George Clooney w Polsce. Będzie gościem specjalnym Igrzysk Wolności

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2025 10:14
W październiku pierwszy raz do Polski przyjedzie George Clooney. Aktor będzie gościem specjalnym Igrzysk Wolności 2025 "Czas niepewności". To nie będzie wizyta związana z jego karierą filmową, a skupiona przede wszystkim na jego zaangażowaniu społecznym. 
George Clooney będzie jednym z gości specjalnych Igrzysk Wolności 2025
George Clooney będzie jednym z gości specjalnych Igrzysk Wolności 2025Foto: NBC/Ferrari Press/East News

Igrzyska Wolności to wiodący festiwal idei w Europie Środkowo–Wschodniej. Forum łączy ludzi wokół demokratycznych wartości i wizji świata opartego na wolności wyboru, racjonalności ekonomicznej, kulturze i dialogu. To wydarzenie pełne paneli dyskusyjnych, spotkań autorskich, wystąpień, warsztatów, koncertów i performence'ów artystycznych. 

Clooney na Igrzyskach Wolności w Łodzi

W tym roku jednym z ponad 500 prelegentów i prelegentek będzie George Clooney, który przyjął zaproszenie organizatorów. To wielokrotnie nagradzany aktor i reżyser, ale na Igrzyskach Wolności to jego działalność humanitarna będzie w centrum uwagi. 

Clooney na swoim koncie ma dwa Oscary, pięć Złotych Globów, cztery nagrody Gildii Aktorów Ekranowych (SAG), nagrodę BAFTA, dwie nagrody Critics’ Choice, Emmy oraz cztery wyróżnienia National Board of Review. Dzięki ósmej nominacji do Oscara Clooney zapisał się w historii jako artysta nominowany w największej liczbie kategorii.

Zanim rozpoczął karierę filmową, zyskał popularność jako gwiazda telewizji, przede wszystkim dzięki roli doktora Douglasa Rossa w serialu Ostry dyżur, która przyniosła mu nominację do Złotego Globu, nagrody SAG, People’s Choice oraz Emmy.

Lata temu poznaliśmy go jako gwiazdę telewizyjnego serialu "Ostry dyżur", w którym wcielił się w postać doktora Douglasa Rossa, czas na "Operację Argo", "Good Night and Good Luck" czy "Idy marcowe" przyszedł nieco później. 

George Clooney i działalność na rzecz praw człowieka

George Clooney jest gorącym orędownikiem wolności słowa i od lat angażuje się w działalność na rzecz praw człowieka. W 2006 roku wraz z ojcem, Nickiem, udał się do ogarniętego suszą regionu Darfuru w Sudanie, a następnie podniósł tę kwestię na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ. 

Jego działania na rzecz ludzi również zostały dostrzeżone w 2007 roku otrzymał Peace Summit Award podczas VIII Światowego Szczytu Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla, w 2010 Robert F. Kennedy Ripple of Hope Award. 

Jest organizatorem trzech wielkich akcji charytatywnych:

  • A Tribute to Heroes (po zamachach 11 września),
  • Tsunami Aid: A Concert of Hope oraz
  • Hope for Haiti Now. 

Już od 2010 roku zainicjował i we współpracy z ONZ, Uniwersytetem Harvarda i firmą Google uruchomił Satellite Sentinel Project, który wykorzystuje zdjęcia satelitarne do monitorowania zagrożeń dla ludności cywilnej, wykrywania ruchów wojsk, ładunków wybuchowych i innych przejawów masowej przemocy w Sudanie i Sudanie Południowym.

W sierpniu 2016 roku, wspólnie z żoną Amal, założył Clooney Foundation for Justice. Jednym
z pierwszych projektów fundacji był ambitny program edukacyjny skierowany do setek tysięcy uchodźców w Libanie, zaprezentowany podczas szczytu ONZ.

Clooney nie ustaje w swych działaniach na rzecz światowej społeczności. To właśnie one będą w centrum zainteresowania podczas Igrzysk Wolności 2025, które odbędą się w dniach 24-26 października w Łodzi. 

Wśród gości specjalnych Igrzysk Wolności znaleźli się m.in. również: Ottessa Moshfegh (pisarka), Jerzy Owsiak, Megan Nolan (pisarka), Szczepan Twardoch, Wojciech Jagielski, Marek Bieńczyk, Borys Lankosz, Joanna Kuciel-Frydryszak czy Bogna Świątkowska. 

***

pj

Czytaj także

Prawa człowieka - kto dziś ich strzeże?

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2025 12:33
Prawa człowieka to prawa i wolności przysługujące każdemu człowiekowi. Dr Małgorzata Andrzejczak-Świątek, znana w sieci jako @pani_od_praw_czlowieka, wskazuje, że są mocno uwikłane w politykę. - Kto dziś strzeże praw człowieka? Nie wiem. To pytanie do nas wszystkich, którzy chcą żyć w szczęśliwym, dobrym miejscu - mówi w Czwórce. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Animowane Muminki powstały w Łodzi, zrobił je Se-Ma-For

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2025 14:39
Tove Jansson pierwsze opowieści o Muminkach napisała już 80. lat temu. Ten jubileusz postanowiło uczcić łódzkie Muzeum Kinematografii i zaprosić na wystawę "Muminki: drzwi są zawsze otwarte", która przypomina również o serialu animowanym "Opowiadania Muminków" zrealizowanym przez studio Se-Ma-For w Łodzi na przełomie lat 70. i 80.
rozwiń zwiń