Place, parki i skwery. Jakie znaczenie mają wspólne przestrzenie w mieście?

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2025 15:06
Wspólne przestrzenie miejskie, takie jak place, parki czy skwery, to nie tylko miejsca przeznaczone do rekreacji i wypoczynku. Są one kluczowym elementem miejskiej infrastruktury, pełnią funkcje społeczne, ekologiczne i kulturowe. To właśnie tam mieszkańcy mogą się spotkać, uczestniczyć w wydarzeniach kulturowych czy odpocząć od hałasu.
Skwer przy Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Skwer przy Muzeum Historii Żydów Polskich POLINFoto: Szymon Pulcyn/PAP

Konkurs "Przestrzeń wspólną jest wartością", organizowany przez Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki, ma na celu zwrócenie uwagi na właśnie te przestrzenie. Zachęca studentów do badania i promowania idei miejsc publicznych jako przestrzeni żywych i dostępnych dla wszystkich, podkreślając ich rolę w budowaniu społeczności.

Jednym z ważnych aspektów wspólnych przestrzeni jest obecność natury w mieście. Zieleń miejska, choć często niedoceniana, pełni ogromną rolę w poprawie jakości życia - pomaga oczyszczać powietrze, redukuje hałas, a także wpływa korzystnie na zdrowie psychiczne mieszkańców. Gościnią audycji będzie Agnieszka Chołuj, członkini rady Spółdzielni MOST - miejskiej farmy na warszawskich Siekierkach. Motto farmy "zamiast wycinać - adaptować" zachęca do harmonijnego współistnienia miasta z naturą.

Nie zabraknie też poleceń książkowych, czyli literatury o mieście, która pozwala lepiej zrozumieć przestrzenie i odkryć je na nowo. Anna Kramek-Klicka, jurorka Nagrody Literackiej m.st. Warszawy i współautorka "Warszawskiego przewodnika literackiego", podpowie, na co zwrócić uwagę podczas kolejnego spaceru.

***

Na audycję z cyklu "Pokój Marty" w środę (30.07) o godz. 18.00 zaprasza Marta Zinkiewicz.

SG/k

Zobacz więcej na temat: miasto natura przyroda
Czytaj także

Czy zostanie wprowadzony zakaz koszenia trawy w maju? Radykalny postulat naukowca

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2025 08:50
Od kilku lat wraz z wiosną pojawiają się apele o niekoszenie trawników, a przynajmniej ograniczenie koszenia. Prof. Łukasz Łuczak poszedł dalej i zaproponował, by całkowicie zakazać koszenia traw w maju.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przystrzyżone trawniki są już niemodne - nastał czas dzikiej zieleni w miastach

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2025 16:05
Między betonem i zgiełkiem wielkich miast można znaleźć dużo zielonych terenów - kiedyś były to głównie przystrzyżone trawniki z pojedynczymi drzewami. Jednak teraz coraz częściej stawia się na bardziej naturalne, dzikie obszary, zamieniając trawniki w bioróżnorodne łąki kwietne, a drzewa w kieszonkowe lasy. Jak się okazuje, to nie tylko kwestia gustu, ale również szereg zalet nie tylko dla środowiska naturalnego, a także dla zdrowia mieszkańców.
rozwiń zwiń