- To ogólnopolski program społeczny, który stwarza przestrzeń dla aktywności ludzi starszych do realizacji własnych pasji i pomysłów na emeryturze. Zachęcamy także osoby starsze do współpracy z młodymi, by w swoich dzielnicach uruchomili akcję, włączając w to osoby młode. Wsparliśmy już ponad 130 projektów poprzez dotacje i zapraszając starszych animatorów na warsztaty, ale przede wszystkim przełamując stereotypy patrzenia osób starszych na młode i odwrotnie - mówiła w Czwórce Beata Tokarz-Kamińska z Towarzystwa Inicjatyw Twórczych "ę", pomysłodawczyni konkursu.
W "Śniadaniu Europejskim" zajęliśmy się realizowanymi w Polsce projektami związanymi z Europejskim Rokiem Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej, ustanowionym w tym roku przez przez Komisję Europejską.
Drugi z gości Kasi Karnet i Michała Żakowskiego, Jolanta Smykała jako seniorka przyłączyła się do dwóch projektów realizowanych w Warszawie: "Warkocze M." oraz "My, kobiety Muranowa".
- W moich okolicach, na Muranowie pojawiły się dziewczyny z organizacji "UFA" i to od nich wyszła inicjatywa zorganizowania czegoś w tej dzielnicy. Doszły bowiem do wniosku, że jest tutaj starzejące się społeczeństwo, ale i energia do zagospodarowania. Na wieść o tym pomyśle bardzo się ucieszyłam, ponieważ byłam świeżo na emeryturze i miałam dużo wolnego czasu. Mieszkam na Muranowie, z krótką przerwą, od 1953 roku, chciałam coś zrobić dla tej dzielnicy i się zgłosiłam. Na miejscu spotkałam wiele innych starszych pań, nie tylko z Muranowa.
Społeczeństwa krajów europejskich starzeją się. Według danych do 2060 r. liczba osób mających ponad 65 lat zwiększy się prawie dwukrotnie - z 87 mln obecnie do 153 mln. W celu zrócenia uwagi obywateli UE na ten problem Komisja Europejska ustanowiła rok 2012 Europejskim Rokiem Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej.
Więcej o wspólnych inicjatywach starszych i młodszych w nagraniu audycji. O starzeniu się społeczeństw państw UE posłuchaj w rozmowie z Rafałem Dymkiem z Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana.
Audycja powstała we współpracy z Komisją Europejską.
pg