Mikołajkowy konkurs językowy - konkurs zakończony

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2011 11:30
Zwycięzca naszej zabawy otrzyma IPhone 4!

Od poniedziałku 28 listopada, do piątku 2 grudnia w audycji "W 4 oczy" zadawaliśmy Wam pytania przygotowane przez językoznawcę Agatę Hącię.

Waszym zadaniem było przysyłanie prawidłowych odpowiedzi pod numer 70044 (koszt smsa: 0,50 zł +VAT). Spośród osób, które przysłay prawidłowe odpowiedzi na wszystkie pytania, troje zaprosiliśmy do naszego studia. W poniedziałek 5 grudnia zmierzą się z zadaniami przygotowanymi przez Agatę Hącię /Zadania finałowe będą dotyczyły akcentowania, ortografii, frazeologii/. Zwycięzca otrzyma IPhone 4, pozostali uczestnicy upominki "Czwórki".

Pytania zadawane na antenie pojawiały się także tutaj  od poniedziałku do piątku po godzinie 10.

Zagadka nr 1 na poniedziałek 28 listopada:

Zbliża się zima – i to okazja, żeby sobie przypomnieć przysłowia z nią związane. A mamy ich całkiem sporo. Jedno z nich zaczyna się tak:
Późna zima….
Jak się to przysłowie kończy?
a) …długo kima
b) …długo trzyma

Odpowiedź: Przysłowie brzmi: późna zima długo trzyma.

Zagadka nr 2 na wtorek 29 listopada:
Jutro – święto niemal wszystkich Andrzejów, a dzisiaj – 29 listopada, w wigilię imienin Andrzeja – obchodzimy andrzejki. Wieczorem będziemy się bawić i wróżyć sobie, co nam przyniesie nadchodzący rok. Zagadka jest taka: od jakiej litery piszemy nazwę andrzejki:
a) od małej
b) od wielkiej

Odpowiedź: Nazwę andrzejki, podobnie jak nazwy innych zwyczajów i zabaw utworzone od imion, np. mikołajki, walentynki, sylwester, piszemy małą literą.

Zagadka nr 3 na środę 30 listopada:

Już czujemy zimę, ale – w kalendarzu wciąż mamy jesień. A jak jesień, to dżdżysta pogoda. Nie brakuje wtedy dżdżu. Pytanie brzmi: jaka jest współczesna forma M. lp. wyrazu, który w D. brzmi: dżdżu.
a) dżdż
b) deszcz

Odpowiedź:  Dżdżu to forma D. lp. dawnego wyrazu deżdż, który we współczesnej polszczyźnie ma postać: deszcz. Natomiast  forma dżdż nigdy w polszczyźnie nie istniała.

Zagadka nr 4 na czwartek 1 grudnia:
Większość polskich nazw miesięcy to wyrazy rodzime, czyli utworzone na gruncie języka polskiego. Dzięki temu często możemy się domyślić, w jaki sposób powstały – mają dość czytelną budowę. Takim polskim wyrazem jest grudzień. Nazwa ta powstała od słowa:
a) gruda
b) grad

Odpowiedź: Grudzień to miesiąc, kiedy z zamarzniętej ziemi robią się grudy – i właśnie od tego słowa pochodzi nazwa miesiąca.

Zagadka nr 5 na piątek 2 grudnia:

Zbliżają się mikołajki. Będziemy nie tylko otrzymywać, ale też dawać prezenty, czyli – sprezentujemy/zprezentujemy coś komuś. Pytanie brzmi: jak się pisze wyraz sprezentować/zprezentować.

a) sprezentować
b) zprezentować


Znamy już finalistów naszej zabawy! W wielkim pojedynku w poniedziałek 5 grudnia zmierzyli się:

- Tomasz Graul  z Bydgoszczy
- Monika Kajzer–Kubiak  z Torunia
- Michał Klimek z Radomia

 


/


Zwycięzcą został Tomasz Graul  z Bydgoszczy. Gratulujemy!!!

Zwycięzca
Zwycięzca

Czytaj także

"NeLL" w Czwórce!

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2011 15:55
3 grudnia po godzinie 18. w naszym studiu zagrają na żywo. Zapraszamy!
rozwiń zwiń
Czytaj także

"L.Stadt" zagrali w Czwórce. Posłuchaj koncertu!

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2011 08:00
W naszym studiu zagrali na żywo panowie ze składu "L.Stadt", uważanego za jeden z najlepszych koncertowych wykonawców w kraju.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Komputerowy konkurs w "Czwartym Wymiarze"

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2011 11:00
W każdą trzecią środę miesiąca między 16. a 19. będziecie mogli zdobywać gry komputerowe ufundowane przez firmę Electronic Dreams.
rozwiń zwiń