"Wypikaliśmy płytę na złość cenzurze"

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2012 15:08
"Kolaboracja", "Wszyscy przeciwko wszystkim" i "Blasfemia" - ci, którzy wychowali się na punk rocku nie mają wątpliwości o co chodzi. Trzy legendarne albumy Dezertera już doczekały się reedycji. Kolejne ukażą się w 2013 r.
Audio
  • Dezerter w czwórce opowiada o reedycji kultowych albumów i o planach na przyszłość. Posłuchaj!

"Łatwa muzyka i debilne słowa / Oto polska młodzież zwarta i gotowa
Listy przebojów, fascynacja kiczem / Oto polska młodzież, która jest niczym
Polska złota młodzież kłótliwa i słaba / Polska złota młodzież krzykliwa i głupawa"

Tak w połowie lat 80. kondycję polskiej młodzieży zdiagnozował Dezerter - jedna z najważniejszych grup polskiej sceny punkowej . Zespół powstał w Warszawie w 1981 roku (początkowo jako SS-20) i działa do dziś. Z pierwszego składu zostali gitarzysta i wokalista Robert 'Robal' Matera oraz perkusista Krzysztof Grabowski, goście wtorkowego "DJ Pasma" .  

 - Lata upłynęły, wiele się zmieniło, a jednak baza mentalna "polskiej złotej młodzieży" i pewne jej zachowania pozostały takie same - śmieje się perkusista Dezertera. - Jak widać ten tekst jest uniwersalny i dotyczy takiego obszaru społecznych zachowań, które będą wiecznie żywe.

Utwór "Polska Złota Młodzież" pochodzi z albumu "Kolaboracja" (znalazł się także na "Underground Out Of Poland", pierwszym krążku grupy, wydanym w USA). Płyta ukazała się w 1987 roku ze zmienionym przez cenzurę tytułem oraz tytułami kilku piosenek. Część okładki zaklejono czarnymi paskami, a z taśmy-matki wymazano "nieprawomyślne" słowa zastępując je "pikami". Była to pierwsza płyta Dezertera, która została wydana w Polsce. Pochodząca z 2012 roku edycja jest pełną wersją albumu.

 - Obserwując naszych słuchaczy wiemy już, że lubią wracać nie tylko do starych numerów, ale też starych wydawnictw - tłumaczy Matera. - Postanowiliśmy więc zrobić generalne porządki i  wydać wszystkie albumu po kolei, w taki sposób, żebyśmy wreszcie byli z tego zadowoleni .

Archiwalny materiał został jeszcze raz zmasterowany, zespół miał także udział w tworzeniu szaty graficznej. I, jak deklarują członkowie grupy, najprawdopodobniej będzie to ostateczny rozrachunek z przeszłością: - W naszym zamierzeniu ta wersja, którą teraz przygotowaliśmy jest najbardziej zbliżona do oryginału. W czasie pracy nad masteringiem poprawiliśmy to, co się dało poprawić, zostawiliśmy to, co należało zostawić - tak, żeby nie tworzyć nowej jakości, której przecież nie ma w nagraniach sprzed 20 lat - podsumowują rozmówcy Bartka Koziczyńskiego.

W 2013 r. ukażą się reedycje kolejnych płyt Dezertera: "Jak powstrzymałem trzecią wojnę światową czyli nieznana historia Dezertera", "Ile procent duszy", "Mam kły mam pazury", "Ziemia jest płaska”, „Decydujące starcie", "Nielegalny zabójca czasu".

Co Dezerter sądzi o swoim amerykańskim debiucie płytowym i o autorskich metodach walki z cenzurą, kiedy pojawi się reedycja "Kolaboracji II" i jakie muzyczne plany na przyszłość mają członkowie zespołu dowiesz się słuchając nagrania z audycji.

kul

Czytaj także

Oldschoolowy klimat w "DJ Paśmie"

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2012 06:00
W "Dj Paśmie" w ramach cyklu prezentowania weteranów polskiej sceny klubowej, z czarnych krążków zagrał dla Was Dj SZUm (Pink Bazooka/RDKillers/ Wawa).
rozwiń zwiń
Czytaj także

Blade Loki: ten punk rock wychodzi z nas na każdym kroku

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2012 10:00
Legendarna grupa z Wrocławia, na dwudziestolecie swojego istnienia, zamiast tradycyjnej kompilacji z cyklu "The best of", swoim fanom proponuje premierowe wydawnictwo. - Nie chcieliśmy odgrzewać kotletów - mówili w Czwórce członkowie zespołu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Disco w Czwórce trzyma poziom!

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2012 15:15
W czwartkowym "DJ Paśmie", dobrze Wam znany DJ Poziom-X zaprezentował się w zupełnie nieznanym dotąd wcieleniu. Było disco!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Baksish: nowi ludzie, nowa płyta, nowy rozdział

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2012 08:00
Czwarty krążek zespołu Baksish ukazał się ponad 12 lat po poprzednim. – Potrzebowaliśmy odpowiedniego klimatu personalno-emocjonalnego – mówią muzycy w Czwórce. – Poza tym dziś mamy możliwości, których nie było kiedyś.
rozwiń zwiń