HTML5 bez tajemnic

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2012 14:00
W "Czwartym Wymiarze” rozmawiamy o rewolucji w Internecie. Wysłużony standard opisu stron - język HTML, ma swoją nową wersję. Co kryje się pod nazwą HTML5?
HTML5 bez tajemnic
Foto: Glow Images/East News

Naszym gościem jest Piotr Bubacz, ekspert z Uniwersytetu Zielonogórskiego, który opowiada o możliwościach następcy języka HTML.

- HTML znany jest od wielu lat. W pewnym momencie trzeba było powiedzieć "Fajnie, że jesteś, ale już nam brakuje kilku rzeczy". Wiele stron jest bardzo fajnych, ale wymagają dodatkowych pluginów. HTML5 sprawia, że możemy bardzo prosto tworzyć strony bez pluginów. Bez instalacji dodatkowych aplikacji będą wyglądały świetnie i podobnie we wszystkich przeglądarkach – wyjaśnia Bubacz.

HTML5 to nowe możliwości dla aplikacji internetowych, które możliwe są dzięki zwiększeniu interakcji z użytkownikiem, obsłudze wideo, grafiki, umożliwieniu pełnego dostępu do elementów strony. Nowy standard zapewni wyświetlanie stron internetowych z dowolnego urządzenia - zarówno komputera stacjonarnego, przenośnego, tabletu czy telewizora.

- Technologie Silverlight i Flash odchodzą w zapomnienie. Dzisiaj to co możemy w nich zrobić, dziś w 90%, a w najbliższej przyszłości w 100%, będziemy mogli zrobić bezpośrednio w HTML5 – podkreśla Piotr Bubacz. Nowa generacja języka HTML ma zawrzeć w sobie inne rozwiązania znane w sieci: CSS3, SVG, MathML, geolokalizacja, kontekst 2D, czcionki sieci Web (WOFF).

Czego jeszcze możemy się spodziewać? Szczegóły w dźwięku audycji.

pg

Zobacz więcej na temat: komputery tablety
Czytaj także

Chmura obliczeniowa dla firm

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2011 18:30
W "Czwartym wymiarze" kolejna porcja wiadomości o chmurach i cloud computingu. Mówiliśmy już o różnych rodzajach chmur i tych do zastosowań prywatnych. Teraz kolej na coś dla biznesu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak działają sztuczne sieci neuronowe?

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2012 12:55
W "Czwartym Wymiarze” wyjaśnialiśmy Wam funkcjonowanie wzorowanych na ludzkim mózgu sztucznych sieci, niezbędnych do stworzenia sztucznej inteligencji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

E-maile kontra smsy

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2012 20:03
Lubimy wykorzystywać nowoczesne technologie - szczególnie w komunikowaniu. Jak wygląda rywalizacja e-maili z SMSami?
rozwiń zwiń