STREFA DZIECIĘCA
Czerwone Koszary, 12-14.07, 14:00 - 20:00
Rodzinna Strefa Twórczego Recyklingu w tym roku funkcjonuje pod hasłem „Dzieci dla klimatu”.
W trakcie wykładów i warsztatów zastanowimy się, jak na co dzień możemy pomagać naszej planecie i sprawdzimy, na co wpływ mogą mieć dzieci. Jak pokazała Greta Thunberg - dzieci mają głos! Zabierzemy Was w świat nauki, zabawy, doświadczeń oraz sztuki i rękodzieła z odzysku. Dla tych, co lubią zajęcia w ruchu, przygotowaliśmy grę terenową z zagadkami i zadaniami. Dla spragnionych ciszy i odpoczynku Strefa Chillout - hamaki i leżaki.
14-07, 15:00
Iluzjonista - czarodziej Adam Duryło w specjalnym pokazie nie tylko dla naszych milusińskich.
W Strefie Dziecięcej festiwalu dostępna będzie również FOTOBUDKA. Niezapomniana pamiątka gotowa w kilkanaście sekund - nielimitowana ilość zdjęć oraz mnóstwo gadżetów!
ŻYWA AKADEMIA PANA KLEKSA
Coś dla najmłodszych uczestników ORF – mądre piosenki w gorących rytmach zaprezentowane przez rówieśników.
Inicjatorem projektu była Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Jarocin, która wraz z jarocińskim muzykiem i nauczycielem Tomaszem Jankowskim, przy wsparciu Instytutu Książki oraz Gminy Jarocin, przygotowała go w ramach Jarocin Festiwal 2018. Występ młodych lokalnych artystów wraz z tuzami polskiej sceny takimi jak Marek Piekarczyk, Grzegorz Kupczyk czy dowodzonym przez Piotra Banacha zespołem BAiKA, przyciągnął prawdziwe tumy widzów i był jednym z najlepiej przyjętych koncertów podczas całego festiwalu.
Żywa Akademia Pana Kleksa to interaktywne widowisko, którego podstawą jest muzyka. Wybrane piosenki z wszystkich trzech filmowych adaptacji przygód Ambrożego Kleksa bawią, uczą, wzruszają, ale przede inspirują. Stąd obecność w repertuarze również autorskich utworów. Dzieło Jana Brzechwy jest uniwersalne i ponadczasowe. Dla najmłodszych to poznanie pięknej historii, dla tych nieco starszych sentymentalna podróż do lat swojego dzieciństwa.
Sukces jarocińskiego koncertu sprawił, że projekt który miał być jednorazowy, zaowocował kolejnymi występami i zaproszeniami na festiwale muzyczne. W 2019 roku Żywa Akademia Pana Kleksa pojawiała się na największej show case’owej imprezie w Polsce czyli festiwalu Spring Break w Poznaniu.
DREADSQUAD & LASAI
(Polska / Hiszpania)
Powraca nasz główny producent reggae/dancehall, tym razem w specjalnym secie ze swoim gościem z Hiszpanii.
Dreadsquad to projekt, który umieścił Polskę na mapie twórców tanecznych riddimów o mocnych basowych brzmieniach. Łódzkie Superfly Studio wydaje muzykę łączącą jamajskie brzmienia reggae, dubu, dancehallu, ska i rocksteady z nowoczesnym breakbeatem, jungle, dubstepem i garage. Dreadsquad powstał w 2001 roku. Lata działalności przynosiły niezliczoną ilość mixtape'ów, remixów, mashapów i kooperacji. Po setkach występów w Polsce nadeszły wyjazdy europejskie, a obecnie Dreadsquad ma na swoim koncie występy w USA, Kanadzie, Brazylii, Indiach czy Japonii. Współpracował z czołówką polskiej sceny reggae i hip hop. Jak do tej pory Dreadsquad wydał 4 mixtape’y, 7 albumów producenckich i krocie singli, które stały się bestsellerami w sklepach muzycznych w całej Europie i trafiły na playlisty topowych DJów. Jego inspiracją są ścieżki życia, spoiwem jamajska kultura soundsystemowa i współczesna muzyka basowa.
Lasai to wokalista reggae z głosem urban soul z Hiszpanii. Śpiewa w języku angielskim, patois i hiszpańskim. Swoją karierę solową rozpoczął w 2010 roku od demo, które zwróciło uwagę wielu producentów i promotorów. Lasai wydał 2 albumy, 2 mixtape'y i 2 EPki. Pracował między innymi z Mad Professorem, Burning Spectacular czy Million Stylez. Teraz promuje swój najnowszy album „Still the Same” i współpracuje z Legal Shot Sound System, O.B.F, Riddim Tuffa czy DJ Vadim.
Green Stage, 13.07
U BROWN & RAS BASS
(Jamajka/Polska)
Jeden z najbardziej znaczących jamajskich deejay’ów, U Brown, urodził się w Kingston w 1956 roku jako jedno z 11 dzieci w rodzinie.
Gdy miał zaledwie 15 lat, Brown rozpoczął swoją na poważnie karierę nawijacza, pracują dla Sound of Music Sound System. Rozwijał swoje umiejętności nagrywając piosenki - początkowo dla Winstona Edwardsa, a następnie dla Yabby You. W 1975 roku rozpoczął współpracę z Bunny Lee i wypuścił z nim swój pierwszy album „Satta Dread”. Z Lee do końca dekady zrobił jeszcze 3 albumy i trochę singli. Główny wpływ na U Browna miał legendarny U-Roy. W latach 90-tych, po powrocie na Jamajkę z USA, kontynuował produkcję, nagrywanie i nawijanie na sound systemach. To są jego korzenie.
