Ten rok to przełomowy moment w muzycznej podróży Wojtka Tarańczuka i Grzegorza Demiańczuka. Niedawno na całym świecie zbierali pochwały za znakomity oficjalny remiks Roisin Murphy "Evil Eyes". Tym razem przykuwają uwagę świetną autorską płytą, na której towarzyszy im plejada znamienitych międzynarodowych gości takich jak autorzy przeboju "Young Folks" Peter Bjorn & John, znany z Ninja Tune - Jono McCleery, bliski współpracownik J Dilla - Phat Kat czy legenda klubowej sceny Chicago - Green Velvet. Polska edycja płyty przynosi też niespodziankę w postaci znakomitego kawałka "Cravings" z udziałem Natu czyli Natalii Przybysz.
Catz’n Dogz to już niemal celebryci na międzynarodowej scenie - pojawiali na okładkach prestiżowych klubowych magazynów takich jak Mixmag czy DJ Mag, zaprasza się ich zarówno na Movement Festival w Detroit, londyński SouthWest4, Parklife w Manchesterze czy BPM Festival w Meksyku, a poza Roisin remiksowali utwory takich gwiazd jak Basement Jaxx, Kings Of Leon czy Friendly Fires. Jako pierwsi Polacy wystąpili też w cyklu Boiler Room. Albumem "Basic Colour Theory" pragną potwierdzić, że należą także do najciekawszych autorów i producentów na europejskiej scenie muzycznej.
Swoje artystyczne credo zdradzają już w tytule płyty, jako cel stawiają sobie bowiem przywoływanie szczególnych nastrojów i emocji poprzez właściwy wybór środków z palety dźwiękowych barw i świadome kształtowanie sonicznej architektury. Dla Catz'n Dogz muzyka to wypadkowa między intuicją, a logiczną strukturą, pole nieustannie przenikających się idei, wpływów i różnorodnych jakości. Na tej niezwykłej płycie trudna sztuka tradycyjnego songwriting'u doskonale dopełnia magiczną umiejętność prowadzenia mocnych, głębokich basowych linii i składania porywających beatów. Nie przypadkiem od lat Grzegorz i Wojtek należą do czołówki światowych didżejów - to właśnie na klubowych parkietach nauczyli się rozumieć pragnienia tłumu i doceniać wartość nie tylko dobrego beatu, ale też świetnych melodii.
"To nasz trzeci album, ale pierwszy do którego przygotowaliśmy się aż tak starannie: czytając, dyskutując, oglądając dokumenty poświęcone muzycznej scenie, szukają inspiracji. Wiele wspólnie rozmawialiśmy o artystach, którzy nas fascynują, o całym procesie twórczym, filozofii tworzenia, znaczeniu tego, co robimy, o tym jak muzyka zmienia nasze życie" - mówią.
Choć Catz’n Dogz od lat święcą triumfy na zachodzie, niejednokrotnie podkreślali swoje przywiązanie do rodzimej tradycji muzycznej, o czym świadczą choćby ich wsparcia dla projektów "Warsoul" wydanego przez Pets Recordings czy bliski związek z innymi animatorami rodzimej sceny: ekipą The Very Polish Cut Outs, duetem Ptaki czy Enveem. Czas najwyższy, aby także w Polsce znaleźli należne uznanie. Trudno o lepszą okazję ku temu niż krążek "Basic Colour Theory", który ukazał się w Polsce już 9 października.
mat. pras.