Higiena cyfrowa. Jak zdrowo korzystać z technologii?

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2025 12:20
W dobie społeczeństwa cyfrowego coraz trudniej zachować zdrowy balans pomiędzy byciem online a prawdziwym życiem. Tak jak ze wszystkim - co za dużo, to niezdrowo. Dbanie o higienę cyfrową, potrzebną każdemu, pozwala jednak ograniczyć negatywne skutki nadużywania technologii.
Poziom higieny cyfrowej wpływa na zdrowie fizyczne i psychiczne
Poziom higieny cyfrowej wpływa na zdrowie fizyczne i psychiczneFoto: Shutterstock

"Blisko połowa (48,1 proc.) osób dorosłych w Polsce słyszała zwrot "higiena cyfrowa", a 51,2 proc. badanych deklaruje, że chciałoby dowiedzieć się o niej więcej. 54,5 proc. ocenia, że na używaniu urządzeń ekranowych spędza dużo czasu, ale zaledwie 17,6 proc. wprowadza w związku z tym ograniczenia" - wynika z raportu "Higiena cyfrowa dorosłych".


Higiena cyfrowa

Rozbieżność wyników między samą świadomością zbyt długiego korzystania z urządzeń ekranowych a wprowadzeniem jakiejkolwiek zamiany ograniczającej czas używania jest zaskakująco wysoka. Czy żyjąc w XXI wieku, jesteśmy skazani na ekrany i akceptujemy to, że stały się jednym z dominujących aspektów codzienności? 



Nadużywam telefonu - co dalej?

W tej sytuacji do swojej rutyny można wprowadzić szereg działań. Po pierwsze - co oczywiste - kontrolować i mierzyć czas ekranowy. Większość smartfonów udostępnia informacje o skali użycia na przestrzeni dnia, a także statystyki ostatnich tygodni. Według raportu aż 54,5 proc. badanych sprawdza skalę użycia telefonu "rzadko" lub "prawie nigdy".


Zobacz także:


Po ustaleniu dokładnej skali przychodzi najtrudniejsze, czyli ograniczenie korzystania z urządzeń. Pomóc w tym może na przykład wyłączenie powiadomień czy celowe nienoszenie telefonu ze sobą, gdy jesteśmy w domu.

 


Zdrowe korzystanie

Aby zadbać o swój fizyczny cyfrowy dobrostan, wystarczy trzymać się paru prostych zaleceń:

  • sprawdzać statystyki użycia telefonu i wprowadzić ewentualnie ograniczenia, np. wyłączyć powiadomienia,
  • nie zasypiać z telefonem w łóżku,
  • unikać korzystania z telefonu w trakcie spożywania posiłków czy przekąsek, w szczególności słodkich i słonych,
  • być aktywnym w ciągu dnia, szczególnie po korzystaniu z urządzeń w bezruchu,
  • nie pochylać głowy podczas korzystania z telefonu.

Posłuchaj
77:52 PR4_02_04_2025_20_12_Bez_tabu.mp3 Jak zadbać o higienę cyfrową? (Bez tabu/Czwórka)

 

Higiena cyfrowa to także odpowiedzialne korzystanie z samej przestrzeni internetowej. Wyróżnić można aspekt weryfikacji treści w celu ochrony przed niekoniecznie prawdziwymi informacjami. W tym zawiera się również taki dobór obserwowanych treści, aby nie wzbudzały one negatywnych emocji, w szczególności na swój temat.

***

kajz/kor

Czytaj także

Uzależnienia wśród dzieci i młodzieży

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2023 08:31
Uzależnienia wśród dzieci i młodzieży to niezwykle złożony problem, który z roku na rok narasta i przyjmuje różne formy. Porozmawiamy o uzależnieniach młodych ludzi. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zdrowie psychiczne w branży muzycznej. Z czym mierzy się ten świat?

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2025 08:50
Świat muzyki to niestety nie tylko sława, blask i pieniądze. Przedstawiciele tej branży nierzadko stają przed problemami, wyzwaniami świata współczesnego, mierzą się z kryzysami zdrowia psychicznego. Stąd powstał  pomysł stworzenia trwałej formy pomocy w zakresie zdrowia psychicznego dla przedstawicieli branży muzycznej.
rozwiń zwiń