Już badania Uniwersytetu Tokijskiego z 2022 roku informowały o tym, że 15 minut spaceru po lesie obniża poziom kortyzolu (hormonu stresu) o 12 procent. Nic więc dziwnego, że moda na las rośnie w siłę. W czasie, gdy jesteśmy mocno przebodźcowani, non stop z telefonem w ręku, narażeni na hałas i smog, las przynosi ulgę, koi nerwy, daje odetchnąć czystym powietrzem. Jeszcze w 2023 roku z badań CBOS wynikało, że jedynie 23 procent Polaków w wieku 15-24 lat chodziło do lasu co najmniej raz w miesiącu, a 40 procent z nich raz do roku lub rzadziej. W ostatnim czasie to się zmieniło, a dobroczynny wpływ lasu docenia więcej osób.
Spacer po lesie, czyli zdrowa rutyna. O spędzaniu czasu w plenerze opowiedzieli: Marta Hoppe i Numer Raz
Zalety i wady lasu
Las daje spokój, możliwość przebywania w ciszy, blisko natury. Są jednak tacy, którzy szukają wymówek by nie zatopić się w jego gąszcz - twierdzą, że nie mają z kim iść, że nie ma tam zasięgu lub otwarcie przyznają, że las ich nudzi.
Podstawową wadu lasu, na którą wskazuje wielu odwiedzających, są śmiecie. Według Lasów Państwowych, w 2023 roku z polskich lasów zebrano ponad 110 tys. m³ śmieci - tyle co 1 200 autobusów. Najczęstsze "dary turystów" to butelki, puszki, opakowania po jedzeniu i zużyte pampersy. Zwracamy również uwagę na hałas płynący z głośników osób, które także odwiedzają las, krzyki czy odgłosy silników motocykli lub kładów. Warto jednak zwrócić uwagę, że te "wady" generujemy my, ludzie. A ponad 60 procent zwierząt w parkach narodowych w Polsce reaguje stresem lub ucieczką na hałas ludzi.
Mimo że w Polsce obowiązuje nakaz, żeby naszego psa do lasu wprowadzać na smyczy, to wiele osób pupila puszcza luzem. W badaniu Fundacji Viva! aż 44 procent właścicieli psów przyznaje, że "czasem" im się to zdarza. To prosta droga do nieszczęścia, pies może dopaść dzikie zwierzę, ale i sam zostać poturbowanym w starciu z nim.
Główną "leśną" wadą lasu, którą trudno przypisać działalności człowieka są owady - narzekamy na kleszcze, komary i mrówki, które potrafią uprzykrzyć nam leśną przechadzkę.
Nocowanie w lesie - legalne czy nielegalne?
Pytanie o legalność nocowania w polskich lasach zadaje sobie coraz więcej osób, bo bushcraft i biwakowanie stały się bardzo modne. Odpowiedź tylko pozornie jest łatwa i brzmi: tak, można nocować w lesie, ale nie wszędzie.
Od 2021 roku prowadzony jest program Lasów Państwowych "Zanocuj w lesie". Na tak oznaczonym terenie zanocujemy legalnie i bez opłat. W takich miejscach możemy też rozpalić ognisko czy użyć kuchenki elektrycznej. Warto też pamiętać, że taki biwak nie może trwać więcej niż dwie noce.
Decydując się na noc w głuszy powinniśmy pamiętać o podstawowych zasadach:
- nie zostawiaj śmieci
- nie hałasuj
- nie niszcz roślin
- ognisko rozpal tylko w wyznaczonych miejscach
- nie dokarmiaj dzikich zwierząt, zabezpiecz swoje zapasy
***
Tytuł audycji: "Poranek Czwórki"
Prowadzi: Numer Raz
Materiał: Marta Hoppe
Data emisji: 14.07.2025
Godzina: 8.20
pj