Do szkoły później o godzinę?

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2010 11:17
Brytyjscy naukowcy twierdzą, że trudne przedmioty lepiej zgłębiać po południu

W jednej z angielskich szkół dyrekcja zdecydowała się na przesunięcie początku codziennych zajęć o godzinę. Decyzja poprawić miała frekwencję na lekcjach; efekty zainteresowały też naukowców, którzy badają mechanizmy działania pamięci.

W szkole w Monkseaton w hrabstwie Tyne and Wear 800 uczniów w wieku 13-19 lat od października zaczyna lekcje o godzinie 10. Na razie statystyki pokazują, że ogólna absencja spadła o 8 procent, a trwała - o 27 proc. Dyrekcja może więc być zadowolona, ale na brak interesujących danych nie narzekają też uczeni, badający, jak w ciągu dnia zmienia się działanie pamięci u nastolatków. Na podstawie wyników testów pamięciowych, które przeprowadzane są wśród uczniów, naukowcy wysnuli tezę, że trudniejsze lekcje powinny raczej odbywać się po południu.

Dyrektor szkoły Paul Keller podkreśla, że na razie jest zbyt wcześnie, by ocenić, czy zmiana godzin szkolnych wpłynęła na oceny uczniów. Nie wyklucza jednak, że późniejsze rozpoczynanie zajęć poprawi nie tylko frekwencję. Jak przypuszcza Kelly, dzięki dostosowaniu warunków nauczania do fizjologicznej dynamiki organizmów i umysłów nastolatków, szkoły mogłyby mieć szczęśliwszych i lepiej wykształconych absolwentów.

PAP/MG/ŁSz

Zobacz więcej na temat: NAUKA paula
Czytaj także

Rodzice słono płacą za wagary swoich dzieci

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2009 15:48
Kilkudziesięciu rodziców zostało w Bydgoszczy ukaranych za to, że ich dzieci nie chodzą do szkoły. To ostateczny sposób na zmuszenie permanentnych wagarowiczów do tego, by przychodzili na lekcje.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"ŻW": rodzice płacą za sprawdzenie ocen dziecka

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2009 06:34
Rodzice z własnej kieszeni muszą płacić za możliwość sprawdzania ocen swoich dzieci w e-dzienniku niektórych stołecznych szkół.
rozwiń zwiń
Czytaj także

102-latka poszła do pierwszej klasy podstawówki

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2010 15:16
Chinka Ma Xiuxian odchowała 9 dzieci, które posyłała do szkoły. Sama dopiero po ukończeniu 102 lat znalazła w sobie dość sił i ambicji, by zasiąść w szkolnej ławie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Astro-szkoła w Rypinie

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2010 11:05
Pierwsza w Polsce szkoła z doskonałym zapleczem astronomicznym.
rozwiń zwiń