Bilans członkostwa Polski w UE. Danuta Huebner: wykorzystaliśmy wielką szansę

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2024 09:56
- To skok cywilizacyjny - tak 20 lat naszego kraju w Unii podsumowała pierwsza polska komisarz Danuta Huebner. W rozmowie z Beatą Płomecką podkreśliła, że to była wielka szansa, którą Polska wykorzystała.
Danuta Huebner
Danuta Huebner Foto: PAP/Mateusz Marek

20 lat Polski w UE

Polska weszła do Unii Europejskiej 1 maja 2004 roku. Rozszerzenie sprzed 20 lat było największym w historii Unii i miało na celu zjednoczenie kontynentu. - Na początku było dużo entuzjazmu, ale potem nastała rzeczywistość, kiedy trzeba przestrzegać zasad i kiedy widać, że nie wszyscy nas chcą. Otwarte ramiona nie były tak bardzo otwarte - powiedziała Danuta Huebner. - Pierwszych dziesięć lat to był to taki okres "miodowy". Mimo to odkrywaliśmy różne możliwości, byliśmy absolutnie wzorcem dla innych, jeżeli chodzi o wykorzystywanie środków europejskich - podkreślała. 

Na szczycie w Kopenhadze, zakończonym 13 grudnia 2002 r., ówczesny rząd Leszka Millera sfinalizował negocjacje. - To miał być taki szczyt, w którym wszyscy mieliśmy uścisnąć sobie ręce, uśmiechnąć się, ucieszyć, że wreszcie się to wydarza - przyznała pierwsza polska komisarz. - My na samym końcu byliśmy przygotowani do tego, żeby otworzyć dość ważne obszary, które były już negocjowane i które dotyczyły większości pieniędzy. Wiedzieliśmy, że robimy coś, co miało być precedensem - dodała. 

16 kwietnia 2003 r. Polska podpisała traktat akcesyjny. Referendum w sprawie członkostwa odbyło się w dniach 7-8 czerwca 2003.

Zobacz też: 

Plusy i minusy członkostwa w UE 

Bilans 20 lat Polski w Unii Europejskiej jest pozytywny. Potwierdzają to raporty gospodarcze i oceny ekspertów. Wzrost gospodarczy, wzrost eksportu, wyższa stopa życiowa, większe inwestycje - to korzyści płynące z członkostwa Polski w Unii Europejskiej. 

- Unia daje szansę rozwoju, jesteśmy więksi, mamy duży rynek bez ograniczeń. To wszystko może być tańsze, tylko trzeba to wykorzystać. To była wielka szansa dla Polski - stwierdziła rozmówczyni Beaty Płomeckiej. - Warto pomyśleć, co to by było, gdybyśmy nie byli w Unii, patrząc teraz na Ukrainę i na toczącą się tam wojnę. Szanujmy to, co mamy, ale pamiętajmy, że to nie jest dane raz na zawsze i trzeba tego pilnować - zaznaczyła. 

Więcej w nagraniu:


Posłuchaj
05:48 Jedynka/SD Huebner.mp3 Bilans członkostwa Polski w Unii Europejskiej (Sygnały dnia/Jedynka)

 

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadził: Daniel Wydrych

Rozmawiała: Beata Płomecka 

Data emisji: 1.05.2024 r.

Godzina emisji: 6.41

IAR/ans/wmkor