Całe życie Mikołaja Kopernika

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2011 18:08
Mikołaj Kopernik właściwie był samotnym człowiekiem. Tonął w książkach i nie znajdował czasu na życie prywatne. Był też pierwszym naukowcem, któr skupił się nie tylko na tym, by "wstrzymać słońce a poruszyć Ziemię", ale swoje teorie przelał na papier i matematycznie udowodnił.
Audio

- Udowodnił, że jeśli założy się taki układ planetarny ze Słońcem w środku i z poruszającą się Ziemią, można dokładniej obliczać ruchy planet – tłumaczy fizyk prof. Andrzej Kajetan Wróblewski. – Napisał taką książkę w 1543 roku, choć zdawał sobie sprawę, że może to wywołać kontrowersje. Tyle, ze wówczas nikt specjalnie się przełomową teorią Kopernika nie przejął.

Tymczasem w okresie, gdy astronom mieszkał we Fromborku, codzienne radości i troski dzieliła z nim jego gospodyni. Do dziś wielu snuje opowieści o domniemanym romansie z tego okresu życia.

- Ci, którzy wybrali naukę, na ogół się w tamtym czasie nie żenili, ale Anna Szilling była ponoć panną bardzo urodziwą – opowiada prof. Wróblewski. – To dawało ludziom powody do plotek. Wreszcie sprawą zainteresował się sam biskup warmiński Jan Dantyszek i polecił Kopernikowi oddalić gosposię.

Dziś nazwisko Kopernika nosi m. in. uniwersytet w Toruniu. Studenci tej uczelni dość żartobliwie podchodzą do tematu swojego patrona. – Podczas majowych Juwenaliów zawsze przebieramy pomnik Mikołaja Kopernika, stojący na naszej Starówce, za postać kojarzącą się z ogólną tematyką tego święta, rok temu był to na przykład bumelant – mówi Hubert Pińczak, przewodniczący Samorządu Studenckiego.

Więcej na temat życia Mikołaja Kopernika dowiesz się, słuchając audycji "Czwarty wymiar".

(kd)

 


Czytaj także

Nauka kontra religia

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2011 10:30
Konfrontacja teorii naukowych renesansowych badaczy: Kopernika, Bruna i Galileusza z nauką Kościoła.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W tym tygodniu łatwo dostrzec Merkurego

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2011 09:48
Podobno Merkurego nie dojrzał nigdy sam Mikołaj Kopernik, choć jest to raczej legenda niż fakt. Merkury to najbliższa Słońcu planeta.
rozwiń zwiń