Ras Bass pochodzi z Łodzi. Jest selektorem, dystrybutorem, promotorem i kolekcjonerem ciężkich basowych brzmień z Jamajki. W 2001 roku zaczął grać swoje pierwsze imprezy. Rok później powstał Ras Bass Sound System. Do 2009 roku Ras Bass grał i organizował wiele imprez w Polsce. Obecnie gra głównie poza granicami kraju, w tym w Wielkiej Brytanii, Danii lub na Dub Club w Kingston. Od 2004 roku regularnie podróżuje na Jamajkę, gdzie poznał wielu lokalnych artystów i stworzył największą kolekcję oryginalnych tłoczeń jamajskich winyli w Polsce.
Green Stage, 13.07
UNSTOPPABLE FYAH & DOTTA COPPA
(Jamajka)
Dwóch wschodzących artystów jamajskiego dancehall i reggae razem.
Unstoppable Fyah urodził się w Ohio Rios. Oryginalnym zawołaniem używanym przez Unstoppable Fyah jest „A Fyah”, popularny obecnie zwrot, uwielbiany przez wielu fanów na Jamajce i na całym świecie. Po wydaniu w ciągu ostatnich lat wielu udanych singli i EP, Unstoppable Fyah wypuścił swój pierwszy album „Still Alive”.
Wychowany w Kingston Dotta Coppa to ekscytujący świeży talent z Jamajki. Były uczeń Papine High School, Coppa, realizuje swoje muzyczne marzenia. W 2008 roku Dotta Copa został odkryty na Big Yard przez niesławnego Vybza Kartela. Trochę lirycznych starć, kolaboracji, freestyli i współpraca z młodym, utalentowanym producentem Prince Villa doprowadziły go na kolejny poziom.
Green Stage, 13.07
SHAMANIKA & PABLO RASTER
(Polska/Włochy)
Zapowiada się eklektyczny live act będący połączeniem muzyki elektronicznej, etnicznej, dubu i rapu, w wydaniu uznanych wykonawców.
Shamanika (Natalia Norko) to wokalistka, która podczas koncertów swoim magicznym głosem i tańcem hipnotyzuje publiczność niczym szamanka. W swoich muzycznych działaniach inspiruje się antropologią, teatrem, jogą, buddyzmem, mistycyzmem, szamanizmem, muzykoterapią oraz podróżami po świecie. W swoich tekstach bawi się polszczyzną. W śpiewie wytworzyła specyficzną stylistykę pomiędzy melodeklamacją, poezją śpiewaną a rapowaniem. Stała się znana wielu miłośnikom sceny dubowej w Polsce dzięki grupie Zebra, którą założyła ze Zdzisławem Orłowskim w 2007 roku. W 2015 roku artystka przybrała pseudonim Shamanika i zaczęła tworzyć własne muzyczne produkcje oraz grać jako DJ-ka, pozostając otwartą na różne style, od szeroko pojętej muzyki elektronicznej po etniczną. W 2018 roku w wytwórni Lou & Rocked Boys wydała pierwszy solowy album Shamaniki "Góry poruszę".
W swoim projekcie live Shamanika współpracuje z Pablo Rasterem - producentem, instrumentalistą i wokalistą z Włoch. Pod szyldem projektu RasteR przez 12 lat wyprodukował i wydał 7 albumów i zagrał ponad 900 koncertów. Wyprodukował także niezliczoną ilość remixów oraz riddimów dla włoskich i zagranicznych artystów. Od kilku lat skupiony jest na solowej karierze jako Pablo Raster. Występy Pablo Rastera to mieszanka miksowanych na żywo, pełnych energii, elektronicznych bitów, wzbogaconych dubowymi syrenami, efektami i filtrami.
Drugi muzyk to Wiktor Golc, legendarny mistrz bębnów z Wrocławia. To jeden z pionierów grających muzykę afrykańską w Polsce. Używa bogatego zestawu etnicznych bębnów i perkusjonaliów.
Green Stage, 13.07
Ostróda Reggae Festival
19 edycja, 11-14 lipca 2019, Ostróda
Dotychczas ogłoszeni artyści:
THE CONGOS FEAT. PURA VIDA (JAM/B), AGENT SASCO (JAM), QUEEN IFRICA (JAM), GENTLEMAN’S DUB CLUB (UK), SAMORY I (JAM), JAHNERATION (F), OKU ONUORA (JAM), L’ENTOURLOOP FT. TROY BERKLEY & N’ZENG (F), KING JAMMY (JAM), MARCUS GAD (NC), TABU (PL), GANG BAWARII (PL), ALPHA STEPPA & NAI-JAH (UK/NG), RADIKAL GURU & BAPTISTE (PL/F), PANDADREAD (PL) I MACK (PL), RAGGATTACK (PL/NG), SIDNEY POLAK(PL), ETNA KONTRABANDE (PL), DUBSKA(PL), BAKSHISH (PL), DAMIAN SYJONFAM (PL), JOHNY ROCKERS (PL), DREADSQUAD & LASAI (PL/ESP), U BROWN & RAS BASS (JAM/PL), UNSTOPPABLE FYAH & DOTTA COPPA (JAM), SHAMANIKA & PABLO RASTER (PL/IT), ŻYWA AKADEMIA PANA KLEKSA (PL)
mat. pras.