuł audycji: City Break Polska
Prowadzi: Weronika Puszkar
Goście: Mariusz Korzeniecki (DKF "Kinochłon"), Beata Żukowska (prezes Koła Przewodników PTTK, przewodniczka), Łukasz Hiero (kolektyw DJ-ski Beach Boys)
Data emisji: 29.12.2024
Godzina emisji: 16.11
pj