"Łatwa muzyka i debilne słowa / Oto polska młodzież zwarta i gotowa
Listy przebojów, fascynacja kiczem / Oto polska młodzież, która jest niczym
Polska złota młodzież kłótliwa i słaba / Polska złota młodzież krzykliwa i głupawa"
Tak w połowie lat 80. kondycję polskiej młodzieży zdiagnozował Dezerter - jedna z najważniejszych grup polskiej sceny punkowej . Zespół powstał w Warszawie w 1981 roku (początkowo jako SS-20) i działa do dziś. Z pierwszego składu zostali gitarzysta i wokalista Robert 'Robal' Matera oraz perkusista Krzysztof Grabowski, goście wtorkowego "DJ Pasma" .
- Lata upłynęły, wiele się zmieniło, a jednak baza mentalna "polskiej złotej młodzieży" i pewne jej zachowania pozostały takie same - śmieje się perkusista Dezertera. - Jak widać ten tekst jest uniwersalny i dotyczy takiego obszaru społecznych zachowań, które będą wiecznie żywe.
Utwór "Polska Złota Młodzież" pochodzi z albumu "Kolaboracja" (znalazł się także na "Underground Out Of Poland", pierwszym krążku grupy, wydanym w USA). Płyta ukazała się w 1987 roku ze zmienionym przez cenzurę tytułem oraz tytułami kilku piosenek. Część okładki zaklejono czarnymi paskami, a z taśmy-matki wymazano "nieprawomyślne" słowa zastępując je "pikami". Była to pierwsza płyta Dezertera, która została wydana w Polsce. Pochodząca z 2012 roku edycja jest pełną wersją albumu.
- Obserwując naszych słuchaczy wiemy już, że lubią wracać nie tylko do starych numerów, ale też starych wydawnictw - tłumaczy Matera. - Postanowiliśmy więc zrobić generalne porządki i wydać wszystkie albumu po kolei, w taki sposób, żebyśmy wreszcie byli z tego zadowoleni .
Archiwalny materiał został jeszcze raz zmasterowany, zespół miał także udział w tworzeniu szaty graficznej. I, jak deklarują członkowie grupy, najprawdopodobniej będzie to ostateczny rozrachunek z przeszłością: - W naszym zamierzeniu ta wersja, którą teraz przygotowaliśmy jest najbardziej zbliżona do oryginału. W czasie pracy nad masteringiem poprawiliśmy to, co się dało poprawić, zostawiliśmy to, co należało zostawić - tak, żeby nie tworzyć nowej jakości, której przecież nie ma w nagraniach sprzed 20 lat - podsumowują rozmówcy Bartka Koziczyńskiego.
W 2013 r. ukażą się reedycje kolejnych płyt Dezertera: "Jak powstrzymałem trzecią wojnę światową czyli nieznana historia Dezertera", "Ile procent duszy", "Mam kły mam pazury", "Ziemia jest płaska”, „Decydujące starcie", "Nielegalny zabójca czasu".
Co Dezerter sądzi o swoim amerykańskim debiucie płytowym i o autorskich metodach walki z cenzurą, kiedy pojawi się reedycja "Kolaboracji II" i jakie muzyczne plany na przyszłość mają członkowie zespołu dowiesz się słuchając nagrania z audycji.
kul