Kierunek: Gniezno!

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2012 15:00
16 marca rozpocznie się IX Zjazd Gnieźnieński skoncentrowany wokół miejsca i roli chrześcijan w tworzeniu społeczeństwa obywatelskiego Europy. Odbywa się on pod patronatem i z udziałem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.
Audio
  • IX Zjazd Gnieźnieński - materiał Beaty Kwiatkowskiej
  • Olga Mickiewicz o współpracy polsko niemieckiej
  • Mariusz Pieśniewski o idei Zjazdu Gnieźnieńskiego

Tak, jak pierwszy Zjazd miał jednoczyć Europę w oparciu o wartości chrześcijańskie, tak kolejne, także ten najbliższy, mają o tej idei przypominać, rozwijać ją i służyć budowaniu Europy na tych samych wartościach – tłumaczy Prymas Polski.  

Celem tegorocznego Zjazdu Gnieźnieńskiego jest przede wszystkim wymiana doświadczeń: jak kształtować społeczeństwo "od dołu" i jak tworzyć jego najbardziej naturalną i zarazem wspólnotową tkankę. Ponadto otwarcie oczu na potrzebę działalności społecznej tych kręgów chrześcijan, którzy nie dostrzegli jeszcze w dostateczny sposób tego wymiaru.

Odnowione Zjazdy Gnieźnieńskie stały się miejscem spotkań chrześcijan z Europy Środkowo-Wschodniej, którzy poprzez wykłady, dyskusje, warsztaty i modlitwę wyrażają swoją odpowiedzialność za przyszłość naszego kontynentu. Głównym celem zjazdów jest kształtowanie odpowiedzialności chrześcijan za przyszłe oblicze Europy. Na tegorocznym (16 - 18 marca) wykładowcami i uczestnikami będą wybitni specjaliści z wielu krajów Europy, przywódcy religijni, politycy, ludzie kultury, socjologowie, ekonomiści, praktycy i działacze społeczni.

Główne tematy tegorocznego Zjazdu Gnieźnieńskiego, to "Religia jako źródło kapitału społecznego" i "Chrześcijanie a społeczeństwo obywatelskie".

Polskie Radio objęło Zjazd Gnieźnieński swoim patronatem.

źr. materiały prasowe

Czytaj także

Kościół potrzebuje skutecznego PR-u?

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2012 16:10
- Kościół potrzebuje dobrej komunikacji – mówi dr Monika Przybysz z Istytutu Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa UKSW. – Tak, by przekaz dotarł do wszystkich, którzy tego chcą: wierzących, niewierzących i tych, którzy wierzyli, ale odeszli.
rozwiń zwiń