Jamajska Legenda Big Youth, Grubson I Tabu W Ostródzie

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2017 13:58
Podczas Ostróda Reggae Festival polska publiczość po raz pierwszy zobaczy jedną z największych ikon w historii jamajskiego reggae, weterana stylu „deejay” bądź „toasting”, Big Youtha. Fani energetycznej i pozytywnej muzyki z krajowego podwórka już mogą cieszyć się z obecności w programie imprezy Grubsona i Tabu. Festiwal odbywa się w Ostródzie w dniach 10-13 sierpnia na terenie „Czerwonych Koszar” i Amfiteatru.
Grubson
GrubsonFoto: mat. prasowe

BIG YOUTH (Jamajka)

Z nikim innym nie można pomylić jego charakterystycznego stylu nawijania, który narodził się na początku lat 70-tych. Odpowiedzialny za tysiące utworów i wersji, wciąż aktywny na scenie, pojawi się pierwszy raz w Polsce by wystąpić z Uppercut Band i poddać się miksowi czarodzieja konsolety Mad Professora.

Bieda zmusiła go do podjęcia pracy mechanika samochodowego jeszcze w wieku dziecięcym. Tam koledzy nadali mu legendarny pseudonim. Pierwsze doświadczenia w muzyce zbierał jako okazyjny konferansjer podczas licznych w Kingston potańcówek. W końcu zauważony został przez Lorda Tippertone’a i w początkach lat 70-tych zasilił skład jako DJ jego sound systemu. Pierwsza krążek, na której usłyszeć można jego głos to “Chi Chi Run” wyprodukowany przez Prince Bustera w 1972 roku. Jego oryginalny, wpół mówiony, wpół śpiewany styl wokalny zdobył wielu zwolenników i kontrastował z ówczesnymi głosami na scenie. Big Youth inspirował się U-Roy’em i podobnie jak on okazał się świeżym powiewem w sztuce toastingu, bogato wprowadzając do niej elementy społeczne, kulturowe i rastafariańskie. Jego opowieści o życiu w jamajskim getto nadzwyczaj łatwo trafiały do sfrustrowanej młodzieży. W 1973 roku ukazał się fundamentalny debiutancki album Big Youtha “Screaming Target”, na którym usłyszeć można rytmy wykorzystane do przebojów Gregory Isaacs’a, Leroy’a Smarta czy Lloyda Parksa. W tym samym czasie osiągał sukcesy na listach singli, nieraz z kilkoma naraz u samego szczytu. W 1977 roku podpisał umowę z Frontline, oddziałem brytyjskiego Virgin Records. Pojawił się w kultowym filmie “Rockers”. Big Youth był wielką inspiracją brytyjskiego ruchu punkowego w latach 70-tych i z pewnością jest jednym z najczęściej samplowanych głosów reggae. Współcześnie nie przestaje nagrywać i występować. Pracuje z wieloma producentami, w tym z Mad Professorem, który wydał jego “London’s Burning” w swojej wytwórni Ariwa Records.

Red Stage, 13.08

GRUBSON

Jeden z największych artystów nasączonego pozytywną wibracją polskiego hip-hopu powraca do Ostródy ze swoim fenomenalnym widowiskiem na żywo. Stoi za nim perfekcyjna koncertowa maszyna o nazwie Sanepid Band.

Przygoda Grubsona z hip-hopem rozpoczęła się na początku lat 90-tych za sprawą brata, który zajmował się promowaniem tej kultury w ich rodzinnym Rybniku. Zaczął tworzyć na przełomie lat 1997-1998 w grupie Po 3-na Różnica. W 2001 roku sam zaczyna organizować imprezy, a niedługo potem powstaje nowy skład Wolność słowa. Wkrótce spotyka ekipę Bezkres i tworzy z nimi Wspólny Mianownik Soundsystem, z którym bardziej zagłębiał się w rytmy reggae i dancehall. Potem bardzo owocna jest jego współpraca z DJ Feel-X i

Metrowym. Jego oficjalny debiutancki album "O.R.S." ukazuje się w 2009 roku w MaxFloRec. 2011 rok to dwupłytowe wydawnictwo "Coś więcej niż muzyka", które po niespełna pół roku pokrywa się platyną. Owocem kolaboracji ze swoim DJ’em - BRK, który równie dobrze czuje się jako producent oraz raper, był album „Gruby Brzuch”. Skład koncertowy uzupełnia Jarecki. Charakterystyczny styl Grubsona w formule „otwartego hiphopu” oraz pozytywne, trafne teksty spotykają się ze świetnym przyjęciem. W 2013 powołuje live band Sanepid. Ten fakt miał zdecydowany wpływ na skalę jego koncertów.

Rok później nakładem MaxFloRec ukazuje się „Punkt Widzenia” Jareckiego i BRK, na której GrubSon udziela się jako producent i DJ TwardyKark. 2015 to czas „Holizmu”. Na płycie artysta łączy gatunki jak soul, funk, elektronika czy alternatywna, znacznie wychodząc poza ramy muzyki hip-hopowej. Nową jakość wniosło też zaangażowanie w pracę nad płytą całego zespołu. Usłyszymy tutaj gości jak Krzysztof Zalewski, Marcelina, Ten Typ Mes czy nowojorczyk Chip Fu z legendarnego składu Fu-Schnickens. „Holizm” został bardzo entuzjastycznie przyjęty zarówno przez fanów jak i recenzentów.

Amfiteatr, 10.08

TABU

Stali się już fenomenem polskiej sceny, nieustannie koncertując i wciąż gromadząc całe zastępy fanów. To nie tylko siła czterech albumów i zawartych na nich porywających piosenek, ale również energetyczne koncerty, na których łatwo zobaczyć, że ta załoga daje z siebie wszystko.

Zespół Tabu powstał w 2003 roku z inicjatywy Rafała Karwota i Marcina Suchego. Przez pierwsze lata działalności krystalizował się skład zespołu jak i styl muzyczny. Energetyczne reggae, mocna sekcja dęta i charyzma sceniczna to kierunek, którym podąża grupa. W ich muzyce usłyszysz również ska czy elementy bałkańskie. Wydali studyjne płyty "Jednosłowo" (2006), "Salut" (2009), "Endorfina" (2012) oraz album live z Przystanku Woodstock 2014. Setki zagranych koncertów i tysiące przejechanych kilometrów spowodowało, że Tabu to nie tylko zespół muzyczny grający reggae. Tabu to wielka rodzina, machina, która prze do przodu niczym dobrze rozpędzona lokomotywa. Organizują też od wielu lat festiwal Najcieplejsze Miejsce Na Ziemi w Wodzisławiu Śląskim.

Jesienią 2015 ukazała się czwarta studyjna płyta zespołu „Meteory”. Album jest pełen wycieczek po muzycznych stylach, ze spoiwem łączącym w postaci reggae`owej pulsacji. Jest w nim siła, moc muzycznego przesłania oraz charyzma i prawda życia przekazywana w tekstach. Ostatnio Tabu zaprezentowali swój nowy przebój z udziałem Kamila Bednarka „Głowa do góry”.

mat. pras.

Zobacz więcej na temat: Ostróda Reggae Festival