OBF FEAT. SHANTI D & SR WILSON
(Francja/Hiszpania)
OBF to w ostatnich latach jedna z najwyżej ocenianych ekip na scenie sound systemowej na świecie. Francuski producent Rico powraca z dwoma wokalistami Shanti D (Francja) oraz Sr Wilson (Hiszpania), by znów wzniecić trzęsienie ziemi i oficjalnie zakończyć tegoroczny festiwal.
Na początku tego wieku zbudowali więc własny zestaw nagłośnieniowy, obecnie uważany za jeden z najmocniejszych w Europie. Stali się również producentami i wykształcili swój własny styl, który wniósł powiew nowego w dubowy świat. Wykorzystują różnego rodzaju automaty perkusyjne i syntezatory, tworząc na pograniczu roots rock reggae i nowych cyfrowych wibracji. To najcięższy rodzaj futurystycznego cyfrowego UK roots z wybuchającymi w głośnikach mocarnymi pochodami basu i nawiedzonymi syntezatorami generującymi mroczną atmosferę.
JOINT VENTURE SOUND SYSTEM FEAT. GHETTO PRIEST
(Polska/Wlk. Brytania)
Mija okrągłe 30 lat od czasu, kiedy Maken zagrał swoją pierwszą „alternatywną dyskotekę”. Joint Venture kładli podwaliny sceny sound systemowej w Polsce. Zgodnie z hasłem „Szkoła tańca ciężkiego” ich sety okraszone są dubową dynamiką w iście punkowym stylu.
Activator to jeden z bardziej doświadczonych polskich specjalistów od dźwięku. Od lat jest stałym akustykiem i producentem Kapela Ze Wsi Warszawa, z którymi zdobył już 5 Fryderyków. Pracował na koncertach i w studio z prawie wszystkimi wielkimi nazwami polskiej sceny reggae i nie tylko. Stworzył remixy m.in. dla Adriana Sherwooda, The Rootsman czy Zion Train.
DJ Bass Reprodukktor Xiądz Maken I to selektor muzyki, MC i sceniczny performer, zazwyczaj wypełniający swoje obowiązki w sutannie. Od ponad 10 lat w Polskim Radio Czwórka prowadzi cotygodniową audycję „Strefa Dread”.
Ghetto Priest znany jest jako członek kolektywu On-U Sound Adriana Sherwooda, wokalista Asian Dub Foundation oraz sceniczny gość w Juno Reactor czy Djaikovski. Wiele pozytywnych recenzji dał mu najnowszy album produkowany przez Adriana Sherwooda „Every Man for Every Man” (2017). Tacy artyści jak The Underwolves, Sinead O'Connor czy Groove Armada skorzystali z okazji dodania swym wydawnictwom dodatkowych smaczków poprzez wykorzystanie jego wyjątkowego głosu.
ROOTS REVIVAL FEAT. DANMAN
(Polska/Wlk. Brytania)
Początki Roots Revival sięgają roku 2006, kiedy to po okresie występowania w innych kolektywach Rootskontrolla i Jaszol postanowili połączyć siły dając początek projektowi pod nazwą Roots Revival Soundsystem. Wkrótce potem zbudowali prawdopodobnie pierwszy w kraju system dźwiękowy na wzór nagłośnień znanych jamajskich potańcówek i parkietów dubowych sesji w UK.
Jaszol odpowiedzialny jest też za powstanie i prowadzenie wytwórni Tribe 84 Records i organizację festiwalu Bass Camp.
Danman jest weteranem występującym na scenie od ponad 20 lat. Urodzony w St. Elizabeth na Jamajce, wyeimigrował do Wielkiej Brytanii w 1967 roku w wieku zaledwie 11 lat. Rozpoznawalność dała mu stała współpraca z kultowym Iration Steppas, z którymi zwiedził cały świat. W ub. roku nakładem Dubquake Records wydał znakomity solowy album „Chant Down Babylon” wyprodukowany przez Rico z OBF.
JABBADUB FEAT. RAZTAMAMA & MR. BORECKI
(Polska)
Projekt Dino Dub Selectora, współzałożyciela dubowego wydawnictwa internetowego Paproota.org. To jedna z pierwszych w Polsce formacji, która gra własne produkcje, miksowane na żywo z wielu śladów. Znana wcześniej z takich projektów jak Mazari, Fat Pajp i Gradu Minimo RazTaMama to wokalistka pochodząca z Wrocławia i główny głos Jabbadub w chwili obecnej. Mr Borecki, na codzień selektor składu Young Pistols, w ekipie Jabbadub pełni rolę DJ’a rozgrzewającego publiczność swoimi nawijkami.
SUBROOT
(Polska)
Warszawski kolektyw miłośników niskich częstotliwości - DJe, producenci i organizatorzy basowych wydarzeń. Na soundsystemowych sesjach prezentują muzykę prosto z czarnego winylowego nośnika. Ta inicjatywa narodziła się pod koniec 2015 roku. Miłość do basowych wibracji zaczęła się u nich od dubstepu, a z czasem przeniosła się też na inne gatunki. W winylowych zbiorach składu oprócz dubstepowych perełek można znaleźć chociażby reggae, dub, dancehall, grime czy dub techno.
mat. pras.